6 způsobů, jak snížit v těle zadržování vody (edém)

- Pixabay

Barbora Nová

Změny stravy a životního stylu mohou pomoci snížit zadržování vody a podpořit rovnováhu tekutin. Můžete zvážit konzumaci více ovoce, zeleniny a bylinek a omezení průmyslově zpracovaných potravin a rafinovaných sacharidů.

Zadržování vody, známé také jako edém nebo zadržování tekutin, nastává, když se ve vašem těle nahromadí přebytečné tekutiny. To může způsobit otoky nohou, kotníků, rukou a nohou (periferní edém).

Edém může mít několik příčin, například:

 • hormonální změny nebo těhotenství
 • nedostatek fyzické aktivity (1)
 • chronické onemocnění ledvin
 • městnavé srdeční selhání
 • syndrom kapilárního úniku
 • lymfatická dysfunkce (lymfedém)
 • obezita
 • podvýživa
 • infekce, které mohou vyvolat zánět a otok
 • alergie (2)
 • některé léky, včetně:

            orální antikoncepce
            kortikosteroidů
            nesteroidních protizánětlivých léků
            blokátorů vápníkových kanálů
            některých léků na cukrovku

Někdy může být zadržování tekutin příznakem vážného zdravotního stavu, který může vyžadovat lékařské ošetření.

Ale pokud je váš otok mírný a nemáte žádné další zdravotní potíže, můžete být schopni snížit zadržování vody pomocí následujících šesti metod.

1. Jezte méně soli

Sůl se skládá ze sodíku a chloridu.

Sodík se váže na vodu ve vašem těle a pomáhá udržovat rovnováhu tekutin uvnitř i vně vašich buněk.

Pokud často jíte potraviny s vysokým obsahem soli, jako je mnoho balených potravin, vaše tělo může zadržovat vodu. Tyto potraviny jsou největším dietním zdrojem sodíku ve většině západních diet ( 3 ).

Nejčastější radou pro snížení zadržování vody je snížení příjmu sodíku. Výzkumy na toto téma jsou však smíšené.

Některé studie naznačují, že zvýšený příjem sodíku vede ke zvýšenému zadržování tekutin. Na regulaci rovnováhy tekutin se však podílí také mnoho dalších faktorů a účinky soli na zadržování vody se mohou u každého člověka lišit ( 4 , 5).

2. Zvyšte příjem hořčíku

Hořčík je klíčovým minerálem zapojeným do více než 300 enzymatických reakcí, které udržují vaše tělo ve správném fungování (6).

Některé výzkumy naznačují, že zvýšení příjmu hořčíku může pomoci snížit zadržování vody.

Například jedna starší studie zjistila, že užívání 250 miligramů hořčíku denně zlepšilo několik příznaků premenstruačního syndromu (PMS), včetně zadržování vody a nadýmání (7).

Mezi dobré zdroje hořčíku patří ořechy, celozrnné výrobky a listová zelenina. Je k dispozici také jako doplněk stravy.

3. Získejte více vitamínu B6

Vitamín B6, také známý jako pyridoxin, je ve vodě rozpustný vitamín, který hraje ústřední roli v (8):

Také reguluje rovnováhu tekutin a může pomoci snížit zadržování vody.

Jedna studie z roku 2012 ukazuje, že vitamín B6 může snížit nadýmání a hromadění tekutin u žen s PMS (9). Autoři studie z roku 2016 popisují podobná zjištění a dodávají, že vitamín B6 může být ještě účinnější v kombinaci s doplňky stravy s vápníkem (10).

Nicméně výzkum účinků vitaminu B6 na zadržování tekutin mimo PMS chybí.

Pokud chcete zvýšit příjem vitaminu B6, můžete tak učinit konzumací potravin, jako jsou:

4. Jezte více potravin bohatých na draslík

Draslík plní několik důležitých funkcí, zejména pokud jde o zdraví srdce, svalové kontrakce a nervové funkce.

Je také nezbytný pro udržení objemu krve a rovnováhy tekutin, aby se snížilo zadržování vody. Působí tak, že působí proti účinkům sodíku, aby se zabránilo hromadění tekutin a otoků, a také tím, že zvyšuje produkci moči (11).

Nízká hladina draslíku může také zvýšit (12):

Potraviny s vysokým obsahem draslíku, jako jsou banány, avokádo a rajčata, mohou pomoci podpořit zdravou rovnováhu tekutin.

5. Zkuste pampelišku

Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale) se odedávna používá jako přírodní diuretikum v lidovém léčitelství. Může pomoci snížit zadržování vody zvýšením produkce moči.

V malé starší studii 17 lidí užilo 3 dávky extraktu z pampeliškových listů během 24 hodin, což vedlo k výraznému zvýšení produkce moči (13).

Jiné studie ve zkumavkách a na zvířatech naznačují, že diuretické vlastnosti extraktu z listů pampelišky mohou také pomoci chránit před onemocněními, jako jsou ledvinové kameny.

Kromě toho může mít pampeliška antivirové, protiplísňové a antioxidační výhody.

Než do své rutiny přidáte doplňky stravy z pampelišky, promluvte si se zdravotnickým pracovníkem.

6. Omezte příjem rafinovaných sacharidů

Rafinované zdroje sacharidů, jako je bílý chléb a těstoviny, mají obvykle vysoký obsah sacharidů nebo přidaného cukru a nízký obsah vlákniny. V důsledku toho může konzumace těchto potravin vést k rychlému nárůstu hladiny cukru v krvi a inzulínu.

Vysoké hladiny inzulínu mohou způsobit větší retenci sodíku zvýšením reabsorpce sodíku ve vašich ledvinách. To zase může vést k většímu objemu tekutin ve vašem těle a zvýšenému zadržování vody (14).

Vaše játra a svaly navíc ukládají sacharidy jako glykogen, což je forma cukru, která je vázána na vodu (15). Každý gram glykogenu je uložen s nejméně 3 gramy vody, takže dieta s vysokým obsahem sacharidů může zvýšit zadržování vody  (16).

Celá zrna bohatá na vlákninu, jako je oves, hnědá rýže a celozrnný chléb, jsou lepšími zdroji potravy než rafinované sacharidy.

Další prostředky ke snížení zadržování vody

Některé přírodní léky mohou také pomoci snížit zadržování vody zvýšením produkce moči a snížením zánětu. Ty mohou zahrnovat pití většího množství vody, zvýšení fyzické aktivity nebo konzumaci potravin nebo doplňků stravy, jako jsou (17):

Před přidáním doplňků do stravy si můžete promluvit s odborníkem, zejména pokud užíváte léky.

Často kladené otázky

Jaké jsou příznaky zadržování vody?

Zadržování vody, známé také jako edém nebo zadržování tekutin, nastává, když se ve vašem těle nahromadí přebytečná tekutina.

Častým příznakem jsou otoky kotníků, chodidel, rukou nebo nohou.

Pokud změny stravy nebo životního stylu nepomohou snížit zánět, promluvte si s lékařem. Zadržování vody může být příznakem vážného stavu.

Co způsobuje zadržování vody?

Zadržování vody může způsobit několik stavů, nemocí a stravovacích návyků nebo životního stylu. Příklady:

 • hormonální změny nebo těhotenství
 • nedostatek fyzické aktivity
 • chronické onemocnění ledvin
 • městnavé srdeční selhání
 • syndrom kapilárního úniku
 • lymfatická dysfunkce (lymfedém)
 • obezita
 • podvýživa
 • alergie
 • infekce
 • některé léky, jako jsou perorální antikoncepce a kortikosteroidy

Jak zadržování vody zmizí?

Možná budete moci pomoci snížit zadržování vody a podpořit rovnováhu tekutin provedením určitých změn ve stravě a životním stylu, jako jsou:

 • snížení příjmu sodíku a rafinovaných sacharidů
 • zvýšení příjmu draslíku, vitamínu B6 nebo hořčíku
 • vyzkoušet některé bylinky, jako je pampeliška, přeslička nebo petržel

Závěr

K zadržování vody může přispívat mnoho faktorů. Ačkoli v závislosti na příčině může být nezbytná lékařská léčba, několik jednoduchých změn ve stravě a životním stylu může pomoci snížit zadržování vody a podpořit rovnováhu tekutin.

Zvláště prospěšné může být dodržování vyvážené stravy a omezení konzumace průmyslově zpracovaných potravin a rafinovaných sacharidů.

Pokud zadržování vody přetrvává i poté, co jste provedli změny ve stravě nebo životním stylu, poraďte se s odborníkem, abyste určili nejlepší postup léčby.

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           ČERVEN 2024 - 17 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života