Je vhodná zmrzlina při bolestech v krku? Rady pátera Františka Ferdy

- Pixabay

Barbora Nová

Pokud vás bolí v krku, může být lákavé sáhnout po zmrzlině, abyste si trochu ulevili. Je však zcela neškodná? Může váš stav ještě zhoršit?

Následujeje přehled informací o konzumaci zmrzliny při bolestech v krku.

Může konzumace zmrzliny pomoci při bolesti v krku?

Konzumace zmrzliny může díky svému chladu a uklidňujícímu pocitu přinést dočasnou úlevu při bolestech v krku. Tato úleva je však často krátkodobá a vysoký obsah cukru ve většině zmrzlin může zvýšit zánět a snížit vaši imunitu, což může váš stav zhoršit.

Dobrou zprávou je, že v současné době existuje více možností zmrzliny než kdy dříve, takže možná budete moci získat chladivou úlevu bez negativních účinků.

Může cukr zhoršit bolest v krku?

Výzkum naznačuje, že cukr není pro imunitní systém ideální, protože může způsobit zánět a oslabit schopnost vašeho těla bojovat s infekcemi (1).

Vysoký příjem cukru může snížit účinnost bílých krvinek, které hrají klíčovou roli v obraně proti nemocem. To platí zejména v případě, že příčinou bolesti v krku je virus nebo bakterie.

Lepší možnosti zmrzliny při bolestech v krku

Pokud jste se rozhodli jíst zmrzlinu na bolest v krku, může být lepší volbou zvolit určité druhy zmrzliny. Následuje několik doporučení:

 • Druhy s nízkým obsahem cukru: Vysoký obsah cukru může zhoršit zánět a podráždit bolest v krku. Výběr zmrzliny s nižším obsahem cukru nebo dokonce alternativy bez cukru může být pro krk šetrnější.
 • Nemléčné varianty: U osob s alergií na mléčné výrobky může dojít k dalšímu zatížení imunitního systému. V takových případech mohou jako vhodná volba posloužit nemléčné alternativy, například zmrzliny vyrobené z kokosového nebo mandlového mléka. Tyto alternativy poskytují krémovou a uklidňující pochoutku bez možnosti vzniku problémů souvisejících s mlékem.
 • Ovocné sorbety: Ovocné sorbety mají obecně nižší obsah tuku a neobsahují mléčné výrobky, takže jsou lehčí variantou při bolesti v krku. Často se vyrábějí ze skutečného ovoce, které může poskytnout některé důležité vitamíny a antioxidanty, které mohou pomoci zklidnit krk. Mějte však na paměti, že ovocné sorbety mohou mít stále vysoký obsah cukru, takže nejlepší je vybrat si značku, která neobsahuje přidaný cukr.
 • Hladké textury: Vyberte si zmrzlinu s hladkou a krémovou strukturou. Vyhněte se zmrzlinám s křupavými nebo tvrdými příměsemi, protože by mohly podráždit bolavá místa.

Je zmrzlina vhodná při angíně?

Zmrzlina může některým jedincům s angínou poskytnout uklidňující úlevu díky své studené a krémové struktuře. Chladivost může dočasně znecitlivět bolest v krku, zatímco krémovitost poskytuje uklidňující a snadno polykatelný zdroj výživy.

Zmrzlina může být obzvláště uklidňující po operaci mandlí.

Jedna studie zkoumala vliv konzumace zmrzliny po operaci mandlí u dětí na bezprostřední pooperační bolest a srovnávala ji se stravou při pokojové teplotě (2).

Výsledky ukázaly významnou souvislost mezi konzumací zmrzliny a absencí bolesti. Navíc se zdálo, že dětem školního věku prospívá konzumace pooperační zmrzliny více než dětem předškolního věku.

Jsou na bolest v krku lepší studená nebo teplá jídla?

Pokud jde o zklidnění bolesti v krku, úlevu mohou přinést jak studená, tak horká (ne příliš horká) jídla, ale preference se mohou u jednotlivých osob lišit. Někteří lidé mohou dát přednost nanuku, zatímco jiní chtějí šálek teplého vývaru z kostí. Obojí může přinést uklidňující úlevu.

Studie 120 dětí (ve věku 4-12 let), které nedávno podstoupily operaci mandlí, zahrnovala dvě skupiny, z nichž jedna dostávala po operaci studenou stravu a druhá stravu o pokojové teplotě (3).

Výsledky naznačují, že teplota stravy po tonzilektomii neměla významný vliv na míru bolesti, krvácení, nevolnost nebo zvracení.

Obecně se doporučuje nejíst po tonzilektomii příliš horká jídla.

Je na bolest v krku lepší zmrzlina nebo polévka?

Někteří nacházejí úlevu ve studených potravinách, jako je zmrzlina nebo nanuky, protože chladná teplota může dočasně znecitlivit bolest a poskytnout útěchu. Jiní dávají přednost teplým jídlům a nápojům, jako je polévka nebo teplý čaj s medem, které mohou také pomoci zmírnit nepříjemné pocity v krku.

Nakonec záleží na tom, co vám připadá uklidňující.

Jaké potraviny mohou způsobit zánět v krku

Mezi potraviny, které jsou často spojovány s vyvoláním zánětu v krku, patří:

 • Kořeněná jídla: Pálivé koření může podráždit hrdlo, což vede k zánětu a nepříjemným pocitům.
 • Kyselé potraviny a nápoje: Citrusové plody, rajčata a potraviny s vysokým obsahem kyseliny citronové spolu s kyselými nápoji, jako je pomerančový džus a limonády, mohou kvůli své kyselosti vyvolat podráždění krku.
 • Horké nápoje: Extrémně horké nápoje, jako je horký čaj nebo káva, mohou spálit sliznici krku a způsobit zánět.
 • Mléčné výrobky: U některých lidí může konzumace mléčných výrobků způsobit nepříjemné pocity v krku a pocit hustších slin.
 • Alkohol: Alkohol může vysušovat hrdlo a zhoršovat podráždění, zejména při nadměrné konzumaci.

Závěr

Zmrzlina může poskytnout dočasnou úlevu při bolesti v krku díky své studené, uklidňující struktuře. Její vysoký obsah cukru však nemusí být vhodný pro každého a mohl by vést ke zvýšenému zánětu.

Lepší volbou mohou být alternativy s nízkým obsahem cukru nebo bezmléčné alternativy, jako je zmrzlina na bázi kokosového mléka, zejména pokud jste citliví na mléčné výrobky. Při rozhodování, zda je zmrzlina tou správnou volbou pro zmírnění bolesti v krku, vždy zvažte své individuální preference a citlivost.

Rady pátera Františka Ferdy

Obecné rady k léčení různých onemocnění bylinami. Uvedené rady a poznatky jsou znalosti získané rozmluvou s páterem Františkem Ferdou, kterému byla dána mimořádná schopnost přesně určit diagnózu nemocného a úspěšně léčit nemoc pomocí bylin.

Zásady:

1/ Hlavní léčba bylinami – nekombinovat s léky, vyjímku tvoří pouze malé dávky acylpyrinu při horečkách a pocení.
2/ Podpůrná léčba bylinná – tvoří jí různé čaje (směsi z lékárny nebo odjedovací a čistící čaje), lze používat při hlavní léčbě medikamentostní.
3/ Obecně o bylinách:

 • sbírat byliny z míst chemicky neošetřených (přáškování), minimální vzdálenost od silnice a komunikací je v průměru 50 m, jinak hrozí otrava olovem.
 • byliny nesmí být zapařené, správně usušené, mají i po usušení přírodní zelenou barvu (ne hnědou až černou)
 • uschování sušených bylin v papírových sáčcích na suchém a chladném prostředí
 • byliny lze použít přímo čerstvé, sušíme je z důvodu uschování. Sušené byliny se mají uschovávat nejdéle 1 rok, po roce ztrácí účinnost (v nouzi lze použít až 2 roky staré, ale dává se potom dávka 1,5 až 2x větší)
 • při použití koření (nové koření, anýz, kmín apod.) - koupit nové
 • cibule, česnek atd. Použít čerstvé, ne vykrájené, ne nahnilé či plesnivějící, jen v bezvadném stavu
 • dubová kůra – rozumíme mladé dubové větvičky, nejsilnější jako malík ruky, větvičky se sbírají v době od dubna do konce října i kvůli míze. Kupovaná dubová kůra nemá účinky jako větvičky. Je zcela na něco jiného. Jiné větvičky (například jasan, kaštan) jako dubová kůra

Čaje, obecná příprava:

Do vroucí vody vhodit dávku bylin, nechte vařit 8 minut a potom slít. Popíjet během dne. Je-li v receptu do bylinné směsi přidáno koření (např. 3 ks nového koření, 5 ks hřebíčku), přidává se na každou dávku čaje bylinné směsi udané množství koření. Čaje se popíjejí nejdéle 3 týdny, potom vysadíme na čas – škodí předávkování.

Koupele, obecná příprava:

Svařený odvar z bylin (cca 4 – 5 l) se vlije do vany a dotočí se vodou dle potřeby tak, aby byl člověk ponořen. Před koupelí vanu opláchneme tak, aby se odstranily zbytky saponátů, písku atd. horkou vodou.

Obklady a zábaly:

Nepoužíváme umělých tkanin, látek praných v pracích prostředcích (dovoleno je pouze mýdlo), tkaniny musí být dobře vymáchané. Nejlepší je použít lékařskou gázu, nebo plátno, vyvařené jen v čisté vodě ( ne v hrnci prádla), na převázání obkladu z venku lze použít obyčejný ručník, plenu atd.

Rady k různým obkladům:

 • tvarohové obklady včetně kombinací s přísadami (cibule, česnek) nerez nožem na drobno rozsekat, uhníst s tvarohem a vložit do gázy
 • cibulové obklady – cibuli nakrájet na drobno, nebo na tenká kolečka a vložit do ušitého pytlíku z gázy
 • kořenová placka – 1/3 jemně nastrouhaného křenu + 2/3 jemně nastrouhaných syrových brambor, smíchat a vložit do gázy. Křenová placka působí často palčivě a jsou po ní červené skvrny na kůži. Časem se ztratí. Placka se přikládá po 2 dnech a místo se před přiložením placky pomázne sádlem

Dieta:

Je důležitá součást léčby – minimálně 2 měsíce od začátku léčby je nutné dietu dodržovat a neporušovat ji.

Nádoby k vaření bylin:

Mají se vyhradit určité hrnce, ve kterých se budou byliny vařit, nepískovat je, nemýt v saponátech. Nesmí být z hliníku.

Obecné rady a bylinné receptury při různých onemocněních:

S léčebnou kůrou je třeba začít ihned po zjištění onemocnění a celou léčbu je třeba provést pečlivě. Nezmizí-li zcela potíže, má se léčba po 14 dnech až 3 týdnech opakovat. Léčebnou kůru můžeme opakovat i po delší době. Uvedené rady při léčbě bylinami jsou brány obecně. Působení bylin na každý organismus člověka nemusí být stejný. Cítíme-li příznaky nějaké choroby a nasadíme-li léčbu, nemusí dojít ke zlepšení, protože ne vždy je nejpodstatnější pro správnou léčbu. Pozor i byliny působí jako drogy a mají různé vedlejší příznaky (účinky), např. při jejich předávkování nebo dlouhodobém a nesprávném užívání. Uvedené návody bylinných receptů jsou vhodné pro děti od 3 let, pro děti menší děláme v slabší koncentraci.

Léčení jednotlivých nemocí

Běžné nachlazení a rýma:

Čaj na pocení: vypocení – do ½ l vody dáme vrchovatou lžíci bezinkového květu a lžíci lipového květu, vařit 8 minut. Lze osladit medem nebo karamelem výpít teplé a vypotit se. Pro dospělého člověka lze zvýšit účinek pocení dvojnásobnou dávkou čaje. Nejíst kakao a čokoládu (může obsahovat plíšňový mikrob, který způsobuje zduření sliznice dýchacích cest a rýmu).

Rýma a zastydlé dutiny:

Léčí se inhalací z odvaru – do ½ l vroucí vody hodit hrst bezinkových kuliček, hrst dubových větviček, 2 celé stroužky česneku, povařit 6 minut, slít a páry odvaru inhalovat asi 15 minut. Při inhalaci přehodit přes hlavu deku, teplý ručník (ne larisu). Opakovat několik dní, inhalaci provádět 1x až 2x denně. Nespustí-li se rýma (při poklepu na čele způsobuje zastydlá rýma bolest), vložíme do plátýnka či gázy horký vařený brambor a přikládáme co nejteplejší na čelní dutinu (stred čelaú a na vedlejší dutiny (lícní kosti pod očima), přes to položíme ručník, vatu atp., aby teplo bylo udrženo co nejdéle. Brambory lze vyměnit za horké, obklady mají trvat ¾ až 1 hod. Možno opakovat několikrát denně.

Zánět hrtanu:

Projevuje se jako suchý dávivý kašel. Asi 2x denně inhalovat páru z odvaru – do ½ l vody 5 stroužků česneku, 5 minut vařit, slít a inhalovat 15 – 30 minut.

Obklady na krk:

Gázu nebo plátno namočit do hodně teplé vody, přiložit kolem krku, přes to suchý zábal (ručník) a nechat působit asi 2 hod. Nejlépe na noc, být stále v teple. Obklad se přidává bez igelitu.

Zánět průdušek a zápal plic:

Projevuje se jako dráždivý kašel a vykašlávání hlenu, někdy dlouhodobě trvající. Přikládáme obklad na hroty plic (krajina klíční kosti( 20 dkg cibule pokrájet). Dusit se 2 lžícemi vody 4 minuty, vložit do gázy a co nejteplejší přiložit na 2 hod. Nejlépe na noc. Obklady opakovat maximálně 3x ob jeden den. Nejíst čokoládu ani kakao. Při dlouhodobém kašli, při zápalu plic se přikládá na hroty plic křenová placka. Pro dítě děláme placku velikosti mužské dlaně na každou stranu pro dospělého člověka podle potřeby. Přikládáme na ½ hodiny (podle citlivosti kůže).

Angína:

Je-li reakce mandlí na streptokopy a jiné bakterie, projeví se zánětem a zduřením mandlí, bílými povlaky a čepy, bolestí v krku. Přikládáme obklady na krk a na příúšní uzliny.
Obklad z odvaru:
Do ½ l vody 2 vrchovaté lžíce pelyňku, 8 minut vařit, slít a co do nejteplejšího odvaru namáčet gázu a první hodinu po 10 minutách přikládat a další hodinu nechat přiloženo na krku. Gázu vždy zabalovat suchým, teplým ručníkem, bez igelitu. Kloktat vlažným odvarem ze šalvěje a heřmánku.
Odvar:
Do ¾ l vody 1 lžíci heřmánku, 2 malé lžičky šalvěje, vařit 8 minut, slít a kloktat.

Nemoci zažívacího traktu:

Nadýmání, tlaky, pálení v žaludku, způsobuje hliník. Při vaření se slučuje s vodou, oxiduje na kysličník uhličitý. Je potřeba vyloučit ho pravidelným pitím čaje. Čaj: Do ¾ l vroucí vody vhodit hrst dubových větviček, 1 lžíci přesličky, 8 minut vařit, slít a popíjet během dne. Při akutních potížích denně 14 dní až 3 týdny. Jinak stačí 1x týdně. Je to základní čistící čaj – při jeho užívání odcházejí z těla škodliviny.

Nadýmání u kojenců:

Je známo, že dítě z neznáme příčiny často dlouhodobě pláče. Stává se, že vypilo nekvalitní nebo spařený Sunar. Dítě pálí žaludek. 3 dny dostává tento čaj: do ¼ l vody jednu lžičku petrželové natě, 8 minut vařit a vlažné bez cukru pít. Možno přisladit karamelem. Dá se doma vyrobit s krystalového cukru, nikoliv cukrem, který způsobuje kyselost. Tento čaj je vhodný dávat dětem, které dostávají Sunar 1x za 14 dní.

Bolení bříška u kojenců:

Do ¼ l vody půl lžičky fenyklu a špetku kmínu, 8 minut vařit a dávat popíjet dětem vlažné.

Žlučníkové potíže:

Jde většinou o dráždění slinivky břišní a na žlučník. Čaj: 3 lžíce směsi řebříčku, jitrocele, třezalky, kmínu, petržele (jakákoliv), přesličky v poměru 3:1, do ¾ l vody, 8 minut vařit, slít a pít denně po dobu 16 dní až 3 týdny.

Otravy z jídel:

Zvracení, průjem, tlak v žaludku, nadýmání, podobný průběh jako u střevní chřipky. Při těchto potížích pijeme denně po dobu 14 dní tento čaj. Do ¾ l vody 2 hrstě dubových větviček, 8 minut vařit, slít a popíjet.

Podráždění žaludku:

Opakované zvracení, jen po požití lžičky čaje. Na žaludek dáme obklad: do ½ l vody dáme lžíci čekanky, 10 minut vařit, slijeme. Do teplého odvaru namáčíme gázu a teplou přikládáme po 10 minutách 1 – 2 hodiny.

Zánět spojivek, pálení očí:

Po dobu 1 hodiny přikládáme na obě oči obklad: do teplého odvaru namočíme gázu a měníme po 10 minutách. Odvar: do ½ l vroucí vody dáme 1 lžičku kmínu, 1 lžíci jitrocele, 8 minut vařit, slít. Ihned po skončení obkladu přiložit zase na 1 hodinu druhý obklad: do gázy zabalit ½ kostky tvarohu a měkce přitlačit na zavřené oči. Celé opakovat asi 3 dny. Minimálně 1 týden se nedívat na televizi.

Bolesti hlavy:

 • z únavy: doporučuje se procházka na čerstvém vzduchu, studený mokrý obvaz na čelo, nebo můžeme přiložit obklad z tvarohu, pít černou kávu
 • ze sluníčka: mohou být spojené se zvracením či nevolností. Na 2 hodiny lehnout do stíněné, vyvětrané místnosti a na čelo a spánky přiložit obklad: smícháme 1 rozsekanou cibulku a 1 kostku studeného tvarohu ( z lednice) a vložíme do gázy

Kousnutí klíštětem:

Klíště zakapeme na 3 min. olejem a doleva vykroutíme. V případě, že se nám to nepodaří, jdeme k lékaři. Vyndáme-li klíště celé i s kusadly, přiložíme na
ranku obklad: přímo bez gázy 2 – 3 kolečka cibule (je možné ranku přímo cibulovou šťávou zakapávat) a na ní přímo trochu tvarohu. Celé na 2 hodiny převážeme.

Bolesti kloubů:

Jsou způsobené nadměrným požíváním brambor. V bramborách jsou látky, které pomáhají uvolnění kloubních pouzder a tím i k vysychání kloubní jamky, tření a bolesti kloubů. U malých dětí se překrmování polévkami, ve kterých je hodně brambor nevyplácí, - dochází k luxaci kyčlí. Abychom těmto potížím zabránili, musíme brambory vždy vařit s kmínem nebo je zapíjet kmínovým čajem.
Kmínový čaj: do ¼ l vroucí vody dát půl lžičky kmínu, 8 minut vařit.
Čaj proti bolestem v kloubech: Do ½ l vody dáme hrst březových listů, 8 min. vařít. Slijeme a popíjíme dle potřeby několikrát několik dní (až 3 týdny). Potom na čas vynecháme.

Srdeční potíže:

Jsou z největší části způsobené předávkováním sírou. Dostává se do těla v potravě, nebo ji přijímáme z okolí kůží, celým povrchem těla. Síra je obsažena v mnoha věcech. Např. linoleum, v dece „Larisa“ tkaninách žluté barvy, v oranžové barvě, v umělých a směsových tkaninách apod. V potravě je obsažena v sýrech (nejhorší jsou tavené, poněkudd lepší jsou sýry tvrdé). U nás je nejlepší Ementál a sýry zahraniční, které jsou vyráběny jinou technologií. Síra dělá díry v srdci. Síra se váže v krvi a jak koluje, nahlodává srdeční stěnu. Síra se z těla odstraňuje pravidelným pitím čaje:

Odvar z přesličky:
Do ½ l vroucí vody dáme vařit 1 lžíci přesličky a 8 minut vaříme, ihned slijeme a popíjíme. K přesličce dáváme většinou 1 hrst dubové kůry – základní čistící čaj na ¾ l vody. Další látkou, která vyvolává potíže podobné jako u anginy pectoris je solanin. Je to prudký jed obsažený v bramborách (i v zeleném angreštu), hlavně zelených a kolem klíčků. (Solanin neutralizuje kmín). U citlivého člověka se na 1 hodinu po požití objeví nevolnost a bolesti u srdce. Proto zelené nebo naklíčené brambory vůbec nepoužíváme. Nemají se rovněž kupovat pudinky a škrobové moučky, vyráběné z brambor. Nahrazujeme je kukuřičnou moučkou – Maizenou nebo škrobovou moučkou pšeničnou, která je nezávadná.

Bolesti nohou a křečové žíly:

Páter František Ferda doporučuje preventivně i při potížích koupel nohou: do 4 litrů vroucí vody dáme hrst dubové kůry, hrst přesličky, 10 dkg cibule, 3 lžíce pelyňku, 10 minut vaříme, potom slijeme do vědra a dotočíme vodou, nohy koupeme 20 minut. Je možné přidat 2 lžíce soli.

Modřiny:

Na modřinu se na 2 hodiny přiloží obklad ze syrové cibule. Můžeme jej opakovat. Je-li současně s modřinou otok nebo jiné zhmoždění, přikládáme obklad ze studeného tvarohu a rozsekané cibule.

Chronické poruchy hlasivek – častý chrapot a šeptání:

Jsou způsobované vdechováním škodlivých výparů z různých nátěrů (fermež apod.) Může se projevit až za dlouhou dobu. Léčba spočívá v opakované inhalaci (asi 5 dní po sobě). Vdechujeme páry z odvaru: do ½ l vody dáme na 10 minut vařit 10 stroužků česneku.

Dětské vyrážky a ekzémy:

3 – 5 dní dáváme pít dětem čaj: do ½ l vody, 1 lžíce petržele, 1 lžička mrkve, dáme 8 minut vařit, dále děláme koupel č. 7 a přidáme hrst kopřiv. Odvar na koupel: do 4 l vroucí vody vhodíme hrst dubové kůry, 20 dkg cibule, 5 stroužků česneku, hrst přesličky, 3 lžíce fenyklu a hrst bezových větviček, přidáme hrst kopřiv a 10 minut vaříme, slijeme do vany a dotočíme vodou. Koupel trvá 20 minut.

Při teplotách:

Dělat zábaly hrudníku a krku: hrst čerstvé dubové kůry (nejdéle 1 měsíc stará) hrst přesličky, hrst třezalky, hrst bezinkových větviček, hrst pelyňku do ½ l vody. Dubovou kůru nekupovat v lékárně, protože nemá tříslovinu. Při prostydnutí přihodit 1 hrst jeřabin (mohou být plané, větvičky, listy, listové kousky, plody, cokoliv z toho použít), 4 stroužky česneku a malou cibuli, 3 lžíce fenyklu – vše vařit 9 minut, pak přihodit hrst heřmánku a vařit ještě 1 minutu. Nakonec scedit. Do tohoto odvaru namočit prostěradlo a přikládat křížové obaly přes hrudník až ramena a zvlášť přikládat 1 obal na krk. Zabalit do deky. Nechat v zábalu 10 min. Znovu namočit a přiložit zase po 10 minutách. Podle možnosti opakovat takto hodinu až do 1,5 hodiny. Je zkušenost, že klesla teplota ze 40 stupňů C na 37 stupňů C. Teplotu sráží zvlášť „pelyněk“. Při teplotě přes 38 stupňů dát též acylpyrin. Bylinný odvar nevylít, protože mohou teploty druhý den opět vystoupit. Pak odvar přihřát a dávat zábaly znovu. Při teplotě do 38 stupňů, pokud není odpor ke koupání, udělat totéž na 5 l vařící vody, dát všeho hrst, vařit stejně, scedit do vany, dolít až po krk teplou vodou a zůstat v ní 20 minut. Když nastane nepříjemný pocit, koupel ukončit. Vodu z vany nevylít, možno ji znovu použít, kdyby teploty stouply. Jedna koupel vydrží od rána do večera, druhý den se odvar zakalí. Koupel je místo zábalu ( v jednom odvaru se může vykoupat celá rodina).

Záškrtová angína – časté pokašlávání z krku:

1 litr vařicí vody spařit, 3 lžíce pelyňku, nechat stát 5 min., slít, z toho asi 1 dcl odlít a použít jako čaj. Ze zbytku obklady – 5x po 10 minutách.

Při rozbrázděných mandlích – při opakovaných anginách:

Denně kloktat: do šálku vody buď 1 lžičku octa nebo lžičku soli, či lžičku citrónu.

Bolesti hlavy:

Mohou být i z překyselení ve stravě. Proto denně petržel, protože je zásaditá. Z ovoce jsou zásadité pouze hrušky. Někdy mají děti i dospělí vyrážku právě z překyselení.

Bolesti páteře, kolen nebo kloubů:

4 brambory normální velikosti, ne zelené, ne naklíčené smíchat s křenem. Dát do gázy, udělat placku. Položit na lopatky do středu na 30 minut. Před tím namastit kůži sádlem.

Mazání na páteř:

4 větvičky thuje, 1 lžíce kmínu. 3 stroužky česneku do 1 ½ l vody, vařit 10 minut. Nechat zchladit, zcedit a smíchat se ¼ l slivovice. Natírat páteř i klouby. Kůru lze opakovat.

Dvanácterníkové vředy:

Každé ráno vypít na lačno po 14 dnů: 1 lžíce pelyňku spařit se ¼ l vody, nechat stát 6 minut, scedit.

Hemoroidy:

Zevně přiložit strouhanou mrkev na konečník. Opakovat 5x možno i 3 hodiny za sebou. Vždy novou mrkev každou hodinu nastrouhat. Na starou židli položit igelit, do gázy mrkev a usednout si na ni na 1 hod. Po obkladech z mrkve 3x nastrouhat 5 dkg syrové cibule nebo nakrájet nadrobno, dát do gázy, přiložit na konečník na 2 hod. Potom po 12 dní výplachy: do ½ l vody 2 lžíce dubové kůry, pelyňku a 2 stroužky česneku. Vařit 7 minut, zcedit, odvar rozdělit na 2 části. Ráno vypláchnout konečník a 1x večer opět. Držet v konečníku co nejdéle. Možno použít balónek.

Mast na konečník – hemeroidy:

3 lžíce cibule, 3 lžíce mrkve, 3 lžíce olšových větviček, nebo 15 olšových lístku do 10 dkg sádla, pak slijeme a podle potřeby mazat na konečník (při obtížích).

Neuróza – celkové uklidnění:

Popíjet dlouhodobě čaj z meduňky nebo mateřídoušky: do ½ l vroucí vody 1 lžíci mateřídoušky nebo meduňky – 8 minut vařit a slít.

Počůrávání u dětí:

Nedávat dětem barevené cukroví (bon-pari, barevné žvýkačky, limonády). Jsou to dehtoviny, které dětem zatěžují ledviny. Léčba: Po vysazení bramborů apod. Děti pročistíme čajem z dubové kůry a přesličky. Na noc jim dáváme málo pít.

Zánět dásní a nemocné zuby:

Zanícené dásně vyplachujeme odvarem ze šalvěje: do ½ l vroucí vody dáme 1 lžičku šalvěje, 10 minut vařit. Vlažným odvarem vyplachovat ústa. Nenechat v ústech špatné a zkažené zuby. Jsou příčinou mnoha chorob.

Afty:

Nesmí se používat zubní pasta s chlorem a fluorem. 3 dny po sobě několikrát denně vyplachovat odvarem: špetku pelyňku, 1 lžíci kostivalu, 1 lžíci
jitrocele, 1 lžíci hermánku, 6 minut vařit a slít.

Na dásně, do nosu (použijeme tempony z gázy) a přes prsa přikládáme obklady 6x v jednou tahu po 12 minutách namáčíme gázu do teplého odvaru. Odvar na obklad: do 3 l vroucí vody dáme hrst dubové kůry, 4 stroužky česneku, hrst přesličky a 10 minut vaříme a nakonec slijeme.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

         ČERVENEC 2024 - 22 článků

 

Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života