Proč potřebujeme endorfiny?

Ing. Zdeněk Rozehnal

Endorfiny jsou přirozenými tělesnými léky proti bolesti a mohou také zlepšit vaši náladu. Tyto chemické látky tělo přirozeně produkuje při příjemných činnostech (např. cvičení, sexu a smíchu), ale i při bolestivých zážitcích, jako je vyvrtnutí kotníku.

Ačkoli většina lidí zná "endorfinový nával" po zábavné činnosti, možná vás zajímá, co to endorfiny jsou a jak prospívají vašemu zdraví. Tento článek se ponoří do hloubky endorfinů, včetně toho, proč je potřebujeme, a tipů, jak přirozeně zvýšit jejich hladinu.

Co jsou endorfiny a k čemu slouží?

Endorfiny, známé také jako endogenní opioidy, jsou skupiny bílkovinných řetězců zvaných peptidy. Jsou většinou řízeny a uvolňovány hypotalamem a hypofýzou. Jsou typem neurotransmiteru - a v některých případech jsou považovány také za hormony, které působí na opiátové receptory a zmírňují bolest a podporují pocity slasti (1, 2).

Zajímavé je, že termín endorfin pochází ze slov "endogenní", což znamená z těla, a "morfin, opiátový lék proti bolesti.

Ačkoli existují různé formy endorfinů, beta-endorfiny jsou nejvíce prozkoumané a známé pro své účinky na zmírnění bolesti (1, 2).

Endorfiny se například uvolňují při bolestivých zážitcích, například při vymknutí kotníku, aby dočasně zmírnily bolest a nepříjemné pocity. Uvolňují se také během příjemných okamžiků, jako je konzumace čokolády, sex nebo cvičení (2).

Shrnutí:

 • Endorfiny jsou neurotransmitery, které mozek uvolňuje, aby zmírnil bolest a podpořil potěšení.

Jaké jsou výhody endorfinů?

I když výzkum stále probíhá, endorfiny mají mnoho výhod (2):

 • snižují bolest a nepohodlí
 • zvyšují potěšení
 • snižují stres, depresi a úzkost
 • tlumí záněty
 • zlepšují náladu
 • zvyšují sebevědomí
 • mohou podpořit zdravý imunitní systém
 • mohou podporovat paměť a kognitivní funkce

Snaha o zvýšení hladiny endorfinů tak může být skvělým způsobem, jak podpořit celkovou pohodu.

Shrnutí:

 • Endorfiny mají na organismus mnoho pozitivních účinků, včetně snížení bolesti a nepohodlí, zlepšení nálady a sebevědomí a zvýšení potěšení.

Co se děje s tělem, když nemáte dostatek endorfinů?

Pokud vaše tělo neprodukuje dostatek endorfinů, může se u vás zvýšit riziko vzniku některých zdravotních potíží nebo příznaků, jako jsou (3, 4, 5):

 • zvýšená bolest
 • zvýšené riziko deprese a úzkosti
 • náladovost
 • závislost
 • problémy se spánkem

Zajímavé je, že studie prokázaly, že lidé s migrénou mají nižší hladinu beta-endorfinů v krvi (6).

Přesto je výzkum nedostatku endorfinů nedostatečný, což naznačuje, že je zapotřebí dalšího výzkumu na toto téma.

Shrnutí:

 • Nedostatek endorfinů vás může vystavit zvýšenému riziku zdravotních problémů, jako jsou bolesti, deprese, výkyvy nálad a závislost.

8 způsobů, jak zvýšit hladinu endorfinů

Následuje 8 způsobů, jak přirozeně zvýšit hladinu endorfinů.

1. Cvičení

Cvičení je dobře známé pro své účinky na zlepšení nálady a roli při snižování příznaků deprese a úzkosti (7, 8, 9, 10).

Aerobní cvičení střední až vysoké intenzity a silový trénink mohou vést k nárůstu endorfinů spolu s dalšími chemickými látkami, které zlepšují náladu, jako jsou endokanabinoidy, dopamin a serotonin (11, 12, 13).

Cvičení střední intenzity zahrnuje aktivity, jako je rychlá chůze, mírná jízda na kole nebo práce na zahradě. Intenzivní cvičení zahrnuje aktivity, jako je jízda na kole v hale, hraní fotbalu, běh nebo lyžování.

Naštěstí může ke zvýšení hladiny endorfinů přispět přibližně pouhých 20-30 minut denně (11, 12, 13).

2. Smějte se

Toto rčení platí: Smích je nejlepší lék.

Smích uvolňuje endorfiny a další hormony dobré nálady (např. dopamin a serotonin) a potlačuje stresové hormony (např. kortizol), což zlepšuje náladu, snižuje bolest a stres, snižuje krevní tlak a podporuje silnější imunitní systém (14, 15, 16, 17, 18, 19).

Pokud si tedy chcete zlepšit náladu, pusťte si nějaký zábavný pořad nebo se sejděte s přáteli, kteří vás rozesmějí.

3. Poslech hudby

Hudba není jen zábava - může také podpořit vaši pohodu.

Četné studie prokázaly, že hudba může podporovat mírné účinky snižující bolest uvolňováním endorfinů, které zvyšují práh bolesti. Ve skutečnosti se muzikoterapie stává oblíbenou a účinnou intervencí v mnoha nemocničních zařízeních (20, 21, 22, 23).

Zajímavé je, že může také pomoci k delšímu cvičení tím, že zmírňuje některé nepříjemné pocity nebo bolest vyvolané cvičením (24).

Kromě toho může optimistická hudba také podporovat pozitivní náladu uvolňováním endorfinů a dopaminu (25).

Zkuste si proto do svého dne zařadit oblíbenou hudbu, abyste si zlepšili zdraví a náladu.

4. Zajděte si na akupunkturu

Ačkoli je akupunktura po staletí součástí tradiční čínské medicíny, v poslední době si získala pozornost západní medicíny jako účinná léčba bolesti a dalších poruch.

Ačkoli její mechanismus není zcela objasněn, akupunktura spočívá v zavádění malých jehel do kůže, které stimulují centrální nervový systém. To vede k uvolňování mnoha chemických látek, včetně endorfinů (26, 27).

Četné studie prokázaly, že akupunktura je účinnou léčbou bolesti. I když nemusí být vhodná pro každého (28, 29, 30, 31).

5. Jezte přiměřeně hořkou čokoládu

Existují důkazy, že konzumace hořké čokolády může zvýšit hladinu endorfinů a dalších chemických látek, které navozují dobrý pocit, jako je dopamin (32).

Tmavá čokoláda je bohatá na polyfenolické sloučeniny, jako jsou flavonoidy, které spouštějí v mozku uvolňování endorfinů. Je také mírným zdrojem kofeinu, který může vyvolat zlepšení nálady (32).

Ideální je vybírat hořkou čokoládu, která obsahuje alespoň 70 % kakaa, a držet se několika malých čtverečků na porci.

6. Dopřejte si sex

Sex zvyšuje uvolňování endorfinů, dopaminu, serotoninu a oxytocinu, hormonu a neurotransmiteru, který je spojen s propojením a důvěrou. Zvyšuje také srdeční tep a podporuje výdrž, což může rovněž podpořit vaše zdraví a náladu (33, 34, 35).

7. Tanec

Tanec může být zábavný a prospěšný pro vaše zdraví. Je to forma kardiorespiračního cvičení, které zvyšuje srdeční tep a uvolňuje endorfiny, které mohou zlepšit náladu a snížit bolest. Tanec ve skupině navíc může zvýšit sociální propojení a snížit hladinu stresu (36, 37).

Ať už tančíte sami v kuchyni, nebo s přáteli, určitě vám to zlepší náladu.

8. Meditujte

Meditace je praxe, která spočívá v trénování vědomí a v tom, že se člověk stává pozornějším a přítomnějším.

Bylo prokázáno, že podporuje zdraví aktivací parasympatického nervového systému, známého také jako systém "odpočinku a trávení". Snižuje také systém reakce organismu na stres, který je známý jako osa hypotalamus-hypofýza-nadledvinky (HPA) (38, 39, 40, 41).

Kromě toho se předpokládá, že meditace může podporovat uvolňování endorfinů, protože bylo prokázáno, že často meditující lidé mají vyšší práh bolesti, i když tento mechanismus není zcela objasněn (42, 43, 44, 45).

Jiné studie přitom zpochybňují, zda jsou ve hře endorfiny, a naznačují, že to spíše souvisí s tím, jak člověk bolest přijímá nebo očekává (46, 47, 48).

Celkově vzato je zapotřebí dalšího výzkumu.

Shrnutí:

 • Pokud chcete zvýšit hladinu endorfinů, zkuste cvičit, provozovat sex, jíst čokoládu, meditovat nebo jakoukoli činnost, při které se smějete a bavíte.

Endorfiny ve srovnání s dopaminem

Ačkoli jsou často zaměňovány, endorfiny nejsou totéž co dopamin nebo endokanabinoidy.

Dopamin je neurotransmiter a hormon dobrého pocitu, který se uvolňuje v centru odměny v mozku v době potěšení, například při sexu, konzumaci chutného jídla nebo sledování komediálního pořadu (49, 50, 51).

Ačkoli jsou oba součástí mozkového systému odměny, endorfiny se rychle uvolňují během určitého úkonu, například cvičení, aby pomohly zmírnit bolest a stres. Naproti tomu dopamin se uvolňuje pomalu a pocit zlepšení nálady pociťujete až po ukončení činnosti.

Endorfiny ve srovnání s endokanabinoidy

Endokanabinoidy jsou neurotransmitery produkované endokanabinoidním systémem těla. V těle hrají mnoho rolí, například tlumí bolest, snižují úzkost, regulují náladu, řídí chuť k jídlu a trávení a zlepšují spánek (52, 53).

Ačkoli jsou podobné kanabinoidům - primárním chemickým látkám obsaženým v konopí, jako je THC - endokanabinoidy jsou přirozeně produkovány tělem. Jak endokanabinoidy, tak kanabinoidy působí na kanabinoidní receptory umístěné po celém těle (49, 50).

Zajímavé je, že endokanabinoidy jsou zodpovědné především za "běžecké opojení", které lidé zažívají při cvičení a které se dříve připisovalo endorfinům.

Nejnovější výzkumy však potvrzují, že endokanabinoidy vedou k pocitu euforie, protože jsou snadno schopny překonat hematoencefalickou bariéru, na rozdíl od endorfinů, které jsou na to příliš velké (54, 55).

Ve většině případů tělo při bolesti a slasti uvolňuje mnoho neurotransmiterů a hormonů současně, což je důvod, proč jsou endorfiny, endokanabinoidy a dopamin tak úzce propojeny (56).

Shrnutí:

 • Přestože jsou úzce příbuzné a jsou součástí mozkového systému odměny a bolesti, endorfiny, dopamin a endokanabinoidy nejsou stejné a mají odlišné účinky na organismus.

Můžete být na endorfinech závislí?

Ačkoli výzkumy na toto téma jsou omezené, někteří lidé se mohou stát závislými na "endorfinovém návalu" způsobeném některými aktivitami. Například lidé vyhledávající vzrušení se mohou věnovat nebezpečným činnostem, aby získali nával adrenalinu a endorfinů (57).

Zajímavé je, že v jedné studii z roku 2016 zahrnující osm horolezců byly po určité době vyhýbání se horolezectví pozorovány abstinenční příznaky (např. rozladění, touha po lezení, výkyvy nálad a podrážděnost) (57).

Dalším příkladem je sebepoškozování, které vede k přílivu endorfinů z ubližování si, aby člověk "pocítil" uvolnění emoční bolesti. Člověk se může stát na návalu endorfinů závislý a pokračovat v sebepoškozování, aby dosáhl tohoto pocitu emočního uvolnění (58).

K lepšímu pochopení závislosti na endorfinech je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Shrnutí:

 • Ačkoli mechanismy nejsou dobře známy, někteří lidé se mohou stát závislými na návycích, které vedou k přílivu endorfinů.

Jaký je rozdíl mezi endorfiny a opioidy?

Ačkoli endorfiny a opioidy působí na stejné receptory, známé jako opioidní receptory, mají důležité rozdíly.

Opioidní léky (např. morfin a fentanyl) působí na opioidní receptory a uvolňují dopamin, chemickou látku produkující dobrý pocit v mozku. Účinky těchto drog jsou dočasné a brzy odezní, což obvykle člověka tlačí k tomu, aby si tento pocit chtěl zopakovat (59).

Po dlouhodobém užívání opioidů si tělo zvykne na vyšší hladinu dopaminu a vyžaduje větší dávku, aby dosáhlo stejných účinků. Tento cyklus se opakuje a vede k neustálé snaze dosáhnout stejného "opojení" jako dříve (59).

V konečném důsledku mohou být opioidní drogy vysoce návykové a vedou ke snížení schopnosti pociťovat potěšení z jiných odměňujících činností, jako je konzumace jídla, společenský život a sex (59).

Odvykání od opioidních drog může vést k závažným vedlejším účinkům, které někdy připomínají člověka prožívajícího smutek, jako jsou úzkost, deprese, potíže se spánkem, ztráta chuti k jídlu a výkyvy nálad.

Naopak endorfiny působí podobně a pomáhají zvládat bolest, ale mají méně intenzivní odezvu. Jsou přirozeně produkovány tělem a obvykle nedosahují takové úrovně nasycení, aby bylo třeba více aktivity k podpoře stejného pocitu potěšení (60, 61).

Shrnutí:

 • Opioidy jsou léky, které se napojují na opioidní receptory v mozku a podporují pocity slasti a tlumí bolest. Endorfiny také působí na opioidní receptory, ale nemají stejné návykové vlastnosti a jsou přirozeně vytvářeny tělem.

Závěr

Endorfiny jsou přirozeným tělesným prostředkem tlumícím bolest a zároveň podporují pocit slasti. Jsou produkovány při činnostech, jako je cvičení, sex, smích, tanec a poslech hudby.

Mají mnoho zdravotních výhod, včetně snížení míry deprese a úzkosti, zlepšení nálady, snížení bolesti a nepohodlí a zvýšení sebevědomí.

I když endorfiny mohou být pro některé lidi užitečné, nemusí fungovat u každého. Pokud zjistíte, že máte potíže s regulací nálady nebo zvládáním bolesti, poraďte se s odborníkem, který vám může doporučit další terapie a léčbu.

Přesto může být hledání způsobů, jak přirozeně zvýšit hladinu endorfinů, jednoduchým, ale účinným způsobem, jak podpořit své zdraví a pohodu.

4 z 5 lidí tvrdí, že se chtějí vyhnout opioidům po operaci


Závislost na opioidech si ve Spojených státech stále vybírá velkou daň na životech. Podle údajů Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se více než 70 % úmrtí na předávkování v roce 2019 - tedy více než 49 000 úmrtí - týkalo opioidů.

V důsledku toho se odborníci snaží najít způsoby, jak omezit vystavení lidí opioidům po lékařské péči, aby se snížila možnost vzniku závislosti a návyku.

Nový online průzkum provedený společností Orlando Health nyní zjistil, že mnoho lidí ve Spojených státech má také zájem vyhnout se užívání opioidů po operaci, pokud je to možné.

Co zjistil průzkum

Téměř 80 % respondentů průzkumu se domnívá, že opioidy jsou pro zvládání bolesti po operaci nezbytné, ale téměř 70 % by se těmto lékům vyhnulo, pokud by byly k dispozici lepší možnosti.

Průzkum byl proveden mezi 19. a 21. říjnem 2021. Zúčastnilo se ho 2 006 dospělých Američanů ve věku 18 let a starších.

Průzkum přichází po roce, který byl z hlediska předávkování drogami nejsmrtelnější.

Doktor Robert Glatter, lékař pohotovostní služby v nemocnici Lenox Hill v New Yorku, poukázal na to, že rok 2020 překonal rekord v počtu smrtelných předávkování, kdy ve Spojených státech zemřelo více než 93 000 lidí v souvislosti s následky pandemie COVID-19.

"Izolace a zoufalství, které pandemie vyvolala, vedly k prudkému nárůstu míry depresí a úzkosti, k čemuž se přidala ztráta zaměstnání," uvedl Glatter, "což způsobilo, že lidé byli vystaveni vyššímu riziku předávkování drogami."

Není nutné pro každého pacienta

Lékařští odborníci zkoumají, jak pomoci pacientům vyhnout se bolesti, aniž by se museli spoléhat na opioidy.

Yili Huang, DO, ředitel Centra pro léčbu bolesti v nemocnici Northwell Health's Phelps Hospital ve Sleepy Hollow ve státě New York, uvedl, že opioidy zahrnují jedny z nejsilnějších léků proti bolesti, které máme k dispozici, ale nejsou nezbytné k léčbě všech pooperačních bolestí u každého pacienta.

Huang vysvětlil, že mezi anesteziologem, chirurgem a pacientem lze vypracovat plány léčby chirurgické bolesti, které zmírní potřebu opioidů nebo se jí dokonce vyhnou.

"Tyto plány často zahrnují alternativy, jako jsou bezpečné a účinné způsoby blokování nervu, který může přenášet bolest z operace, pomocí znecitlivujících léků a použití neopioidních léků proti bolesti, jako jsou vhodné protizánětlivé léky nebo paracetamol (Tylenol), a také léky proti bolesti nervů," řekl.

Huang řekl, že chtít se vyhnout opioidům po operaci je "rozhodně oprávněné".

Upozornil, že opioidy jsou jen jednou ze skupin léků proti bolesti, které léčí bolest velmi specifickým způsobem, a i když jsou opioidy ve správných případech účinné, existuje mnoho dalších možností léčby bolesti.

"Nezapomínejme, že reakce na bolest a pocity vycházejí ze složité souhry různých signálů, nervů a emočních prožitků," řekl Huang. "Používání různých léčebných strategií zaměřených na mnoho různých oblastí této složité dráhy má nejen smysl, ale je i bezpečné a účinné."

Huang však upozornil, že některé větší a složitější operace mohou stále vyžadovat opioidy pro pooperační bolest.

"Kromě toho mohou někteří pacienti, kteří běžně užívají opioidy, nadále [vyžadovat] opioidy pro pooperační bolest," řekl.

"Jisté však je, že většina operací nevyžaduje tolik opioidů, kolik jich bylo poskytováno v posledních několika desetiletích, a že tyto nadbytečné opioidy přispěly k epidemii opioidů," dodal.

Huang také uvedl, že používání "všech nástrojů, které máme k dispozici" k léčbě chirurgické bolesti, a uvážlivé předepisování opioidů po operaci jsou důležitou součástí vhodného zvládání pooperační bolesti a zotavení.

Protokol o volně prodejných lécích nabízí účinnou alternativu

"Je velmi důležité, abychom měli na paměti, že lidé mají bolest a potřebují ji tlumit. Řešením není jen lidem opioidy odebrat a nechat je, aby se o sebe postarali sami," uvedl v prohlášení doktor Luke Elms, všeobecný chirurg z nemocnice Orlando Health Dr. P. Phillips Hospital.

"Je to skutečný problém po operaci, který je třeba řešit soucitným způsobem," pokračoval.

Elms zavedl protokol využívající běžné volně prodejné léky, jako je paracetamol, ibuprofen a léky na uvolnění svalů.

Tyto léky používané společně mohou nabídnout silnou úlevu od bolesti, která je více zaměřena na konkrétní oblasti bolesti, než široký záběr, který nabízejí opioidy.

Podle Elmse tento protokol také pomáhá pacientům rychleji se zotavit bez vedlejších účinků spojených s opioidy, jako je nevolnost, závratě a zácpa.

Od pilulek na předpis k nelegálním drogám

Dr. Glatter uvedl, že zatímco užívání opioidů na předpis, jako je oxykodon není zodpovědné za mnoho úmrtí, ale je to dostupnost především nelegálních opioidů obsahujících fentanyl zakoupených na internetu, které jsou pravděpodobně zodpovědné za více případů předávkování.

Někteří lidé si mohli vypěstovat závislost na opioidech poté, co jim lékař předepsal opioidy, a později mohou přejít od tablet na předpis k nelegálním drogám, jako je heroin a syntetický fentanyl.

"Fentanyl je 50krát účinnější než heroin a 100krát účinnější než morfin," poznamenal Glatter. "Vzhledem k vyšší účinnosti existuje vyšší riziko, že někdo přestane dýchat a dojde k zástavě srdce."

Dr. Glatter dodal, že zvýšená dostupnost syntetických opioidních derivátů fentanylu je "alarmujícím trendem".

"Nedávné studie potvrzují to, co vidíme na pohotovosti: pacienti vyžadují stále větší dávky naloxonu, aby zvrátili dech tlumivé účinky těchto silných syntetických drog," řekl.

Závěr

Nový průzkum společnosti Orlando Health zjistil, že většina lidí by po operaci raději použila alternativy k opioidům, pokud by byly k dispozici lepší možnosti.

Podle odborníků došlo k pandemickému nárůstu počtu úmrtí na předávkování v souvislosti se zneužíváním opioidů, takže rok 2020 se stal nejsmrtelnějším rokem z hlediska předávkování drogami.

Říkají také, že existují bezpečné a účinné alternativy k těmto silným lékům, které nejenže zabraňují riziku závislosti, ale také vedlejším účinkům opioidů, jako je nevolnost, závratě a zácpa.

Zdroje: oh.multimedia-newsroom.com, cdc.gov, northwell.edu, orlandohealth.com, medlineplus.gov, drugabuse.gov

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           ČERVEN 2024 - 24 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života