13 vědecky podložených způsobů, jak snížit hlad a chuť k jídlu

Ing. Zdeněk Rozehnal

Hlad a chuť k jídlu zná každý z nás velmi dobře. Většinou se těmito biologickými procesy řídíme nepřetržitě po celý den, i když si to neuvědomujeme.

Obecně platí, že hlad a chuť k jídlu jsou signály vašeho těla, že potřebuje energii nebo že má chuť na určitý druh jídla.

Pocit hladu je sice normální znamení těla, že je čas se znovu najíst, ale není příjemné mít neustále pocit hladu, zejména pokud jste právě dojedli. To může být znamením, že nejíte dostatečně nebo nejíte správné kombinace potravin.

Pokud se snažíte zhubnout, žijete s určitými zdravotními potížemi nebo jste si osvojili nový stravovací režim, jako je přerušovaný půst, možná vás zajímá, jak snížit pocit hladu během dne (1).

Hlad a chuť k jídlu jsou však komplikované procesy, které jsou ovlivňovány mnoha vnitřními i vnějšími faktory - což může někdy ztěžovat snižování obou.

Následuje 13 vědecky podložených způsobů, které vám pomohou snížit hlad a chuť k jídlu.

1. Jezte dostatek bílkovin

Přidání většího množství bílkovin do jídelníčku může zvýšit pocit sytosti, snížit hladinu hormonu hladu a potenciálně vám pomoci sníst méně při dalším jídle (2, 3, 4, 5).

V malé studii zahrnující 20 zdravých dospělých osob s nadváhou nebo obezitou se u těch, kteří jedli vejce (potravina s vysokým obsahem bílkovin) místo cereálií (potravina s nižším obsahem bílkovin), po snídani zvýšil pocit sytosti a snížila hladina hormonů hladu (5).

Jiná studie zahrnující 50 dospělých osob s nadváhou zjistila, že pití nápoje s vysokým obsahem bílkovin a vlákniny 30 minut před konzumací pizzy zřejmě snížilo pocit hladu i množství pizzy, které účastníci snědli (2).

Účinky bílkovin potlačující chuť k jídlu se neomezují pouze na živočišné zdroje, jako je maso a vejce. Rostlinné bílkoviny včetně fazolí a hrachu mohou být stejně užitečné pro udržení pocitu sytosti a zmírnění příjmu potravy (6, 7).

Pro zajištění zdravotních přínosů postačí, když z bílkovin získáte alespoň 20-30 % celkového příjmu kalorií, tedy 1,0-1,2 gramu na kg tělesné hmotnosti. Některé studie však doporučují až 1,2-1,6 gramů na kg tělesné hmotnosti (8, 9, 10).

Přesto jiné studie zjistily rozporuplné výsledky, pokud jde o stravu s vysokým obsahem bílkovin (11, 12, 13).

Je tedy důležité mít na paměti, že může existovat jiný typ diety, který lépe vyhovuje vašim stravovacím návykům a osobním preferencím.

Shrnutí:

  • Bílkoviny jsou živinou, která vám pomáhá udržet se sytí. Přijímání dostatečného množství bílkovin ve stravě je důležité z mnoha důvodů, ale může pomoci podpořit hubnutí, částečně tím, že snižuje chuť k jídlu.

2. Vybírejte si potraviny bohaté na vlákninu

Vysoký příjem vlákniny vás pomáhá zasytit tím, že zpomaluje trávení a ovlivňuje uvolňování hormonů sytosti, které zvyšují pocit sytosti a regulují chuť k jídlu (3, 14, 15).

Kromě toho konzumace vlákniny pomáhá ve střevech produkovat mastné kyseliny s krátkým řetězcem, o kterých se předpokládá, že dále podporují pocit sytosti (16, 17, 18, 19).

Viskózní vlákniny, jako je pektin, guma guar a psyllium, se po smíchání s tekutinami zahušťují a mohou být obzvláště syté. Viskózní vlákniny se přirozeně vyskytují v rostlinných potravinách, ale běžně se používají také jako doplňky stravy (14, 20, 21, 22).

Nedávný přehled dokonce uvádí, že viskózní, na vlákninu bohaté fazole, hrách, cizrna a čočka mohou zvýšit pocit sytosti o 31 % ve srovnání s ekvivalentními jídly, jejichž základem nejsou fazole. Celozrnné obiloviny bohaté na vlákninu mohou také přispět ke snížení pocitu hladu (19, 23).

Přesto metody studií zkoumajících, jak příjem vlákniny ovlivňuje chuť k jídlu, nebyly vždy konzistentní a někteří vědci se domnívají, že je příliš brzy na to, aby se vztah mezi vlákninou a chutí k jídlu zobecňoval (24).

Přesto bylo zjištěno jen málo negativních účinků spojených se stravou s vysokým obsahem vlákniny. Potraviny bohaté na vlákninu často obsahují mnoho dalších prospěšných živin, včetně vitaminů, minerálních látek, antioxidantů a užitečných rostlinných sloučenin (25, 26, 27).

Proto volba stravy obsahující dostatečné množství ovoce, zeleniny, fazolí, ořechů a semen může také podpořit dlouhodobé zdraví. Navíc kombinace bílkovin s vlákninou může přinést dvojnásobný užitek pro pocit sytosti a chuti k jídlu (28, 29, 30, 31).

Shrnutí:

  • Konzumace stravy bohaté na vlákninu může snížit pocit hladu a pomoci vám sníst méně kalorií. Podporuje také dlouhodobé zdraví.

3. Pijte hodně vody

Z neoficiálních důkazů vyplývá, že pití vody může u některých lidí potlačit hlad a podpořit hubnutí. Studie na zvířatech také zjistily, že žízeň je někdy zaměňována za hlad (32, 33).

Jedna malá studie na lidech zjistila, že lidé, kteří bezprostředně před jídlem vypili 2 sklenice vody, snědli o 22 % méně než ti, kteří vodu nevypili (34).

Vědci se domnívají, že přibližně 500 ml vody může roztáhnout žaludek a vyslat do mozku signály plnosti. Protože se voda ze žaludku rychle vyprazdňuje, může tento tip fungovat nejlépe, když si vodu dáte co nejblíže jídlu (34).

Zajímavé je, že stejným způsobem může působit i začátek jídla polévkou na bázi vývaru. V jedné starší studii vědci pozorovali, že konzumace misky polévky před jídlem snižuje pocit hladu a snižuje celkový příjem kalorií z jídla asi o 100 kalorií (35).

Nemusí to však platit pro každého. Svou roli hraje genetika, typ polévky, kterou jíte, a různé další faktory. Například polévky s pikantním umami chuťovým profilem mohou být sytější než jiné (36, 37, 38).

Neurony, které regulují chuť k jídlu i k pití vody, jsou sice úzce propojeny, ale stále je třeba zjistit, jak přesně se vzájemně ovlivňují a proč může pití vody uspokojit i váš hlad nebo chuť na pevnou stravu (39, 40, 41, 42).

Některé studie zjistily, že stav žízně a příjem vody zřejmě ovlivňuje vaše preference určitých potravin více, než ovlivňuje hlad a to, kolik jídla sníte (41, 43, 44).

I když je důležité zůstat hydratovaný - pití vody by nemělo nahrazovat jídlo. Obecně platí, že mějte u sebe sklenici vody a popíjejte ji během jídla nebo si dejte sklenici předtím, než usednete k jídlu.

Shrnutí:

  • Pití nízkokalorických tekutin nebo vypití šálku polévky před jídlem vám může pomoci sníst méně kalorií, aniž byste měli hlad.

4. Ke zkrocení hladu si vybírejte pevná jídla

Pevné kalorie a tekuté kalorie mohou odlišně ovlivňovat vaši chuť k jídlu a systém odměňování vašeho mozku (45, 46).

Dva nedávné přehledy výzkumů zjistily, že tuhá jídla a jídla s vyšší viskozitou - neboli hustotou - výrazně snižují pocit hladu ve srovnání s řídkými a tekutými potravinami (47, 48, 49).

V jedné malé studii ti, kteří snědli oběd složený z tvrdých potravin (bílá rýže a syrová zelenina), snědli při obědě a dalším jídle méně kalorií než ti, kteří snědli oběd složený z měkkých potravin (rizoto a vařená zelenina) (50).

Jiná studie zjistila, že lidé, kteří jedli potraviny s komplexnější strukturou, snědli během jídla celkově výrazně méně jídla (51).

Pevná jídla vyžadují delší žvýkání, což by mohlo poskytnout více času na to, aby signál plnosti dorazil do mozku. Na druhou stranu měkčí potraviny se rychle konzumují ve velkých soustech a může být snazší se jimi přejíst (52, 53, 54).

Další teorií, proč tuhá strava pomáhá snižovat pocit hladu, je, že delší doba žvýkání umožňuje tuhým potravinám zůstat déle v kontaktu s chuťovými pohárky, což může také podporovat pocit sytosti (55).

Snažte se do jídla zahrnout různé textury a chutě, abyste zůstali spokojení a získali širokou škálu živin.

Shrnutí:

  • Konzumace hutných, na texturu bohatých potravin namísto řídkých nebo tekutých kalorií vám může pomoci sníst méně, aniž byste měli větší pocit hladu.

5. Jezte s rozvahou

Za normálních podmínek pomáhá mozek vašemu tělu rozpoznat, kdy máte hlad nebo jste plní. Příliš rychlé jídlo nebo jídlo, při kterém jste rozptýlení, však ztěžuje vašemu mozku tyto signály zaznamenat.

Jedním ze způsobů, jak tento problém vyřešit, je eliminovat rozptýlení a soustředit se na jídlo před sebou - což je klíčový aspekt vědomého stravování.

Na rozdíl od toho, abyste nechali vnější signály, jako jsou reklamy nebo denní doba, diktovat, kdy jíst, je uvědomělé stravování způsob, jak se napojit na své vnitřní signály hladu a sytosti, jako jsou vaše myšlenky a fyzické pocity (56).

Výzkumy ukazují, že všímavost během jídla může oslabit chutě související s náladou a je obzvláště užitečná pro lidi náchylné k emočnímu, impulzivnímu a odměnou řízenému jídlu - všechny tyto faktory ovlivňují hlad a chuť k jídlu (57, 58, 59, 60).

Přesto se zdá, že vědomé stravování funguje nejlépe při omezování chuti na jídlo a zvyšování uvědomění v souvislosti s jídlem, pokud je spojeno se zdravou stravou, pravidelnou fyzickou aktivitou a dalšími terapiemi zaměřenými na chování (61).

Shrnutí:

  • Bylo prokázáno, že vědomé stravování snižuje pocit hladu a zvyšuje pocit sytosti. Může také snížit příjem kalorií a pomoci omezit emoční přejídání.

6. Jezte pomalu

Když máte velkou chuť k jídlu nebo hlad, může být obzvláště snadné sníst více, než jste plánovali. Zpomalení tempa, kterým jíte, může být jedním ze způsobů, jak omezit tendenci k přejídání (62, 63).

Jedna studie zjistila, že lidé, kteří jedli rychleji, si dávali větší sousta a celkově snědli více kalorií (64).

Jiná studie zjistila, že pomalu snědená jídla jsou sytější než rychle snědená jídla (65).

Zajímavé je, že některé novější výzkumy dokonce naznačují, že rychlost jídla může ovlivňovat váš endokrinní systém, včetně hladiny hormonů v krvi, které interagují s trávicím systémem a signály hladu a sytosti, jako je inzulin a pankreatický polypeptid (66).

Shrnutí:

  • Pomalu snědené jídlo by vám mohlo zajistit větší pocit sytosti na konci jídla a snížit celkový příjem kalorií během jídla.

7. Zjistěte, jaké nádobí vám vyhovuje

Možná jste slyšeli, že jídlo z menšího talíře nebo používání určité velikosti příboru vám může pomoci sníst méně. Zmenšení velikosti jídelního nádobí vám také může pomoci podvědomě zmenšit porce jídla a zkonzumovat méně jídla bez pocitu strádání. Když máte na větším talíři více jídla, pravděpodobně ho sníte více, aniž byste si to uvědomovali (67, 68).

Některé studie zjistily, že jídlo s menší lžící nebo vidličkou nemusí mít přímý vliv na vaši chuť k jídlu, ale může vám pomoci sníst méně tím, že zpomalí rychlost jídla a přiměje vás dělat menší sousta (69, 70).

Vědci začínají chápat, že to, jak velikost vašeho příboru ovlivňuje hlad, je ovlivněno řadou osobních faktorů, včetně vaší kultury, výchovy a naučeného chování (71, 72).

Výhody jídla na menším talíři byly možná v minulosti přeceňovány, ale to neznamená, že tuto techniku nestojí za to vyzkoušet (73, 74, 75, 76).

Experimentujte s různými velikostmi talířů a příborů a sami zjistěte, zda mají nějaký vliv na hlad a úroveň chuti k jídlu nebo na to, kolik toho celkově sníte.

Shrnutí:

  • Jídlo z menších talířů vám může pomoci podvědomě sníst méně, aniž by se zvýšil váš pocit hladu, i když výsledky této techniky se mohou u jednotlivých osob značně lišit.

8. Pravidelně cvičte

Předpokládá se, že cvičení snižuje aktivaci oblastí mozku spojených s chutí na jídlo, což může mít za následek nižší motivaci jíst vysoce kalorické potraviny a vyšší motivaci jíst nízkokalorické potraviny (77, 78).

Snižuje také hladinu hormonu hladu a zároveň zvyšuje pocit sytosti (79, 80, 81, 82).

Některé výzkumy ukazují, že aerobní a odporové cvičení jsou stejně účinné při ovlivňování hladiny hormonů a velikosti jídla po cvičení, i když také naznačují, že cvičení vyšší intenzity má větší následný vliv na chuť k jídlu (77, 83, 84).

Celkově se zdá, že cvičení má u většiny lidí relativně pozitivní vliv na chuť k jídlu, ale je důležité poznamenat, že studie zaznamenaly velkou variabilitu ve způsobu, jakým jednotlivci a jejich chuť k jídlu reagují na cvičení (85).

Jinými slovy, neexistuje záruka, že výsledky budou u všech stejné. Cvičení má však mnoho výhod, takže je skvělý nápad zařadit do svého dne pohyb, který vás baví.

Shrnutí:

  • Aerobní i odporové cvičení může pomoci zvýšit hladinu hormonů plnosti a vést ke snížení hladu a příjmu kalorií. Největší účinky mohou mít aktivity s vyšší intenzitou.

9. Dopřejte si dostatek spánku

Dostatek kvalitního spánku může také přispět ke snížení pocitu hladu a chránit před přibýváním na váze (86, 87).

Studie ukazují, že příliš málo spánku může zvýšit subjektivní pocit hladu, chuť k jídlu a chuť na jídlo (88, 89).

Nedostatek spánku může také způsobit zvýšení hladiny ghrelinu - hormonu hladu, který zvyšuje příjem potravy a je známkou toho, že tělo má hlad, a také hormonu regulujícího chuť k jídlu leptinu (90, 91).

Podle odborníků potřebuje většina dospělých 7-9 hodin spánku, zatímco pro děti a dospívající se doporučuje 8-12 hodin (92).

Shrnutí:

  • Spánek alespoň 7 hodin denně pravděpodobně sníží pocit hladu v průběhu dne.

10. Zvládejte svou hladinu stresu

Je známo, že nadměrný stres zvyšuje hladinu hormonu kortizolu. Ačkoli se jeho účinky mohou u jednotlivých osob lišit, obecně se má za to, že vysoká hladina kortizolu zvyšuje chuť na jídlo a nutkání jíst, a dokonce je spojována s přibýváním na váze (93, 94, 95, 96).

Stres může také snižovat hladinu peptidu YY (PYY) - hormonu sytosti (97).

Na druhou stranu někteří lidé reagují na stres odlišně. Jedna studie zjistila, že akutní záchvaty stresu skutečně snižují chuť k jídlu (98).

Ať už jste si všimli, že máte tendenci pociťovat větší hlad, když jste ve stresu, nebo se často přistihnete, že ve vypjatých situacích jíte ze stresu, zvažte některé z těchto technik, které zmírní váš stres (99, 100, 101, 102, 103, 104):

  • zvažte doplněk stravy, jako je ashwagandha
  • jíst zdravou stravu bohatou na potraviny uvolňující stres
  • pravidelně cvičit
  • popíjet zelený čaj
  • vyzkoušejte jógu nebo strečink
  • omezte příjem kofeinu

Shrnutí:

  • Snížení hladiny stresu může pomoci snížit chuť na jídlo, zvýšit pocit sytosti a dokonce chránit před depresí a obezitou.

11. Jezte trochu zázvoru

Zázvor je díky svým antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem plynoucím z bioaktivních sloučenin, které obsahuje, spojován s mnoha zdraví prospěšnými účinky (105, 106, 107, 108).

Pokud jde o chuť k jídlu, zázvor má skutečně pověst látky, která zvyšuje chuť k jídlu u pacientů s rakovinou tím, že pomáhá uvolnit žaludek a snižuje nevolnost (109, 110, 111).

Nedávný výzkum však k němu přidává další výhodu - může pomáhat snižovat pocit hladu (112).

V jedné studii na zvířatech byly krysy krmeny bylinnou směsí, která obsahovala zázvor spolu s mátou peprnou, koňským gramem a syrovátkovým proteinem. Bylo zjištěno, že tato směs pomáhá regulovat chuť k jídlu a navozuje pocit sytosti, i když výsledky nelze přičítat pouze zázvoru (113).

Přesto je třeba provést další studie na lidech, než bude možné vyvodit jednoznačné závěry o zázvoru a hladu (114).

Shrnutí:

  • Kromě toho, že zázvor dodává chuť a zklidňuje žaludek, může pomáhat snižovat pocit hladu. Přesto je potřeba provést další výzkum, který by tento účinek potvrdil.

12. Volte syté svačiny

Svačiny jsou otázkou osobní volby. Někteří lidé rádi zařazují svačiny do svého denního jídelníčku, zatímco jiní ne. Každopádně pro dospělého člověka jsou ideální maximálně 3 jídla denně.

Pokud máte problémy s regulací hladu a úrovně chuti k jídlu během dne, některé výzkumy naznačují, že by vám konzumace svačinek mohla pomoci (3).

Chcete-li podpořit pocit plnosti a sytosti, vybírejte si svačiny s vysokým obsahem (3):

  • bílkoviny
  • vlákniny
  • zdravých tuků
  • komplexních sacharidů

Například jogurt s vysokým obsahem bílkovin snižuje pocit hladu účinněji než krekry s vysokým obsahem tuku nebo čokoládový snack s vysokým obsahem tuku (68).

Snědení porce jogurtu s vysokým obsahem bílkovin v odpoledních hodinách nejenže pomáhá udržet pocit sytosti, ale také může přispět k tomu, že později během dne sníte méně kalorií (115, 116).

Shrnutí:

  • Konzumace svačiny bohaté na bílkoviny nebo vlákninu pravděpodobně sníží pocit hladu a může zabránit přejídání při dalším jídle.

13. Nedopřávejte si deprivaci

Vztah mezi chutí k jídlu, hladem a chutěmi je složitý a zahrnuje mnoho biologických cest. Vědci stále pracují na tom, aby přesně pochopili, co se stane, když omezíte určité potraviny, a zda je to účinný přístup ke snížení chuti na tyto potraviny (117, 118).

Někteří lidé mají tendenci prožívat chutě intenzivněji, a proto jsou k nim náchylnější než jiní (119).

U většiny lidí není nutné zcela vyřadit oblíbené potraviny z jídelníčku. Své oblíbené potraviny koneckonců jíst můžete a měli byste.

Pokud máte chuť na určitou konkrétní potravinu, dopřejte si ji s mírou, abyste zjistili, zda vás zbaví chuti k jídlu a opět sníží vaši chuť k jídlu.

Shrnutí:

  • Mírné vychutnávání potravin, na které máte chuť, může být pro snížení hladu a chuti účinnější než jejich úplné odepření.

Závěr

Hlad a chuť k jídlu jsou normální tělesné funkce.

Obvykle jsou pouze znamením, že vaše tělo potřebuje energii a je čas se najíst.

Zde uvedené tipy jsou jen několika jednoduchými způsoby, jak snížit chuť k jídlu a hlad v době, kdy máte pocit, že jsou tyto pocity vyšší než obvykle.

Pokud jste tyto tipy vyzkoušeli, ale přesto máte pocit hladu častěji než obvykle, zvažte, zda si nepromluvit s odborníkem o další podpoře při regulaci chuti k jídlu.

Extrakt z kořene Ašvagandy lze použít i ke zmírnění stresu

Jste podráždění a nedaří se vám usnout? Kořen Ašvagandy může být vhodný i pro Vás

Ashwagandha - Ašvaganda, známá také jako Withania somnifera nebo indický ženšen, je léčivá bylina pocházející z Indie a severní Afriky. Používá se již více než 3 000 let ke zmírnění stresu a také ke zvýšení hladiny energie a zlepšení koncentrace. Nedávná studie publikovaná v časopise Cureus potvrzuje, že tento adaptogen může být klíčem i k léčbě nespavosti.

Adaptogeny obnovují a podporují rovnováhu v těle. Tyto nespecifické bylinné přípravky reagují na potřeby organismu. Pokud se uživatel cítí nervózní, adaptogeny působí uklidňujícím účinkem a dodají další energii nebo mají vliv na uvolnění. Všechny adaptogeny dokáží regulovat hladinu hormonů, ale Ašvaganda je obzvláště účinná, protože dokáže pomoci nadledvinovému systému regulovat reakci organismu na stres.

Tým vědců z Patil University School of Medicine, Vedantaa Institute of Medical Sciences a Prakruti Hospital provedl randomizovanou, dvojitě zaslepenou, placebem kontrolovanou studii, jejímž cílem bylo zjistit účinky extraktu z kořene Ashwagandy u pacientů s nespavostí a úzkostí.

Celkem 60 účastníků bylo náhodně rozděleno do dvou skupin: 40 z nich bylo zařazeno do testovací skupiny a dostalo kapsli obsahující 300 mg koncentrovaného extraktu z kořene Ašvagandy  zatímco zbývajících 20 tvořilo skupinu s placebem. Osoby v placebové skupině dostávaly kapsle obsahující škrob dvakrát denně po dobu deseti týdnů.

Vědci použili metodu spánkové aktigrafie k hodnocení latence nástupu spánku (SOL), celkové doby spánku (TST), efektivity spánku (SE) a probuzení po nástupu spánku (WASO). Dalšími faktory, které výzkumný tým sledoval, byly celková doba strávená v posteli, duševní bdělost po probuzení, kvalita spánku, Pittsburghský index kvality spánku (PSQI) a Hamiltonova škála hodnocení úzkosti.

Podle vědců se SOL, SE a kvalita spánku po léčbě Ašvagandou viditelně zlepšily, stejně jako další parametry spánku. Jejich zjištění potvrzují, že Ašvagandu lze použít ke zlepšení spánku u pacientů s nespavostí a úzkostí.

Jaké další přínosy má Ašvagandha?

Ašvaganda toho má víc než jen to, že je přírodním prostředkem na úzkost a spaní. Podle studií má tato vysoce ceněná léčivá bylina také následující schopnosti:

Ašvaganda pomáhá obnovit normální hladinu cukru v krvi

V několika studiích bylo prokázáno, že Ašvaganda snižuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje sekreci inzulínu a citlivost na inzulín. Z tohoto důvodu se mnozí domnívají, že Ašvaganda může být velkým přínosem pro lidi s cukrovkou.

Ašvaganda má protirakovinné účinky

Podle několika studií na zvířatech a v laboratoři může být Ašvaganda  účinná proti několika typům rakoviny. Je to proto, že withaferin, bioaktivní sloučenina v Ašvagandě, pomáhá narušovat funkce rakovinných buněk a způsobuje jejich větší náchylnost k apoptóze neboli buněčné smrti.

Ašvaganda pomáhá snížit hladinu kortizolu

Kortizol je důležitý hormon, který se uvolňuje z nadledvinek v reakci na stres a také na nízkou hladinu cukru v krvi. Hladina kortizolu může být bohužel chronicky zvýšená - jako je tomu u lidí trpících chronickým stresem. To je považováno za poměrně nebezpečné, protože zvýšená hladina kortizolu může vést k abnormálně vysoké hladině cukru v krvi a zvýšenému ukládání tuku v břiše.

Stresový hormon kortizol zvyšuje množství glukózy v krvi a zastavuje tvorbu inzulínu. Ašvaganda tyto výkyvy hladiny cukru v krvi koriguje snížením hladiny kortizolu, čímž zabraňuje vzniku inzulínové rezistence a diabetu 2. typu v důsledku stresu. Ašvaganda může podle několika studií pomoci tento problém řešit. Randomizovaná kontrolovaná studie zjistila, že u chronicky stresovaných dospělých, kteří doplňovali Ašvagandu, došlo k významnému snížení hladiny kortizolu.

Ašvaganda také obnovuje imunitní systém po nemoci. Stres oslabuje imunitní systém tím, že způsobuje poškození imunitních buněk. Antioxidační aktivita Ašvagandy stimuluje imunitní systém a zvyšuje imunitní aktivitu.

Ašvaganda pomáhá při nedostatečné činnosti štítné žlázy

Ašvaganda pomáhá při hypotyreóze (nedostatečné činnosti štítné žlázy) tím, že zvyšuje činnost štítné žlázy. Zvýšená hladina kortizolu způsobená stresem může zastavit produkci hormonů štítné žlázy, které řídí metabolismus. Ašvaganda podporuje štítnou žlázu a obnovuje produkci těchto důležitých hormonů.

Ašvaganda chrání neurony v mozku a posiluje kognitivní funkce

V neposlední řadě Ašvaganda chrání neurony v mozku a posiluje kognitivní funkce. Její antioxidační aktivita chrání nervové buňky před oxidačním stresem, který může způsobit neurodegenerativní onemocnění.

Studie na zvířatech potvrzují, že Ašvaganda může podpořit růst a regeneraci neuronů u myší s problémy s pamětí. Experiment indických vědců z Národního centra pro výzkum mozku z roku 2012 také ukázal, že Ašvaganda může zvrátit příznaky Alzheimerovy choroby.

Kromě toho má Ašvaganda i následující zdraví prospěšné účinky:

  • přispívá ke snížení příznaků deprese
  • pomáhá zvyšovat hladinu testosteronu a zvyšovat plodnost u mužů
  • pomáhá zvyšovat svalovou sílu a hmotnost
  • přispívá ke snižování hladiny cholesterolu a triglyceridů v těle

Jak bylo uvedeno v několika studiích, k tomu, abyste pocítili její zdravotní účinky, stačí užívat 500 miligramů extraktu z Ašvagandy. Pro tento bylinný doplněk stravy však zatím není stanovena žádná standardní dávka.

Účinná dávka tohoto adaptogenu navíc závisí na potřebách jednotlivce. Při užívání Ašvagandy začněte s malými dávkami a pomalu je zvyšujte, dokud nedosáhnete požadovaného účinku.

Stejně jako u jiných adaptogenů trvá Ašvagandě nějakou dobu, než sníží stres a zlepší zdravotní stav. Pomalu, ale jistě pomáhá tělu znovu získat rovnováhu a rozvinout větší odolnost. Chcete-li zvýšit její přínos, kombinujte ji se zdravým životním stylem.

Ašvaganda je k dispozici v různých formách, ale tradičně se užívá ve formě prášku. Nejlepší volbou v současnosti jsou její extrakty s uvedením množství withanolidů. Chcete-li maximalizovat přínosy Ašvagandy, poraďte se o správném dávkování s lékařem-naturopatem.

Zdroje:

ASHWAGANDHA

GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK

PATENTOVANÝ EXTRAKT

90 kapslí x 500 mg

Nejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           BŘEZEN 2024 -31 článků

           DUBEN 2024 - 22 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života