Tipy na stravu a pohybové aktivity před a v menopauze

Ing. Zdeněk Rozehnal

Menopauza označuje přirozený pokles reprodukčních hormonů, který doprovází konec menstruace. Je to normální součást stárnutí a obvykle k ní dochází koncem 40. nebo začátkem 50. roku života (1).

Více než 80 % žen, které procházejí menopauzou nebo se k ní blíží, pociťuje nepříjemné příznaky, jako jsou návaly horka, výkyvy nálad, podrážděnost nebo potíže se spánkem (1).

Dobrou zprávou je, že tyto příznaky můžete zmírnit svou výživou a správným výběrem pohybových aktivit. V tomto článku najdete řadu užitečných tipů na stravu a cvičení, které podpoří vaše tělo během menopauzy.

Výživové potřeby během menopauzy

Je těžké přesně určit, kdy hormonální změny související s menopauzou začínají. Často jsou signalizovány různými příznaky, včetně (1):

 • návaly horka
 • problémy se spánkem
 • vaginální suchost
 • noční pocení
 • výkyvy nálad
 • bolesti kloubů
 • deprese
 • únava

Pokud tyto příznaky začnou ještě před ukončením menstruace, pravděpodobně se nacházíte v přechodné fázi zvané perimenopauza. Můžete také pociťovat slabší nebo kratší menstruaci, která může přicházet buď častěji, nebo méně často než obvykle (2).

Dvanáct měsíců bez menstruace je definitivnějším znakem menopauzy (3).

Co se týče stravy, budete se chtít zaměřit na potraviny, které pomáhají udržet vaše srdce zdravé, kosti silné a mozek bystrý - a zároveň snížit příjem potravin, které vyvolávají nežádoucí příznaky. Zvláště užitečné mohou být plnohodnotné potraviny, jako je ovoce, zelenina a celozrnné výrobky.

Ačkoli správná strava vaše příznaky nevymýtí, může vám pomoci cítit se lépe a zmírnit každodenní vedlejší účinky.

Udržujte si svalovou hmotu

Sarkopenie neboli postupný úbytek svalové hmoty je s přibývajícím věkem běžný. Ve skutečnosti se předpokládá, že úbytek svalové hmoty o 3-8 % za desetiletí začíná po třicítce. S přibývajícím věkem se toto procento stává významným, protože úbytek svalové hmoty zvyšuje riziko zlomenin a pádů (4, 5, 6).

Nicméně konzumace 25-30 gramů bílkovin při každém jídle může před tímto úbytkem svalové hmoty chránit (5, 6).

Pro představu, 85 gramů lososa obsahuje 22 gramů bílkovin. Vizuálně je toto množství velké jako balíček karet nebo kostka mýdla (7).

Mezi další kvalitní zdroje bílkovin patří vejce, hovězí maso, mořské plody a drůbež, například kuřecí nebo krůtí maso. K denní potřebě bílkovin mohou přispět i potraviny rostlinného původu - například ořechy, některé alternativy masa, sójové výrobky jako tofu, fazole a další luštěniny.

Konzumace potravin s vysokým obsahem leucinu, stavebního prvku bílkovin, může také optimalizovat tvorbu a udržení svalové hmoty u starších osob. Většina zdrojů bílkovin obsahuje leucin. Obzvláště vhodnými zdroji jsou živočišné produkty a některé rostlinné bílkoviny, např. sója (4, 5, 6).

Zachování zdraví kostí a mozku

Osteopenie je snížení kostní hmoty, které je častější u starších dospělých. Pokud se neléčí, může vést k osteoporóze, což je poréznost kostí, která vás činí obzvláště náchylnými k náhlým zlomeninám nebo zlomeninám (8, 9).

Potraviny bohaté na vápník, hořčík a vitamin D pomáhají udržovat kosti silné, což je v období menopauzy klíčové - zejména proto, že osteopenie a osteoporóza jsou časté těsně před, během a po menopauze v důsledku poklesu estrogenu (3, 10).

Proto byste se měli snažit přijímat tři a více porcí denně obohacených mléčných výrobků, jako jsou jogurty, mléko nebo sýry (11).

Mezi další potraviny přirozeně bohaté na vitamin D patří mořské plody, vaječné žloutky a některé druhy hub.

Zjistěte, co vyvolává vaše návaly horka

Někteří lidé pociťují větší návaly horka, když jedí kořeněná jídla, alkohol a kofein (12, 13, 14).

Jednou ze strategií pro příští návaly horka je proto zapsat si, co jste naposledy jedli. To vám může pomoci identifikovat spouštěcí potraviny, které byste měli omezit nebo se jim vyhnout, abyste snížili četnost nebo intenzitu návalů horka.

Pomoci může také vedení důkladnějšího potravinového deníku.

Zvyšte příjem omega-3

Některé výzkumy ukazují, že konzumace většího množství potravin s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin může pomoci snížit příznaky návalů horka a nočního pocení - i když jeden přehled uvádí, že výsledky nejsou jednoznačné (15, 16).

Mezi potraviny bohaté na omega-3 patří tučné ryby, jako je losos, sardinky, tuňák a makrela, a také některé ořechy a semena. Je pozoruhodné, že tyto potraviny mohou také posilovat zdraví srdce (17).

Jezte více sóji a dalších fytoestrogenů

Snižující se hladina estrogenu a dalších pohlavních hormonů mění způsob, jakým vaše tělo během menopauzy metabolizuje sacharidy a tuky, což může přispívat k nárůstu hmotnosti (18).

Fytoestrogeny jsou rostlinné sloučeniny přirozeně se vyskytující v některých potravinách, které mohou ve vašem těle působit jako slabý estrogen. Na druhé straně mohou pomoci zmírnit příznaky vyvolané poklesem estrogenu, který menopauzu doprovází (16).

Ačkoli je zapotřebí dalšího výzkumu a výsledky se různí, některé studie ukazují, že fytoestrogeny mohou prospívat ženám, které procházejí menopauzou a blíží se jí (19, 20, 21, 22, 23, 24).

Mezi potraviny bohaté na fytoestrogeny patří sója, tofu, tempeh, hroznové víno, fazole, lněná semínka, lněné semínko, sezam, černý a zelený čaj (25).

Shrnutí:

 • Při menopauze dbejte na dostatečný příjem bílkovin a dalších plnohodnotných potravin a zároveň se vyhýbejte potravinám, které vyvolávají návaly horka. Kromě toho může být užitečné zvýšit příjem omega-3 a potravin obsahujících fytoestrogeny.

Zůstat aktivní během menopauzy

V období menopauzy je důležité zůstat aktivní. V této fázi totiž klesá hustota kostí, což zvyšuje náchylnost ke zlomeninám. Cvičení však může působit proti úbytku hustoty kostí a zároveň zlepšuje náladu, snižuje úzkost a zlepšuje spánek (8, 26, 27, 28).

Cvičení se zátěží pomáhá udržovat kosti silné. Například zvedání činek nebo cvičení na závěsném cvičebním systému - může pomoci budovat sílu, zatímco aerobní cvičení, jako je běh, vysoce intenzivní intervalový trénink a některé druhy tance nebo jógy mohou prospívat zdraví srdce (29).

Nenáročný pohyb, jako je chůze, plavání, tanec a jóga, pomáhá udržovat zdravé klouby. Tyto aktivity mohou být vhodné zejména v případě, že s cvičením začínáte nebo jste dlouho necvičili (30).

Shrnutí:

 • Zátěžové, aerobní a málo nárazové cvičení může být pro vaše zdraví během menopauzy prospěšné několika způsoby, mimo jiné tím, že pomáhá předcházet ztrátě hustoty kostí.

Další opatření a úvahy během menopauzy

Při menopauze je důležité poradit se s odborníkem, než provedete jakékoli drastické změny ve stravě nebo cvičení. Možná s vámi bude chtít probrat nejlepší možnosti a zároveň zváží vaši anamnézu a případně léky.

Dieta

Je důležité přijímat dostatek živin prostřednictvím celozrnných výrobků, bílkovin, ovoce, zeleniny a zdravých tuků. Tyto potraviny udržují vaše tělo vyživené a chrání před úbytkem svalové hmoty souvisejícím s věkem a také snižují riziko vzniku cukrovky 2. typu (8, 31).

Po menopauze jste vystaveni vyššímu riziku srdečních onemocnění v důsledku poklesu estrogenu a změn v tom, jak vaše tělo metabolizuje tuky, takže vyvážená strava se stává obzvláště důležitou pro snížení tohoto rizika (31).

Měli byste se vyhýbat pravidelné konzumaci potravin s vysokým obsahem sodíku, protože strava s vysokým obsahem sodíku je u žen v menopauze spojována s nižší hustotou kostí (32).

Pokud máte problémy s ledvinami, například chronické onemocnění ledvin, měli byste se před zvýšením příjmu bílkovin nebo mléčných výrobků poradit se svým lékařem (33).

Navíc byste měli zvážit omezení příjmu alkoholu a kofeinu. Tím můžete nejen snížit poruchy spánku, ale také odlehčit svému močovému měchýři v případě, že trpíte močovou inkontinencí nebo ztrátou kontroly nad močovým měchýřem (34, 35).

Stojí však za zmínku, že zatímco alkohol u některých žen návaly horka zhoršuje, jedna studie zjistila, že jeden nápoj denně u některých žen tento příznak zmírňuje, zatímco nedávný přehled uvádí, že úlevu přináší i chmel a další sloučeniny v pivu (36, 37).

K pochopení vztahu mezi alkoholem, kofeinem a příznaky menopauzy je zapotřebí dalšího výzkumu.

Fitness

Vždy cvičte v dobře osvětlených prostorách a na bezpečných místech, abyste předešli pádům nebo nehodám. Nezapomeňte začít s jakýmkoli novým cvičením pomalu a naslouchejte signálům svého těla. Noste podpůrnou obuv, která je stabilní a pohodlná.

Před zahájením nového cvičebního režimu se nezapomeňte poradit s trenérem nebo zdravotníkem.

Duševní zdraví

U žen je 2,5krát vyšší pravděpodobnost, že jim bude diagnostikována deprese, než u mužů, a jsou obzvláště ohroženy depresí při přechodu do menopauzy (16).

Pokud se necítíte ve své kůži nebo se u vás projevují některé z příznaků deprese, jako je podrážděnost, potíže se spánkem a neustálý smutek nebo otupělost, zvažte rozhovor s terapeutem.

Nezapomeňte, že si zasloužíte nezaujatý prostor, ve kterém můžete zpracovat své zkušenosti, včetně menopauzy. 

Hormonální terapie

Hormonální substituční terapie (HT) obvykle zahrnuje doplnění hormonů, jako je estrogen nebo progesteron, jejichž hladina v menopauze klesá (38, 39, 40, 41).

Estrogen lze předepsat v mnoha formách, včetně tablet, náplastí a vaginálních pěn nebo kroužků. Nízké dávky estrogenu se obvykle podávají do pochvy prostřednictvím pěny nebo kroužků a mohou léčit příznaky, jako je suchost, bolestivý sex, návaly horka a noční pocení (42).

Pokud je HT zahájena do 10 let od nástupu menopauzy, může chránit před srdečními chorobami a zmírnit příznaky menopauzy. To je důležité zejména v případě, že běžné příznaky, jako jsou deprese, úbytek kostní hmoty, nespavost a návaly horka, narušují kvalitu vašeho života (43).

Ačkoli potenciální rizika - včetně mrtvice, krevních sraženin, žlučových kamenů a rakoviny - činí HT kontroverzní, důkazy ukazují, že má největší smysl pro ty ženy, u nichž nastává menopauza neobvykle brzy (38, 39, 43, 44).

Ženy mladší 60 let mohou z HT těžit nejlépe a s malým rizikem (43, 44).

Typ HT a délka léčby závisí na řadě faktorů, jako je věk, zdravotní anamnéza, příznaky a nástup menopauzy. 

Shrnutí:

 • Péče o fyzické i duševní zdraví je v období menopauzy důležitá. Dbejte na to, abyste přijímala všechny správné živiny, udržovala své tělo v pohybu a vyhledala pomoc, když ji potřebujete.

Závěr

Menopauza je přirozený přechod v životě ženy.

Přestože konec menstruace provází několik nepříjemných příznaků, jako jsou návaly horka, noční pocení, deprese a slábnutí kostí, vhodná výživa a fyzická aktivita mohou závažnost těchto příznaků zmírnit.

Klíčová je konzumace dostatečného množství bílkovin a dalších plnohodnotných potravin, jako je ovoce, obiloviny, zelenina a zdravé tuky. Pravidelné cvičení navíc podporuje vaši náladu, zdraví kostí a svalovou hmotu.

Než začnete provádět jakékoli zásadní změny ve svém jídelníčku nebo v pohybových aktivitách, nezapomeňte se poradit s odborníkem.

Stále platné nutriční doporučení od expertů z Harvardu z roku 2011

Odborníci z Harvard School of Public Health uveřejnili v roce 2011 nové nutriční doporučení ve formě tzv. talíře zdravého stravování, který byl určen americkému ministerstvu zemědělství a dalším odborníkům. Univerzita touto novou směrnicí nahradila překonanou a zavádějící potravinovou pyramidu, protože ta byla ovlivněna finančními zájmy, mj. "mléčnou" lobby. V této souvislosti konstatovali:

Američané jsou dnes nejbohatším národem na světě, ale zároveň nejtlustším a nejnemocnějším

Tato nová "pyramida" shrnuje nejlepší dietní informace, které jsou dnes k dispozici a nejsou vytesané do kamene, protože vědci nepochybně objeví v následujících letech nové informace pro zdravé stravování.

Doporučení:

 • 50% zelenina a ovoce (nepočítat do toho brambory), omezeně brambory, protože mají negativní dopad na hladinu cukru v krvi (mají vysoký glykemický index)
 • 25% celozrná strava, nižší vliv na hladinu krevního cukru a inzulínu oproti rafinovaným obilovinám
 • 25% protein - bílé maso, fazole a ořechy, přičemž omezte červené maso a vyhněte se zpracovanému jako je například slanina a klobásy

Používejte zdravé rostlinné oleje a vyhýbejte se částečně hydrogenovaným olejům, které obsahují nezdravé trans-tuky. Pijte vodu, kávu nebo čaj. Vyhýbejte se sladkým nápojům, vyřaďte - omezte mléko a mléčné výrobky - jedna až dvě porce denně jen pokud si to přejete a omezte džusy - maximálně malá sklenice denně.

S nízkým obsahem tuku neznamená zdravé

Experti z Harvardu doporučují vyřadit z jídelníčku mléčné výrobky s tím, že k získávání vápníku pro lidský organismus je mnohem vhodnější například zelenina jako je kapusta, brokolice nebo květák, případně ze sojového mléka nebo luštěnin a ořechů.
 
Zdroj: Harvard, červen 2011 - Healthy Eating Plate

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ EXTRAKTY

S CERTIFIKÁTY

Níže uvedené nejúčinnější přírodní přípravky s ochrannou známkou Superionherbs sice mohou velice dobře účinkovat, nicméně je vhodné souběžně začít u sebe, protože chronické obtíže mají zpravidla tyto společné jmenovatele:

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

NMN (nikotinamid mononukleotid)

NMN (nikotinamid mononukleotid)
Pokud vás zajímají inovace v oblasti stárnutí a dlouhověkosti, možná jste slyšeli o NMN, což je zkratka pro nikotinamid mononukleotid. Je to molekula, kterou vaše tělo vytváří přirozeně, ale někteří...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

         ČERVENEC 2024 - 14 článků

 

Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života