Podrobné vysvětlení účinků bílkovin na hubnutí

- Pixabay

Barbora Nová

Zvýšení množství bílkovin (protein), které jíte, může mimo jiné pomoci podpořit hubnutí tím, že reguluje určité hormony a pomůže vám cítit se déle sytí.

Protein hraje klíčovou roli při podpoře řízení hmotnosti a celkového zdraví.

Vysoký příjem bílkovin zvyšuje metabolismus, snižuje chuť k jídlu a ovlivňuje několik hormonů regulujících váhu.

Protein vám může pomoci zhubnout a snížit břišní tuk, přičemž funguje prostřednictvím několika různých mechanismů.

Následuje podrobné vysvětlení účinků bílkovin na hubnutí.

Protein mění hladiny několika hormonů regulujících hmotnost

Vaše hmotnost je aktivně regulována vaším mozkem, zejména oblastí zvanou hypotalamus (1).

K určení, kdy a kolik byste měli jíst, váš mozek zpracovává různé typy informací.

Některé z nejdůležitějších signálů do vašeho mozku pocházejí z hormonů, které se mění v reakci na stravování.

Vyšší příjem bílkovin skutečně zvyšuje hladinu hormonů sytosti (snižujících chuť k jídlu) GLP-1, peptidu YY a cholecystokininu a zároveň snižuje hladinu hormonu hladu ghrelinu (2).

Pokud nahradíte část sacharidů a tuků ve vaší stravě bílkovinami, můžete pociťovat menší hlad a cítit větší sytost.

Úpravou hladin hormonů regulujících chuť k jídlu mohou bílkoviny snížit váš hlad a pomoci vám déle se cítit sytější, což znamená, že můžete sníst méně kalorií.

Shrnutí:

 • Protein snižuje hladinu hormonu hladu ghrelinu a zároveň zvyšuje hormony snižující chuť k jídlu GLP-1, peptid YY a cholecystokinin. Snížením hladu a zvýšením sytosti vám konzumace většího množství bílkovin pomůže přirozeně zkonzumovat celkově méně kalorií, čímž podpoříte hubnutí.

Trávení a metabolismus bílkovin spaluje kalorie

Po jídle vaše tělo spotřebuje část kalorií na trávení a metabolismus potravy.

Často se tomu říká termický efekt jídla.

Ačkoli se všechny zdroje neshodují na přesných číslech, je zřejmé, že bílkoviny mají mnohem větší termický účinek (20 až 30 %) než sacharidy (5 až 10 %) nebo tuky (0 až 3 %) (3).

Termický efekt 20-30 % pro bílkoviny znamená, že ze 100 kalorií bílkovin skončí jako pouhých 70-80 využitelných kalorií.

Shrnutí:

 • Odhaduje se, že 20 až 30 % kalorií z bílkovin se spálí, když vaše tělo bílkoviny tráví a metabolizuje.

Protein vám umožní spálit více kalorií (zvyšuje „výdej kalorií“)

Díky vysokému termickému efektu a pozitivnímu vlivu na klidový energetický výdej a udržení svalové hmoty má vysoký příjem bílkovin tendenci nastartovat metabolismus (4).

Díky tomu spálíte více kalorií po celý den, a to i během spánku.

Bylo prokázáno, že vysoký příjem bílkovin zvyšuje metabolismus a zvyšuje počet spálených kalorií.

Tento efekt je zvláště výrazný při přejídání (když jíte nadbytek kalorií). V jedné malé studii z roku 2015 zvýšilo přejídání jídlem s vysokým obsahem bílkovin spálené kalorie o 260 za den (5).

Shrnutí:

 • Tím, že spálíte více kalorií, má strava s vysokým obsahem bílkovin metabolickou výhodu oproti stravě s nižším obsahem bílkovin.

Protein snižuje chuť k jídlu a nutí jíst méně kalorií

Protein může snížit hlad a chuť k jídlu několika mechanismy a to může vést k automatickému snížení příjmu kalorií.

Jinými slovy, nakonec sníte méně kalorií, aniž byste museli počítat kalorie nebo vědomě upravovat porce jídla.

Některé starší studie ukázaly, že když lidé zvýší příjem bílkovin, začnou jíst méně kalorií.

To funguje na bázi jídlo - k - jídlu a jako trvalé každodenní snižování příjmu kalorií, pokud příjem bílkovin zůstává vysoký (6).

V jedné studii z roku 2005 konzumace 30 % kalorií z bílkovin způsobila, že lidé automaticky snížili svůj příjem kalorií v průměru o 441 kalorií denně, což je významné množství (7).

Stravy s vysokým obsahem bílkovin tedy mají nejen metabolickou výhodu, ale také výhodu chuti k jídlu, takže je mnohem snazší snížit kalorie ve srovnání se stravou s nízkým obsahem bílkovin.

Shrnutí:

 • Diety s vysokým obsahem bílkovin jsou vysoce zasycující, takže ve srovnání s jídlem s nízkým obsahem bílkovin vedou ke snížení hladu a chuti k jídlu. Díky tomu je mnohem snazší omezit kalorie na stravě s vysokým obsahem bílkovin.

Protein může podporovat hubnutí bez vědomého omezení kalorií

Protein funguje na obou stranách rovnice „přijaté kalorie versus výdej kalorií“. Jíst více bílkovin může usnadnit přirozené snížení počtu kalorií, které konzumujete, a zároveň zvýšit počet kalorií, které spálíte.

Z tohoto důvodu není překvapivé, že diety s vysokým obsahem bílkovin vedou ke snížení hmotnosti, a to i bez záměrného omezení kalorií, porcí, tuků nebo sacharidů (8).

V jedné starší studii s 19 osobami s nadváhou způsobilo zvýšení příjmu bílkovin na 30 % kalorií masivní pokles příjmu kalorií (9).

V této studii účastníci ztratili v průměru 5 kilogramů během 12 týdnů. Mějte na paměti, že do své stravy přidali pouze bílkoviny — záměrně nic neomezovali.

Ačkoli výsledky nejsou vždy tak dramatické, většina studií ukazuje, že diety s vysokým obsahem bílkovin vedou k významnému úbytku hmotnosti.

Vyšší příjem bílkovin je také spojen s menším množstvím břišního tuku, škodlivého tuku, který se může hromadit kolem vašich orgánů a způsobovat onemocnění (10).

Jak již bylo uvedeno, hubnutí není tím nejdůležitějším faktorem – to, co se skutečně počítá, je udržet si nižší váhu dlouhodobě.

Mnoho lidí může držet „dietu“ a zhubnout, ale většina z nich nakonec přibere na váze zpět (11).

Je zajímavé, že vyšší příjem bílkovin může také pomoci zabránit opětovnému přibírání na váze (12).

Protein vám tedy může nejen pomoci zhubnout, ale také si váhu dlouhodobě udržet.

Shrnutí:

 • Konzumace stravy s vysokým obsahem bílkovin může způsobit ztrátu hmotnosti, a to i bez počítání kalorií, kontroly porcí nebo omezení sacharidů. Mírné zvýšení příjmu bílkovin může také pomoci zabránit opětovnému přibírání na váze.

Protein pomáhá předcházet ztrátě svalové hmoty a zpomalení metabolismu

Hubnutí se ne vždy rovná ztrátě tuku, protože když lidé hubnou, mají tendenci ztrácet i svalovou hmotu.

Ale to, co opravdu chcete ztratit, je tělesný tuk – jak podkožní (pod kůží), tak viscerální tuk (kolem vašich orgánů).

Ztráta svalů je vedlejší účinek hubnutí, který většina lidí logicky nechce.

Dalším vedlejším účinkem hubnutí je, že váš metabolismus má tendenci se snižovat (13).

Jinými slovy, nakonec spálíte méně kalorií než byste očekávali.

To je často označováno jako metabolická kompenzace a může to znamenat, že každý den spálíte o několik stovek kalorií méně (14).

Právě proto konzumace velkého množství bílkovin může snížit ztrátu svalové hmoty, což by mělo pomoci udržet rychlost metabolismu na vyšší úrovni, když ztrácíte tělesný tuk (15).

Silový trénink je dalším hlavním faktorem, který může snížit ztrátu svalové hmoty a zpomalení metabolismu při hubnutí (16).

Z tohoto důvodu jsou vysoký příjem bílkovin a těžký silový trénink dvě neuvěřitelně důležité složky efektivního plánu na hubnutí.

Shrnutí:

 • Konzumace velkého množství bílkovin může pomoci zabránit ztrátě svalové hmoty při hubnutí. Může také pomoci udržet rychlost metabolismu na vysoké úrovni, zejména v kombinaci s těžkým silovým tréninkem.

Kolik bílkovin je optimální?

DRI (Dietary Reference Intake - referenční hodnota příjmu) bílkovin je pouze 46 g a 56 g pro průměrnou ženu a muže (17).

Toto množství může stačit k zamezení nedostatku, ale není zdaleka optimální, pokud se snažíte zhubnout (nebo nabrat svaly).

Většina studií o bílkovinách a hubnutí vyjadřuje příjem bílkovin jako procento kalorií.

Podle těchto studií se snaha konzumovat 30 % kalorií z bílkovin jeví jako velmi účinná pro hubnutí (18).

Například 30 % z 2 000 kalorií = 600 kalorií (0,30 x 2 000). Protein má 4 kalorie na gram, takže 600/4 = 150 gramů.

Jednoduše řečeno, pokud držíte dietu 2 000 kalorií denně a chcete, aby 30 % těchto kalorií pocházelo z bílkovin, měli byste mít za cíl sníst přibližně 150 g bílkovin denně.

Můžete se také zaměřit na určité číslo na základě vaší hmotnosti. Běžným doporučením je například cíl 1,5 až 2,2 gramu bílkovin na kilogram netukové hmoty (19).

Nejlepší je rozložit příjem bílkovin do celého dne tak, že bílkoviny budete jíst s každým jídlem (20).

Mějte na paměti, že tato čísla nemusí být přesná. Cokoli v rozmezí 10 až 35 %, což je přijatelný rozsah distribuce makroživin kalorií, by mělo být účinné (21).

Shrnutí:

 • Zaměření se na příjem bílkovin na horní hranici přijatelného rozmezí distribuce makroživin (25 až 35 % kalorií z bílkovin) může podpořit hubnutí.

Jak získat více bílkovin ve vaší stravě

Zvýšení příjmu bílkovin je jednoduché. Stačí jíst více potravin bohatých na bílkoviny.

Tyto především zahrnují:

 • Maso: kuřecí, krůtí, libové hovězí, vepřové atd.
 • Ryby: losos, sardinky, treska jednoskvrnná, pstruh atd.
 • Vejce: všechny druhy
 • Mléčné výrobky: mléko, sýr, jogurt atd.
 • Luštěniny: fazole, cizrna, čočka atd.

Zvažte výběr kombinace libových živočišných bílkovin a rostlinných bílkovin pro kontrolu kalorií a podporu zdraví srdce snížením příjmu nasycených tuků.

Užívání proteinového doplňku stravy může být také dobrý nápad, pokud máte potíže s dosažením svých proteinových cílů. Bylo prokázáno, že syrovátkový proteinový prášek má řadu výhod, včetně zvýšeného úbytku hmotnosti (22).

I když jíst více bílkovin vypadá jednoduše, když o tom přemýšlíte, ve skutečnosti může být začlenění tohoto do vašeho životního a výživového plánu obtížné.

Sledování kalorií na začátku může být užitečný způsob, jak si poradit s příjmem bílkovin. Jednou ze strategií, kterou byste mohli zvážit, je vážení a měření potravy, abyste se ujistili, že se trefujete do svých proteinových cílů.

Nemusíte to dělat věčně, ale je to velmi důležité na začátku, dokud nezískáte dobrou představu o tom, jak vypadá strava s vysokým obsahem bílkovin.

Shrnutí:

 • Existuje mnoho potravin s vysokým obsahem bílkovin, které můžete jíst, abyste zvýšili příjem bílkovin. Na začátku se doporučuje používat nutriční sledovač, abyste se ujistili, že máte dostatek příjmu.

Často kladené otázky

Kolik bílkovin bych měl sníst denně, abych zhubl?

Food and Drug Administration (FDA) uvádí, že většina dospělých lidí v USA potřebuje denně kolem 50 g bílkovin (23).

To však není zdaleka optimální, pokud se snažíte zhubnout.

Chcete-li určit svůj denní příjem bílkovin pro hubnutí, zaměřte se na 30 % celkového příjmu kalorií nebo 1,5 až 2,2 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti.

Pomáhá vám protein snížit břišní tuk?

Ano – podle studie z roku 2021 je vysoký příjem bílkovin spojen s menším množstvím břišního tuku (škodlivého tuku, který se může hromadit kolem vašich orgánů a způsobovat onemocnění) (24).

Ale tato studie byla zaměřena na starší muže a nemusí se nutně vztahovat na všechny populace. Na toto téma je potřeba další výzkum.

Pomáhá konzumace bílkovin při hubnutí?

Ano, konzumace bílkovin vám může pomoci zhubnout a zhubnout břišní tuk. Vysoký příjem bílkovin zvyšuje metabolismus, snižuje chuť k jídlu a mění hladiny několika hormonů regulujících hmotnost.

Závěr

Pokud jde o hubnutí, regulaci hmotnosti a celkové zdraví, bílkoviny jsou králem živin.

Nemusíte nic omezovat, abyste měli prospěch z vyššího příjmu bílkovin. Je to všechno o přidání do vašeho jídelníčku.

To je obzvláště přitažlivé, protože většina potravin s vysokým obsahem bílkovin také chutná opravdu dobře. Jíst jich více je snadné a uspokojující.

Strava s vysokým obsahem bílkovin může být také účinnou strategií prevence obezity – ne něčím, co jen dočasně použijete ke ztrátě tuku.

Trvalým navyšováním příjmu bílkovin překlopíte poměr „kalorie dovnitř versus kalorie ven“ ve svůj prospěch.

Během měsíců nebo let může být rozdíl ve vašem pasu obrovský.

Mějte však na paměti, že kalorie se stále počítají. Protein může snížit hlad a zrychlit metabolismus, ale nezhubnete, pokud nebudete jíst méně kalorií, než spálíte.

Rozhodně je možné se přejídat a negovat kalorický deficit způsobený vyšším příjmem bílkovin, zvláště pokud jíte hodně vysoce průmyslově zpracovaných potravin.

Z tohoto důvodu byste stále měli svůj jídelníček zakládat převážně na potravinách bohatých na živiny, jako je ovoce, zelenina, fazole, libové maso a celozrnné výrobky.

Přestože se tento článek zaměřil pouze na hubnutí, bílkoviny mají také řadu dalších přínosů pro zdraví.

6 přírodních spalovačů tuků, které fungují

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Spalovače tuků jsou jedny z nejkontroverznějších doplňků na trhu. Jsou prezentovány jako doplňky stravy, které mohou zvýšit váš metabolismus, snížit vstřebávání tuků nebo pomoci tělu spalovat více tuků na energii (1).

Výrobci je často propagují jako zázračná řešení, která mohou vyřešit vaše problémy s hmotností. Spalovače tuků jsou však někdy neúčinné (2, 3).

Na druhé straně bylo prokázáno, že několik přírodních doplňků stravy vám pomůže spálit více tuků.

Tento článek poskytuje seznam 6 nejlepších doplňků stravy, které vám pomohou spalovat tuky.

1. Chitomax

Chitosan je přírodní vláknina s vysokými vazebnými schopnostmi, která se získává ze schránek mořských korýšů. Je přírodní a bezpečný blokátor tuků, který je určen pro snižování tělesné hmotnosti bez negativních vedlejších efektů.

Jako doplněk stravy je Chitosan prodáván více než 20 let v Evropě a Japonsku s přívlastkem "blokátor tuků". Chitosan je často zmiňován i jako "Magnet na tuky", "Houba na tuky" a nebo "Past na tuky". Všechna tato přirovnání jsou správná, protože Chitosan přitahuje tuk, navazuje ho na sebe, a tyto zachytává v trávicím ústrojí.

Jak funguje Chitosan?
Jakmile se aktivuje v žaludku, naváže na sebe tuky a tukové kyseliny a skrz trávicí ústrojí je vyvede pryč z těla bez toho, aby se dostaly do organizmu. To pomáhá efektivně snížit množství kalorií vstřebaných do těla z potravy.

Studie potvrdily, že chitosan dokáže přitáhnout a navázat množství tuků rovnající se více než 6ti násobku vlastní hmotnosti přípravku. Chitosan působí přirozeně v organizmu a pomáhá odstarnit nadbytečný tuk z potravy, podporuje zdravou tělesnou hmotnost a udržuje zdravou hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi.

Jak se Chitomax odlišuje od Chitosanu?
Chitomax je vysoce kvalitní chitosan, který byl speciálním patentovaným postupem upraven tak, aby se zlepšila jeho rozpustnost v žaludeční kyselině a zvýšila jeho schopnost vázat tuky. Standardní Chitosan se musí úplně rozpustit v žaludeční kyselině, aby mohl účinně působit, což trvá u standardních produktů z Chitosanu minimálně 60 minut a navíc s menší účinností.

V laboratorních podmínkách bylo změřeno, že patentovaný Chitomax mnohem účinněji a rychleji váže triglyceridy než jiné chitosanové produkty. (viz graf)

Takto zvýšená účinnost je zajištěna vysokou rychlostí s jakou se Chitomax rozpouští v žaludku, vysokou hustotou a molekulární hmotností Chitomaxu.

Chitomax tak může být užíván s jídlem, nebo těsně před ním, na rozdíl od běžných chitosanových produktů, které je třeba užívat nejméně 30 minut před jídlem.

    Chitomax nemusíte užívat 30 minut před jídlem, ale můžete těsně před i při jídle

Shrnutí:

 • Chitomax je vysoce kvalitní chitosan, který byl speciálním patentovaným postupem upraven tak, aby se zlepšila jeho rozpustnost v žaludeční kyselině a zvýšila jeho schopnost vázat tuky.

Více:

2. Kofein

Kofein je látka běžně se vyskytující v kávě, zeleném čaji a kakaových bobech. Je to také oblíbená přísada v komerčních doplňcích stravy ke spalování tuků - a to z dobrého důvodu. Kofein může pomoci zvýšit váš metabolismus a pomoci vašemu tělu spalovat více tuků (4, 5, 6).

Výzkum potvrzuje, že kofein může dočasně zvýšit váš metabolismus až o 16% během jedné až dvou hodin (5, 6, 7). Několik studií navíc prokázalo, že kofein může pomoci tělu spalovat více tuků jako energii. Potvrdilo se však, že tento účinek je silnější u štíhlých než u obézních lidí (8, 9, 10).

Bohužel příliš častá konzumace kofeinu může způsobit, že vaše tělo bude snášenlivější k jeho účinkům a očekávaný efekt kofeinu se sníží. (11).

Abyste mohli těžit z výhod kofeinu, nemusíte užívat žádný doplněk stravy. Jednoduše zkuste vypít několik šálků silné kávy, která je vynikajícím zdrojem kofeinu s mnoha přínosy pro zdraví.

Shrnutí:

 • Kofein vám pomůže spalovat tuky tím, že posílí váš metabolismus a následně dojde k požadovanému efektu.

3. Extrakt ze zeleného čaje

Extrakt ze zeleného čaje je jednoduše koncentrovaná forma zeleného čaje, která poskytuje všechny výhody zeleného čaje v praktické formě prášku nebo tobolek.

Extrakt ze zeleného čaje je také bohatý na kofein a polyfenol epigalokatechin galát (EGCG), což jsou sloučeniny, které vám mohou pomoci spalovat tuky (12, 13).

Kromě toho se tyto dvě sloučeniny navzájem doplňují a mohou vám pomoci spalovat tuky procesem zvaným termogeneze. Jednoduše řečeno, termogeneze je proces, při kterém vaše tělo spaluje kalorie za účelem výroby tepla (14, 15, 16).

Například analýza šesti studií zjistila, že užívání kombinace extraktu ze zeleného čaje a kofeinu pomohlo lidem spalovat o 16% více tuků než placebo (17).

V jiné studii vědci porovnali účinky placeba, kofeinu a kombinace extraktu ze zeleného čaje a kofeinu na spalování tuků. Zjistili, že kombinace zeleného čaje a kofeinu spálila zhruba o 65 kalorií denně více než samotný kofein a o 80 kalorií více než placebo (18).

Pokud byste chtěli těžit z výhod extraktu ze zeleného čaje, zkuste užívat 250–500 mg extraktu denně. To bude poskytovat stejné výhody jako pití 3–5 šálků zeleného čaje denně.

Shrnutí:

 • Extrakt ze zeleného čaje je jednoduše koncentrovaný zelený čaj. Obsahuje epigalokatechingallát (EGCG) a kofein, které vám mohou pomoci spalovat tuky termogenezí.

4. Rozpustná vláknina

Existují dva různé typy vlákniny - rozpustná a nerozpustná, přičemž rozpustná vláknina absorbuje vodu ve vašem trávicím traktu a vytváří viskózní gelovitou látku (19).

Je zajímavé, že studie ukázaly, že rozpustná vláknina vám může pomoci spalovat tuky potlačením chuti k jídlu (20, 21). Je to proto, že rozpustná vláknina může pomoci zvýšit hladinu hormonů plnosti, jako jsou PYY a GLP-1. Může také pomoci snížit hladinu hormonu hladu ghrelinu (20, 21, 23).

Rozpustná vláknina navíc pomáhá zpomalit přísun živin do střeva. Když k tomu dojde, vašemu tělu zabere více času trávení a vstřebávání živin, díky čemuž se budete cítit déle plní (22).

Rozpustná vláknina vám navíc může pomoci spalovat tuky snížením množství kalorií, které z jídla absorbujete.

V jedné studii 17 lidí konzumovalo stravu s různým množstvím vlákniny a tuku. Zjistilo se, že lidé, kteří jedli nejvíce vlákniny, absorbovali ze své stravy méně tuku a méně kalorií (24).

I když z jídla získáte veškerou rozpustnou vlákninu, kterou potřebujete, mnoho lidí to považuje za náročné. Pokud je to váš případ, zkuste si vzít doplněk stravy, obsahující rozpustnou vlákninu.

Shrnutí:

 • Doplňky stravy s rozpustnou vlákninou vám pomohou více spalovat tuky omezováním chuti k jídlu a sníží množství kalorií, které absorbujete z jídla.

5. Proteinový prášek

Bílkoviny jsou neuvěřitelně důležité pro spalování tuků. Vysoký příjem bílkovin vám pomůže spalovat tuky tím, že posílí váš metabolismus a sníží vaši chuť k jídlu. Pomáhá také tělu chránit svalovou hmotu (25, 26, 27).

Například studie provedená na 60 účastnících s nadváhou a obezitou zjistila, že strava s vysokým obsahem bílkovin byla při spalování tuků téměř dvakrát tak účinná jako strava s nízkým obsahem bílkovin (28).

Bílkoviny mohou také potlačit vaši chuť k jídlu zvýšením hladin hormonů plnosti, jako jsou GLP-1, CCK a PYY, a snížením hladin hormonu hladu ghrelinu (25, 29).

Doplňky stravy s proteinovým práškem je pohodlný způsob, jak zvýšit příjem bílkovin. Možnosti zahrnují syrovátkový, kaseinový, sójový, vaječný a konopný proteinový prášek. Je však důležité zvolit si proteinový doplněk stravy s nízkým obsahem cukru a přísad, zejména pokud chcete zhubnout.

Mějte na paměti, že kalorie jsou stále důležité. Proteinové doplňky stravy by měly jednoduše nahradit svačiny nebo součást jídla, než by měly být přímo přidávány do vaší stravy.

Pokud se snažíte sníst dostatek bílkovin, zkuste si dát 25–50 gramů bílkovinného prášku denně.

Shrnutí:

 • Proteinové doplňky stravy jsou pohodlný způsob, jak zvýšit příjem bílkovin. Vyšší příjem bílkovin vám může pomoci spalovat tuky tím, že posílí váš metabolismus a omezí vaši chuť k jídlu.

6. Yohimbin

Yohimbin je látka nacházející se v kůře stromu Pausinystalia yohimbe, který se nachází ve střední a západní Africe. Yohimbin se běžně používá jako afrodiziakum, ale má také vlastnosti, které vám pomohou pomoci spalovat tuky.

Yohimbin působí blokováním receptorů nazývaných alfa-2 adrenergní receptory Tyto receptory normálně váží adrenalin, aby potlačily jeho účinky, jedním z nich je povzbuzení těla ke spalování tuků na energii. Vzhledem k tomu, že yohimbin blokuje tyto receptory, může prodloužit účinky adrenalinu a podpořit rozklad tuku na energii (30, 31, 32, 33).

Studie provedená na 20 elitních fotbalistech zjistila, že užívání 10 mg yohimbinu dvakrát denně jim pomohlo zbavit se průměrně 2,2% tělesného tuku za pouhé tři týdny.

Mějte na paměti, že tito sportovci již byli docela hubení, takže snížení tělesného tuku o 2,2% je významné (34).

Studie na zvířatech také ukázaly, že yohimbin může pomoci omezit i chuť k jídlu (35).

Kromě toho, protože yohimbin udržuje vaši hladinu adrenalinu na zvýšené úrovni, může způsobit nežádoucí účinky, jako je nevolnost, úzkost, záchvaty paniky a vysoký krevní tlak (36).

Může také interagovat s běžnými léky na krevní tlak a depresi. Pokud užíváte léky na tyto stavy nebo máte úzkost, možná byste se měli yohimbinu vyhnout (37).

Shrnutí:

 • Yohimbin vám může pomoci spalovat tuky tím, že udržuje vysokou hladinu adrenalinu a blokuje receptory, které normálně potlačují spalování tuků. Na druhé straně, to může u některých lidí způsobit nežádoucí účinky.

Závěr

 • Neexistuje žádná „magická pilulka“, která by samostatně vyřešila vaše problémy s nadváhou.
 • Spousta přírodních řešení vám však může pomoci spálit více tuků v kombinaci se zdravou stravou a cvičebním režimem.
 • Patří mezi ně kofein, extrakt ze zeleného čaje, proteinové doplňky, rozpustná vláknina, chitomax a yohimbin.
 • Pamatujte, že doplňky stravy na hubnutí nemohou plnohodnotně nahradit zdravou stravu a pravidelná cvičení.

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

NMN (nikotinamid mononukleotid)

NMN (nikotinamid mononukleotid)
Pokud vás zajímají inovace v oblasti stárnutí a dlouhověkosti, možná jste slyšeli o NMN, což je zkratka pro nikotinamid mononukleotid. Je to molekula, kterou vaše tělo vytváří přirozeně, ale někteří...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

         ČERVENEC 2024 - 23 článků

 

Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života