Může vám jablečný ocet pomoci zhubnout?

- Pixabay

Barbora Nová

Jablečný ocet se používá jako zdravotní tonikum již tisíce let.

Výzkumy ukazují, že má mnoho zdraví prospěšných účinků, například snižuje hladinu cukru v krvi.

Může vám však přidání jablečného octa do jídelníčku pomoci také zhubnout?

Následují poznatky z výzkumu jablečného octa v souvislosti s hubnutím a s tipy, jak jablečný ocet zařadit do svého jídelníčku.

Co je jablečný ocet?

Jablečný ocet se vyrábí dvoustupňovým procesem kvašení (1).

Nejprve se jablka rozkrojí nebo rozdrtí a spojí s kvasinkami, aby se jejich cukr přeměnil na alkohol. Za druhé se přidají bakterie, které alkohol zkvasí na kyselinu octovou, přičemž tradiční výroba jablečného octa trvá přibližně jeden měsíc, i když někteří výrobci tento proces výrazně urychlují, takže trvá pouze i jeden den.

Kyselina octová je hlavní účinnou složkou jablečného octa, která je známá také jako kyselina ethanová, je to organická sloučenina s kyselou chutí a silným zápachem. Výraz "octový" pochází z latinského slova "acetum", které znamená ocet.

Kyselina octová je mastná kyselina s krátkým řetězcem, která se v těle rozpouští na octan a vodík.

Asi 5-6 % jablečného octa tvoří kyselina octová. Obsahuje také vodu a stopová množství dalších kyselin, například kyseliny jablečné. Jedna polévková lžíce neboli 15 mililitrů obsahuje asi 3 kalorie a prakticky žádné sacharidy (2).

Shrnutí:

 • Jablečný ocet se vyrábí dvoustupňovým procesem kvašení. Hlavní účinnou složkou octa je kyselina octová.

Jablečný ocet zvyšuje pocit sytosti a snižuje příjem kalorií

Jablečný ocet může podporovat pocit sytosti, což může snížit příjem kalorií (3).

Kromě toho, že jablečný ocet potlačuje chuť k jídlu, bylo také prokázáno, že zpomaluje rychlost, jakou jídlo opouští žaludek (4).

U některých lidí však může být tento účinek škodlivý.

Gastroparéza neboli zpožděné vyprazdňování žaludku je běžnou komplikací diabetu 1. typu. Načasování inzulínu s příjmem potravy se stává problémem, protože je obtížné předpovědět, za jak dlouho se po jídle zvýší hladina cukru v krvi (5).

Jelikož bylo prokázáno, že jablečný ocet prodlužuje dobu, po kterou jídlo zůstává v žaludku, jeho užívání s jídlem by mohlo gastroparézu zhoršit (6).

Shrnutí:

 • Jablečný ocet pomáhá podporovat pocit sytosti, částečně díky zpožděnému vyprazdňování žaludku. To může přirozeně vést ke snížení příjmu kalorií. U některých lidí by však mohl gastroparézu zhoršit.

Jablečný ocet může vám pomoci snížit hmotnost a tělesný tuk

Výsledky malé, ale hojně citované studie z roku 2009 prokazují, že jablečný ocet má působivé účinky na hmotnost a tělesný tuk (7).

V této 12týdenní studii 144 dospělých Japonců s obezitou konzumovalo každý den buď 1 polévkovou lžíci (15 ml) octa, 2 polévkové lžíce (30 ml) octa, nebo placebo nápoj.

Bylo jim řečeno, aby omezili příjem alkoholu, ale jinak pokračovali ve své obvyklé stravě a aktivitě po celou dobu studie.

Účastníci, kteří konzumovali 1 polévkovou lžíci jablečného octa denně, měli - v průměru - následující přínosy:

 • Úbytek hmotnosti: 1,2 kilogramů.
 • Snížení obvodu pasu: 1,4 centimetru.
 • Snížení hladiny triglyceridů: 26%

Toto se změnilo u účastníků, kteří konzumovali 2 lžíce jablečného octa denně:

 • Úbytek hmotnosti: 1,7 kg
 • Snížení obvodu pasu: 1,9 cm.
 • Snížení triglyceridů: 26%

Skupina užívající placebo ve skutečnosti přibrala 0,4 kg a mírně se jim zvětšil obvod pasu.

V klinické studii z roku 2018, které se zúčastnilo 39 účastníků s omezenou kalorickou dietou, ti, kteří denně po dobu 12 týdnů konzumovali přibližně 2 polévkové lžíce (30 ml) jablečného octa, výrazně více zhubli a ztratili tělesný tuk než účastníci, kteří jablečný ocet nekonzumovali (8).

Podle této studie vám přidání 1 nebo 2 lžic jablečného octa do jídelníčku může pomoci zhubnout. Může také snížit procento tělesného tuku, pomoci vám shodit břišní tuk a snížit hladinu triglyceridů v krvi.

Shrnutí:

 • Ve dvou studiích lidé s obezitou, kteří užívali 1-2 polévkové lžíce (15-30 ml) jablečného octa denně po dobu 12 týdnů, zhubli a ztratili tělesný tuk.

Další přínosy pro zdraví

Kromě podpory hubnutí a úbytku tuku má jablečný ocet několik dalších výhod:

 • Snižuje hladinu cukru a inzulínu v krvi: Bylo prokázáno, že jablečný ocet při konzumaci s jídlem s vysokým obsahem sacharidů výrazně snižuje hladinu cukru a inzulínu v krvi po jídle (4).
 • Zlepšuje citlivost na inzulín: Studie naznačují, že konzumace jablečného octa při jídle s vysokým obsahem sacharidů může zlepšit citlivost na inzulín (9).
 • Snižuje hladinu cukru v krvi nalačno: Studie zjistily souvislost mezi konzumací jablečného octa a významným snížením hladiny glukózy v krvi nalačno a glykovaného hemoglobinu (10).
 • Zlepšuje příznaky syndromu polycystických vaječníků (PCOS): V malé studii z roku 2013 na ženách s PCOS, které užívaly ocet po dobu 90-110 dní, se u 57 % z nich obnovila ovulace, pravděpodobně díky zlepšení citlivosti na inzulín (11).
 • Snižuje hladinu cholesterolu: Jablečný ocet snižuje hladinu celkového cholesterolu a triglyceridů (12).
 • Snižuje krevní tlak: Studie na zvířatech naznačují, že ocet může snižovat krevní tlak tím, že inhibuje enzym zodpovědný za stahování cév. Studie na lidech však neprokázaly významné snížení krevního tlaku (13, 14).
 • Zabíjí škodlivé bakterie a viry: Studie ukazují, že jablečný ocet může být silným bojovníkem proti bakteriím E. coli a S. aureus a také proti rezistentní Escherichia coli (rE. coli) a methicilin-rezistentnímu Staphylococcus aureus (MRSA) (15, 16).

Shrnutí:

 • Přidání jablečného octa do stravy může mít příznivý vliv na hladinu cukru v krvi, inzulínu, příznaky PCOS a cholesterol. Ocet také bojuje proti bakteriím a virům.

Jak zařadit jablečný ocet do jídelníčku

Existuje několik způsobů, jak zařadit jablečný ocet do svého jídelníčku

Jablečný ocet obsahuje probiotika, která jsou prospěšná pro střeva a mohou pomoci při hubnutí. Může pomoci při snižování hladiny cholesterolu a glukózy v krvi. Skvěle se hodí jako marináda nebo do salátové zálivky!

Snadnou metodou je použít ho s olivovým olejem jako zálivku na salát. Obzvlášť chutný je s listovou zeleninou, okurkami a rajčaty.

Lze ho použít i k nakládání zeleniny nebo ho můžete jednoduše rozmíchat ve vodě a vypít.

Množství jablečného octa používaného při hubnutí je 1-2 polévkové lžíce (15-30 ml) denně smíchané s vodou.

Nejlépe je rozložit si ho do 2-3 dávek během dne, přičemž nejlepší je pít ho před jídlem.

Užívání většího množství se nedoporučuje kvůli možným škodlivým účinkům při vyšších dávkách, jako jsou lékové interakce nebo eroze zubní skloviny. Nejlepší je také začít s 1 čajovou lžičkou (5 ml), abyste zjistili, jak ji snášíte (17).

Neužívejte více než 1 polévkovou lžíci (15 ml) najednou, protože užívání příliš velkého množství najednou může způsobit nevolnost (18).

Je důležité smíchat jablečný ocet s vodou. Neředěný ocet může popálit vnitřek úst a jícnu.

Ačkoli se užívání jablečného octa ve formě tablet může zdát prospěšné, je spojeno s určitým rizikem. V roce 2005 utrpěla žena popáleniny v krku poté, co jí v jícnu uvízla tableta jablečného octa (19).

Shrnutí:

 • K dosažení plného prospěchu při hubnutí se doporučuje přibližně 1-2 polévkové lžíce (15-30 ml) jablečného octa denně. Pro dosažení nejlepších výsledků jej smíchejte s vodou a vypijte.

Závěr

Předpokládá se, že konzumace mírného množství jablečného octa podporuje hubnutí a poskytuje řadu dalších zdravotních výhod.

Podobné účinky mohou mít i jiné druhy octa, i když ocet s nižším obsahem kyseliny octové může mít méně silné účinky.

Co udělá jablečný ocet s ekzémy a fleky na tváři?

Mnoho vědeckých studií poskytuje důkazy o tom, že jablečný ocet efektivně léčí ekzém a další onemocnění kůže.

Nejužitečnější vlastnosti jablečného octa:

 • váže a odplavuje z těla a pokožky toxické látky
 • obsah mléčné a jablečné kyseliny působí silně antibakteriálně, antifungálně, snižuje zápaly, svědění, vyhlazuje pleť a předchází její infekci
 • obsah betakarotenu podporuje a regeneruje buňky
 • obsah draslíku léčí alergie a reguluje pH pleti
 • obsah dalších minerálů a vitamínů jako je železo, hořčík, sodík, vápník a fosfor působí pozitivně na ekzémy a posiluje imunitní systém

Aplikace jablečného octa na pokožku přináší více zdravotních přínosů, přičemž výsledkem je zdravější a mlaději vypadající pokožka.

Vzhledem k tomu, že jde o poměrně silnou kyselinu, je nutné předejít podráždění pleti. Proto se doporučuje jej zředit vodou nejméně v poměru 1:1

Účinky na pokožku:

Léčí akné, vyrážky a pupínky

 • jablečný ocet má stejné a i lepší výsledky než mnohé komerční kosmetické přípravky a krémy
 • obsahuje kyselinu jablečnou, která má silné antibakteriální, antimykotické a protivirální účinky. Díky tomu efektivně předchází tvorbě akné a vyrážek

Detoxikuje pokožku

 • jablečný ocet odstraňuje z pleti toxiny. Jeho pravidelná aplikace nechává pleť čistou a zářivou

Snižuje výraznost pigmentových i stařeckých skvrn

 • obsahuje kyseliny, které vás zbaví starých odumřelých kožních buněk a zkvalitní zdravé buňky
 • vemte si namočený vatový polštářek a přiložte jej přímo na skvrnu a nechte chvilku působit.  Následně si místo omyjte čistou vodou
 • provádějte to 2x denně po dobu jednoho měsíce a půl a výsledkem budete mile překvapeni

Ostraňuje vrásky

 • podobně jak u skvrn, pravidelná aplikace jablečného octa pomáhá i s odstraňováním a zmenšováním vrásek
 • opět si na vatový polštářek naneste trochu jablečného octa a přiložte jej na několik minut přímo na vrásky. Po aplikaci si tvář umyjte vlažnou vodou.

Vyrovnává pH pokožky

 • jablečný ocet z pokožky odstraňuje nadbytečný tuk a vyrovnává pH. Tím reguluje tvormu mazu a pokožka tak nebude příliš suchá ani mastná
 • jeho pravidelná aplikace podpoří vyváženou a dobře vypadající pokožku tváře

Způsoby aplikace a užívání jablečného octa

Jablečný ocet, zředěný vodou na pleť

Teto ocet má silné antibakteriální a antivirové účinky. Na jeho využití je potřeba ocet zředit vodou tak, aby obsah kyselin nepodrážil pokožku.

 • v případě zvláště citlivé pokožky zřeďte 1 čajovou lžičku octa v 1 dcl vody bez chlóru.

Vnitřní užívání jablečného octa

Vnitřní užívání zabrání také návratu ekzému a posílí váš imunitní systém. Opět je vhodné ocet zředit.

 • 1 čajová lžička octa a 2 dcl vody
 • 2x až 3x denně do doby zmizení ekzému

Koupel s jablečným octem

 • 1 dcl octa do plné vany
 • pro zesílení účinků je možné přidat lžíci kokosového oleje

Jablečný ocet a med

 • 2 čajové lžičky jablečného octa
 • 1 čajová lžička medu
 • 2 dcl vody

Med je také vynikajíci prostředekk na různé kožní onemocnění, protože snižuje zápaly a uklidňuje podráždenou pokožku. Má také antibakteriální účinky. Na léčbu ekzémů je jeho kombinace s jablečným octem přímo ideální.

Jak mě jablečný ocet zbavil skličující artritidy za 2 týdny

Všichni si myslíme, že víme, co je to artritida či revma. Avšak ti, kteří ji nezažili, si ji umí jen těžko představit. Artritida je onemocnění, které způsobuje chronické bolesti a zánět, ale i ztuhlost prstů na rukou či nohou, kolen, kyčlí a dalších tělesných kloubů.

Artritida může mít několik forem. Nejčastěji se vyskytuje revmatoidní artritida, jejíž příznaky se rozvíjejí postupně během delšího období, obvykle několika týdnů.

Někdy se ale může rozvinout i rychleji, v průběhu doslova dnů. Bolest kloubů při revmatoidní artritidě je obvykle pulzující a píchavá. Silnější bývá ráno.

Vyléčení jablečným octem za 2 týdny

Než začneme s popisem kúry, vězte, že jde o skutečný životní příběh ženy, která úspěšně použila jablečný ocet na vyléčení své chronické artritidy.

Jmenuje se Linda Faulknerová, které byla tato nemoc diagnostikována už v roce 2006. Od té doby vyzkoušela množství různých léčebných terapií, včetně léků na potlačení bolestí či steroidních kortikoidů, ale žádné nepřinesly úspěch, pouze dočasné potlačení bolestí.

Bez ohledu na to, co udělala, bolesti se vždy vrátily. Nejprve měla postižené zápěstí, pak se onemocnění rozšířilo do zad a krku, přičemž bolesti postupně sílily.

Jednoho dne se Linda dočetla o Sarah Gallové, která svou artritidu vyléčila pomocí pití směsi vody, medu a jablečného octa. Rozhodla se proto, že to také vyzkouší.

Začala tak s pitím jedné sklenice vlažné vody zředěné s 1 čajovou lžičkou medu a 1 čajovou lžičkou jablečného octa každé ráno a večer.

Za 2 týdny později zůstala po celých letech od rozvoje onemocnění poprvé bez bolestí. Linda byla vskutku šokována a zároveň šťastná. Tento domácí lék jí pomohl opět jednou si naplno užívat života.

Jak jablečný ocet léčí artritidu

Experti tvrdí, že bolesti kloubů jsou často způsobeny nedostatkem minerálů.

Jablečný ocet obsahuje velké množství vápníku, draslíku, hořčíku a fosforu – tedy minerálů, které tělo potřebuje ke zmírnění bolestí. Jablečný ocet navíc obsahuje antioxidanty, kyselinu octovou a betakaroten, které jsou také velmi prospěšné při bolestech.

Antioxidanty blokují škodlivé účinky volných radikálů a předcházejí poškození tkání, které jsou typické pro degenerativní onemocnění jako artritida.

Jablečný ocet pomáhá rovněž z těla vyplavovat toxické látky a má i protizánětlivé účinky.

Med, který byl do receptu přidán také, utlumuje záněty a podporuje rychlejší regeneraci poškozených tkání.

Takže, pokud i vás trápí artritida a bolesti kloubů, pak vyzkoušejte tento recept.

Kromě pití jablečného octa, léčbu můžete urychlit i aplikací octových zábalů. Ty poskytnou téměř okamžitou úlevu od bolestí až do vyléčení, které zajistí jablečný ocet užívaný vnitřně.

Zdroj: Apple Cider Vinegar Cured Her Of Excruciating Arthritis in Two Weeks!

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           ČERVEN 2024 - 24 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života