10 snadných způsobů, jak zvýšit svůj metabolismus a jednodušeji hubnout (podloženo vědeckými poznatky)

Ing. Zdeněk Rozehnal

Metabolismus je pojem, který popisuje všechny chemické reakce ve vašem těle. Tyto chemické reakce udržují vaše tělo při životě a v chodu. Slovo metabolismus se však často používá zaměnitelně s rychlostí metabolismu neboli počtem kalorií, které spálíte.

Čím je vyšší, tím více kalorií spálíte a tím snadněji zhubnete a váhu si udržíte. Vysoký metabolismus vám také může dodávat energii a cítit se lépe.

Následuje 10 snadných způsobů, jak zvýšit svůj metabolismus.

1. Jezte dostatek bílkovin při každém jídle

Konzumace jídla může zvýšit váš metabolismus na několik hodin. Tomuto jevu se říká termický efekt jídla (TEF). Je způsoben dodatečnými kaloriemi potřebnými k trávení, vstřebávání a zpracování živin v jídle.

Největší zvýšení TEF způsobují bílkoviny. Zvyšuje rychlost metabolismu o 15-30 % ve srovnání s 5-10 % u sacharidů a 0-3 % u tuků (1).

Bylo také prokázáno, že konzumace bílkovin vám pomáhá cítit se plnější a zabraňuje přejídání (2, 3, 4, 5, 6, 7, 8).

Jedna malá studie zjistila, že lidé pravděpodobně snědí denně asi o 441 kalorií méně, pokud bílkoviny tvoří 30 % jejich stravy (9).

Konzumace většího množství bílkovin může také snížit pokles metabolismu, který je často spojen s úbytkem tuku. Snižuje totiž úbytek svalové hmoty, což je častý vedlejší účinek diety (10, 11, 12, 13, 14, 15).

Shrnutí:

 • Konzumace většího množství bílkovin může podpořit váš metabolismus, takže spálíte více kalorií. Může vám také pomoci jíst méně.

2. Pijte více studené vody

Lidé, kteří místo sladkých nápojů pijí vodu, jsou při hubnutí a udržování váhy úspěšnější (16, 17, 18, 19, 20).

Je to proto, že sladké nápoje obsahují kalorie, takže jejich nahrazení vodou automaticky snižuje příjem kalorií. Pití vody však může také dočasně zrychlit váš metabolismus (18, 21).

Studie prokázaly, že vypití 0,5 litru vody zvyšuje klidový metabolismus o 10-30 % po dobu přibližně jedné hodiny (22, 23).

Tento efekt spalování kalorií může být ještě větší, pokud pijete studenou vodu, protože vaše tělo spotřebuje energii na její ohřátí na tělesnou teplotu (21, 24).

Voda vás také může pomoci zasytit. Studie ukazují, že pití vody půl hodiny před jídlem vám může pomoci sníst méně (25, 26, 27).

Jedna studie u dospělých s nadváhou zjistila, že ti, kteří před jídlem vypili půl litru vody, zhubli o 44 % více než ti, kteří vodu nevypili (19).

Shrnutí:

 • Voda vám může pomoci zhubnout a váhu si potom udržet. Zvyšuje váš metabolismus a pomáhá vás před jídlem zasytit.

3. Provádějte cvičení s vysokou intenzitou

Vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT) zahrnuje rychlé a velmi intenzivní záběry aktivity. Může vám pomoci spálit více tuku tím, že zvýší rychlost metabolismu, a to i po skončení tréninku (28, 29, 30, 31).

Předpokládá se, že tento účinek je u HIIT větší než u jiných typů cvičení. Navíc bylo prokázáno, že HIIT také pomáhá spalovat tuky (32, 33, 34).

Jedna studie u mladých mužů s nadváhou zjistila, že 12 týdnů vysoce intenzivního cvičení snížilo tukovou tkáň o 2 kg a břišní tuk o 17 % (35).

Shrnutí:

 • Doplnění cvičebního režimu přidáním několika vysoce intenzivních cvičení může zrychlit váš metabolismus a pomoci vám spalovat tuky.

4. Zvedejte těžké věci

Svaly jsou metabolicky aktivnější než tuk a budování svalů může pomoci zvýšit váš metabolismus (36, 37, 38, 39).

To znamená, že každý den spálíte více kalorií, a to i v klidu (40).

Zvedání činek vám také pomůže udržet si svaly a bojovat proti poklesu metabolismu, ke kterému může dojít během hubnutí (41, 42, 43, 44).

V jedné studii byla 48 ženám s nadváhou nasazena dieta o 800 kaloriích denně spolu s nulovým cvičením, aerobním cvičením nebo odporovým tréninkem. Po skončení diety si ženy, které prováděly odporový trénink, udržely svalovou hmotu, metabolismus a sílu. Ostatní sice zhubly, ale také ztratily svalovou hmotu a došlo u nich ke snížení metabolismu (45).

Shrnutí:

 • Zvedání činek je důležité pro budování a udržení svalové hmoty. Vyšší množství svalů se projeví vyšším metabolismem.

5. Méně seďte

Příliš mnoho sezení škodí vašemu zdraví (46).

Někteří komentátoři zdravotního stavu ho dokonce označili za "nové kouření". Částečně je to proto, že při dlouhém sezení se spaluje méně kalorií a může to vést k přibývání na váze (47).

Ve srovnání se sezením může odpoledne strávené v práci vestoje spálit až 174 kalorií navíc (48).

Pokud máte práci za stolem, zkuste si na krátkou dobu stoupnout, abyste přerušili dobu, kterou strávíte sezením. Můžete také investovat do výškově nastavitelného stolu (49, 50, 51, 52).

Shrnutí:

 • Dlouhodobé sezení spaluje málo kalorií a škodí vašemu zdraví. Snažte se pravidelně vstávat nebo investujte do výškově nastavitelného stolu.

6. Pijte zelený čaj nebo čaj Oolong

Bylo prokázáno, že zelený čaj a čaj oolong zvyšují metabolismus o 4-5 % (53, 54, 55).

Tyto čaje pomáhají přeměnit část tuku uloženého v těle na volné mastné kyseliny, což může zvýšit spalování tuků o 10-17 % (56).

Protože mají nízký obsah kalorií, může být pití těchto čajů vhodné jak pro hubnutí, tak pro následné udržení hmotnosti (57, 58, 59).

Některé studie však zjistily, že tyto čaje metabolismus neovlivňují. Jejich účinek tedy může být malý nebo se týká jen některých lidí (60, 61).

Shrnutí:

 • Pití zeleného čaje nebo čaje oolong může zvýšit váš metabolismus. Tyto čaje vám také mohou pomoci zhubnout a udržet si váhu.

7. Jezte kořeněná jídla

Papriky obsahují kapsaicin, látku, která může zvýšit váš metabolismus (62, 63, 64).

Mnoho lidí však toto koření nesnáší v dávkách potřebných k dosažení významného účinku (65).

Jedna studie s kapsaicinem v přijatelných dávkách konstatovala, že při konzumaci paprik se spálí asi 10 kalorií navíc na jedno jídlo. Za 6,5 roku by to u muže s průměrnou hmotností mohlo představovat úbytek hmotnosti o 0,5 kg (66).

Samotné účinky přidávání koření do jídla mohou být poměrně malé. V kombinaci s dalšími strategiemi podporujícími metabolismus však může vést k mírné výhodě (67).

Shrnutí:

 • Konzumace kořeněných jídel by mohla být prospěšná pro podporu metabolismu a pomoci vám udržet si zdravou hmotnost.

8. Dobře se vyspěte

Nedostatek spánku je spojen s výrazným zvýšením rizika obezity (68, 69).

To může být částečně způsobeno negativními účinky nedostatku spánku na metabolismus (70).

Nedostatek spánku je také spojen se zvýšenou hladinou cukru v krvi a inzulinovou rezistencí, což obojí souvisí s vyšším rizikem vzniku diabetu 2. typu (70, 71, 72, 73).

Bylo také prokázáno, že zvyšuje hladový hormon ghrelin a snižuje hormon sytosti leptin (74, 75, 76).

To by mohlo vysvětlovat, proč mnoho lidí, kteří jsou nevyspalí, cítí hlad a snaží se neúspěšně zhubnout.

Shrnutí:

 • Nedostatek spánku může snížit počet spálených kalorií, změnit způsob zpracování cukru a narušit hormony regulující chuť k jídlu.

9. Pijte přiměřeně kávu

Studie prokázaly, že kofein obsažený v kávě může zvýšit metabolismus o 3-11 %. Stejně jako zelený čaj také podporuje spalování tuků (77, 78, 79).

Zdá se však, že to více ovlivňuje štíhlé lidi. V jedné studii káva zvýšila spalování tuků o 29 % u štíhlých žen, ale pouze o 10 % u obézních žen (80).

Účinky kávy na metabolismus a spalování tuků mohou také přispívat k úspěšnému snižování a udržování hmotnosti (77, 81).

Shrnutí:

 • Pití kávy může výrazně zvýšit váš metabolismus a pomoci vám zhubnout.

10. Nahraďte nasycené tuky na vaření kokosovým olejem

Na rozdíl od ostatních nasycených tuků má kokosový olej poměrně vysoký obsah tuků se středně dlouhým řetězcem. Tuky se středně dlouhým řetězcem mohou zvýšit váš metabolismus více než tuky s dlouhým řetězcem obsažené v potravinách, jako je máslo (82, 83, 84, 85, 86).

V jedné studii vědci zjistili, že tuky se středně dlouhým řetězcem zvyšují metabolismus o 12 % ve srovnání s tuky s dlouhým řetězcem, které ho zvyšují pouze o 4 % (87).

Vzhledem k jedinečnému profilu mastných kyselin kokosového oleje může mít nahrazení některých jiných tuků na vaření tímto tukem mírný přínos pro hubnutí (88, 89).

Shrnutí:

 • Nahrazení nasycených tuků na vaření kokosovým olejem může mírně podpořit váš metabolismus.

Závěr

Provedení malých změn v životním stylu a začlenění těchto tipů do vaší rutiny může zvýšit váš metabolismus.

Vyšší metabolismus vám může pomoci zhubnout a udržet si váhu a zároveň vám dodá více energie.

Nutriční doporučení od expertů z Harvardu z roku 2011!

Odborníci z Harvard School of Public Health uveřejnili v roce 2011 nové nutriční doporučení ve formě tzv. talíře zdravého stravování, který byl určen americkému ministerstvu zemědělství a dalším odborníkům. Univerzita touto novou směrnicí nahradila překonanou a zavádějící potravinovou pyramidu, protože ta byla ovlivněna finančními zájmy, mj. "mléčnou" lobby. V této souvislosti konstatovali:

Američané jsou dnes nejbohatším národem na světě, ale zároveň nejtlustším a nejnemocnějším

Tato nová "pyramida" shrnuje nejlepší dietní informace, které jsou dnes k dispozici a nejsou vytesané do kamene, protože vědci nepochybně objeví v následujících letech nové informace pro zdravé stravování.

Doporučení:

 • 50% zelenina a ovoce (nepočítat do toho brambory), omezeně brambory, protože mají negativní dopad na hladinu cukru v krvi (mají vysoký glykemický index)
 • 25% celozrná strava, nižší vliv na hladinu krevního cukru a inzulínu oproti rafinovaným obilovinám
 • 25% protein - bílé maso, fazole a ořechy, přičemž omezte červené maso a vyhněte se zpracovanému jako je například slanina a klobásy

Používejte zdravé rostlinné oleje a vyhýbejte se částečně hydrogenovaným olejům, které obsahují nezdravé trans-tuky. Pijte vodu, kávu nebo čaj. Vyhýbejte se sladkým nápojům, vyřaďte - omezte mléko a mléčné výrobky - jedna až dvě porce denně jen pokud si to přejete a omezte džusy - maximálně malá sklenice denně.

S nízkým obsahem tuku neznamená zdravé

Experti z Harvardu doporučují vyřadit z jídelníčku mléčné výrobky s tím, že k získávání vápníku pro lidský organismus je mnohem vhodnější například zelenina jako je kapusta, brokolice nebo květák, případně ze sojového mléka nebo luštěnin a ořechů.
 
Zdroj: Harvard, červen 2011 - Healthy Eating Plate

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           DUBEN 2024 - 31 článků

                KVĚTEN 2024 - 17 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života