Standardní verze

Věda doporučuje 6 jednoduchých způsobů, jak ztratit neúměrný břišní tuk

 
Ing. Zdeněk Rozehnal
 

Břišní (útrobní, viscerální) tuk není jen ten problém, že může vypadat špatně. Ve skutečnosti je velké množství tuku v oblasti břicha silně spojeno s nemocemi, jako je cukrovka typu 2 a srdeční choroby (1).

Z tohoto důvodu má ztráta břišního tuku obrovské výhody pro vaše zdraví a může vám pomoci žít déle.

Břišní tuk se obvykle odhaduje měřením obvodu kolem pasu. To lze snadno doma jednoduše zjistit pomocí krejčovského metru.

Všechny výsledky měření u mužů nad 102 cm a nad 88 cm u žen je známo jako břišní obezita

Pokud máte kolem pasu hodně nadbytečného tuku, měli byste podniknout určité kroky, abyste se ho zbavili, i když celkově třeba nemáte značnou nadváhu.

Naštěstí existuje několik vědecky osvědčených strategií, u kterých bylo prokázáno, že cílí tuk na břišní oblast více než na jiné oblasti těla.

Následuje 6 způsobů, jak ztratit břišní tuk

1. Nejezte cukr a vyhýbejte se sladkým nápojům

Přidaný cukr je velmi nezdravý. Studie jednoznačně potvrzují, že má jedinečně škodlivé účinky na metabolické zdraví (2).

Cukr je tvořen z poloviny glukózou a z druhé poloviny fruktózou, která může být metabolizována v játrech pouze v nevýznamném množství (3). To znamená, pokud budete jíst hodně přidaného cukru, játra se přetíží fruktózou a ta jsou nucena ji přeměnit v tuk (4).

Četné studie prokázaly, že nadměrný cukr, většinou díky velkému množství fruktózy, může vést ke zvýšené akumulaci tuku v břiše a játrech (5).

Někteří vědci se domnívají, že se jedná o primární mechanismus škodlivých účinků cukru na zdraví. Zvyšuje břišní a jaterní tuk, což vede k inzulínové rezistenci a řadě metabolických problémů (6).

Rozpuštěný cukr je v tomto ohledu ještě horší. Rozpuštěné kalorie se mozkem „nezaregistrovaly“ stejným způsobem jako pevné kalorie, takže když pijete nápoje slazené cukrem, budete nakonec i jíst více kalorií (7, 8).

Studie ukazují, že nápoje slazené cukrem jsou spojeny s 60% zvýšeným rizikem obezity u dětí v případě každodenního pití (9).

Rozhodněte se, že snížíte co nejvíce množství cukru ve vaší stravě, a doporučuje se úplné odstranění sladkých nápojů. Patří sem nápoje slazené cukrem - sladké sodovky, ovocné šťávy a různé „sportovní“ nápoje s vysokým obsahem cukru.

Mějte na paměti, že výše uvedené nevztahuje na celé ovoce, které je extrémně zdravé a má dostatek vlákniny, která zmírňuje negativní účinky fruktózy.

Množství fruktózy, které dostanete z ovoce, je zanedbatelné ve srovnání s tím, co dostanete ze stravy s vysokým obsahem rafinovaného cukru.

Pokud chcete snížit množství rafinovaného cukru, musíte začít číst štítky na obalech. Dokonce i potraviny uváděné na trh jako zdravé potraviny mohou obsahovat obrovské množství cukru.

Shrnutí

Nadměrná spotřeba cukru může být hlavním hnacím motorem nadbytečného tuku v břiše a játrech. To platí zejména pro sladké nápoje, jako jsou především nealkoholické nápoje.

2. Jíst více bílkovin je skvělá dlouhodobá strategie ke snížení břišního tuku

Protein je nejdůležitějším makronutrientem, pokud jde o hubnutí.

Bylo prokázáno, že protein snižuje chuť k jídlu o 60%, zvyšuje metabolismus o 80–100 kalorií denně a pomáhá vám jíst až o 441 méně kalorií denně (10, 11, 12, 13).

Pokud je vaším cílem hubnutí, pak přidání proteinu je pravděpodobně nejúčinnější změnou, kterou můžete udělat ve své stravě.

Nejen, že vám to pomůže ztratit tuk, ale také vám pomůže vyhnout se opětovnému přibírání na váze, pokud se někdy rozhodnete opustit své úsilí o hubnutí (14).

Existují také důkazy, že protein je zvláště účinný proti břišnímu tuku.

Jedna studie prokázala, že množství a kvalita spotřebovaného proteinu nepřímo souvisí s tukem v břiše. To znamená, že lidé, kteří jedli více a kvalitnější bílkoviny, měli mnohem méně tuku v břiše (15).

Další studie trvající 5 let prokázala, že bílkoviny byly spojeny s významně sníženým rizikem nárůstu tuku v břiše (16). Tato studie také ukázala, že rafinované sacharidy a oleje byly spojeny se zvýšeným množstvím břišního tuku, ale ovoce a zelenina byly spojeny s jeho sníženým množstvím.

Na co byste se měli zaměřit

Snažte se zvýšit příjem potravin s vysokým obsahem bílkovin, jako jsou celá vejce, ryby, mořské plody, luštěniny, ořechy, maso a mléčné výrobky. To jsou nejlepší zdroje bílkovin ve stravě.

Pokud se snažíte mít dostatek bílkovin ve své stravě, pak kvalitní doplněk bílkovin (jako syrovátkový protein) je zdravým a pohodlným způsobem, jak zvýšit celkový příjem.

Bonusový tip: Zvažte vaření jídla s kokosovým olejem. Některé studie ukázaly, že 30 ml (asi 2 polévkové lžíce) kokosového oleje za den mírně snižuje břišní tuk (17, 18).

Shrnutí

Jíst velké množství bílkovin může zvýšit váš metabolismus a snížit hlad, což z nich činí velmi účinný způsob, jak zhubnout. Několik studií potvrzuje, že bílkovina je zvláště účinná proti hromadění tuku v břiše.

3. Co nejvíce omezte sacharidy ve vaší stravě

Omezení sacharidů ve stravě je velmi účinný způsob, jak zhubnout. To dokládají četné studie. Když lidé omezí sacharidy, jejich chuť k jídlu klesá a zhubnou (19).

Více než 20 randomizovaných kontrolovaných studií nyní prokázalo, že diety s nízkým obsahem sacharidů vedou ke 2–3krát většímu úbytku hmotnosti než diety s nízkým obsahem tuků (20, 21, 22).

To platí i v případě, že skupiny, které jedly stravu s nízkým obsahem sacharidů a mohly jíst tolik, kolik chtěly, zatímco skupiny, které jedly stravu s nízkým obsahem tuku a byly omezeny kaloriemi, měly hlad.

Dieta s nízkým obsahem sacharidů také vede k rychlému snížení hmotnosti odvodněním těla, což dává lidem téměř okamžité výsledky. Rozdíl při vážení je často patrný během 1–2 dnů.

Stačí se vyhnout rafinovaným sacharidům (cukr, bonbóny, bílý chléb atd.), což by mělo stačit, zejména pokud udržujete vysoký příjem bílkovin.

Pokud však potřebujete rychle zhubnout, snižte příjem sacharidů na 50 gramů denně. Tím se vaše tělo dostane do ketózy, ztratíte chuť k jídlu a vaše tělo začne spalovat především tuky na energii.

Samozřejmě, strava s malým množstvím sacharidů má mnoho dalších zdravotních výhod než je jen hubnutí. Například u diabetiků s typem 2 může mít život zachraňující účinky (23).

Shrnutí

Studie prokázaly, že značné omezení příjmu sacharidů je zvláště účinné při odstraňování tuku v oblasti břicha, v okolí orgánů a především v játrech.

4. Jezte potraviny bohaté na vlákninu, zejména na viskózní vlákninu

Dietní vláknina je většinou nestravitelná rostlinná hmota. Často se tvrdí, že konzumace dostatku vlákniny může pomoci při hubnutí. Toto je pravda, ale je důležité mít na paměti, že ne všechna vláknina je vytvořena stejně.

Zdá se, že to jsou hlavně rozpustná a viskózní vlákna, která mají vliv na vaši hmotnost (24). Jedná se o vlákninu, která váže vodu a tvoří hustý gel, který „sedí“ ve střevech.

Tento gel může značně zpomalit pohyb potravy zažívacím systémem a tím zpomalit trávení a vstřebávání živin. Konečným výsledkem je dlouhodobý pocit plnosti a snížené chuti k jídlu (25).

Jedna přehledová studie zjistila, že navýšení 14 gramů vlákniny denně bylo spojeno s 10% snížením příjmu kalorií a úbytkem hmotnosti o 4,5 kg během 4 měsíců (26).

V jedné pětileté studii bylo stravování 10 gramů rozpustné vlákniny denně spojeno se snížením množství tuku v břišní dutině o 3,7% (27).

To znamená, že rozpustná vláknina může být také zvláště účinná při snižování škodlivého tuku v břiše.

Nejlepší způsob  jak získat více vlákniny, je jíst hodně rostlinných potravin, jako je zelenina a ovoce. Luštěniny jsou také dobrým zdrojem, stejně jako některé cereálie jako je celý oves.

Shrnutí

Existují důkazy, že rozpustná dietní vláknina může vést ke snížení množství břišního tuku. To by mělo způsobit významné zlepšení metabolického zdraví a snížit riziko několika nemocí.

5. Cvičení je velmi účinné při snižování tuku v břiše

Cvičení je důležité z různých důvodů. Je to jedna z nejlepších věcí, kterou můžete udělat, pokud chcete žít dlouhý a zdravý život a vyhýbat se nemocem.

Výčet všech úžasných zdravotních výhod cvičení je nad rámec tohoto článku, ale správné cvičení je účinné při snižování tuku v břiše. Mějte však na paměti, že zde nemluvím o břišních cvičeních. Snižování spotů (ztráta tuku na jednom místě) není možné.

V jedné studii nemělo 6 týdnů cvičení zaměřeného jen na břišní svaly měřitelný účinek na obvod pasu nebo množství tuku v dutině břišní (28).

Jak již bylo řečeno, jiné typy cvičení mohou být velmi efektivní.

V mnoha studiích (29, 30) bylo prokázáno, že aerobní cvičení (jako chůze, běh, plavání atd.) způsobuje výrazné snížení obsahu tuku v břiše.

Další studie zjistila, že cvičení úplně zabránilo lidem v opětovném získávání břišního tuku po hubnutí, což naznačuje, že cvičení je zvláště důležité při udržování hmotnosti (31).

Cvičení také vede ke snížení zánětů v těle, snížení hladiny cukru v krvi a ke zlepšení všech ostatních metabolických abnormalit, které jsou spojeny s nadbytkem tuku v břiše (32).

Shrnutí

Cvičení může být velmi efektivní, pokud se snažíte ztratit břišní tuk. Cvičení má také řadu dalších výhod pro zdraví a může vám pomoci žít delší život.

6. Kontrolujte svoje jídlo a zjišťujte, co přesně a kolik jíte

To, co jíte, je důležité. Skoro to ví každý. Většina lidí však nemá ponětí, co skutečně jí.

Lidé si myslí, že jedí jídlo „s vysokým obsahem bílkovin“, „s nízkým obsahem sacharidů“ nebo něčím jiným, ale mají tendenci to drasticky nadhodnocovat nebo podceňovat.

Myslím, že pro každého, kdo chce opravdu optimalizovat svůj jídelníček, je sledování obsahu a množství toho, co jíte po určitou dobu naprosto nezbytné.

To neznamená, že to musíte praktikovat po celý život, ale dělat to občas a několik dní v řadě vám pomůže uvědomit si, kde je třeba provést změny.

Více:

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

MUDr. Henry Bieler

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, JE TŘINÁCTKRÁT LÉPE CHRÁNĚN, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

DEFUMOXAN

volně prodejný lék pro kuřáky

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

ROZHOVOR S MUDr. SOŇOU PEKOVOU - 8. červenec 2021

Globalisty cenzurované video na svobodném kanálu

+

Soňa Peková ODPOVÍDÁ na dotazy posluchačů - 27. října 2021

 

MUDr. MONIKA WAKSMUNDSKÁ

Rozbor krve očkovaných a neočkovaných - 3. listopad 2021

 

KLINICKÉ TESTY LÉKŮ - PODVOD

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

100% Sibiřská Čaga
Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

 

 

MUDr. Ludmila Eleková: Vakcíny brzdí vývoj. Dříve děti mluvily souvisle od 2 let a dnes? Katastrofa! (1:58:35)

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama

___________________________________________________

Předpokládané trendy v užívání vitamínů a dalších doplňků stravy v roce 2021 ZDE

 

 

KNIHA

NACISTICKÉ KOŘENY "BRUSELSKÉ EU"

 MUDr. Matthias Rath, Paul Anthony Taylor, Aleksandra Niedzwiecki a August Kowalczyk

v češtině je možno knihu přečíst online zde

Co jste už vždycky chtěli vědět o ‘bruselské EU’ - Ale nikdo se neodvážil vám o tom říci!

 

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

 

Jak platné v roce 2020 - 2021

 

PROTESTSONG

V DLOUHÉM ZATMĚNÍ

Ilona Czáková, Roman Horký a KAMELOT

(Oficiální videoklip - Premiéra: 1. 12. 2020)

Do této písně jsme vložili naše srdce a nevymyté mozky

FLÉGR PO DRUHÉM PFIZERU A PO POSILOVACÍ INJEKCI

REAKCE PRÁVNÍKA ZDE, JAK ZAREAGUJE POLICIE...?