Jak vaše stravování ovlivňuje migrény: potraviny, kterým je vhodné věnovat pozornost

 

Ing. Zdeněk Rozehnal

Milióny lidí po celém světě zažívají migrény. Zatímco vliv stravy na migrény je diskutabilní, přesto více studií naznačuje, že některé potraviny ji mohou způsobovat či se na ní podílet.

Tento článek pojednává o možné roli stravy v souvislosti s migrénou, stejně jako o doplňcích stravy, které mohou snížit frekvenci a příznaky migrény.

Co je to migréna?

Migréna je běžná porucha charakterizovaná recidivujícími, pulzujícími bolestmi hlavy, které mohou trvat až tři dny, přičemž některé příznaky odlišují migrény od normálních bolestí hlavy. U migrény se obvykle jedná pouze o jednu stranu hlavy a je doprovázena dalšími znaky. Patří mezi ně nevolnost a přecitlivělost na světlo, zvuky a vůně. Někteří lidé také trpí poruchami zraku, známými jako aury, dříve, než dostanou migrénu.

Odhaduje se, že téměř 30 milionů Američanů zažívá ročně migrény. Výzkum ukázal častější ataku u žen než u mužů. Základní příčina migrény není známa, ale předpokládá se, že hormony, stres a stravovací faktory mohou hrát roli.

Asi 27-30% lidí s migrénami se domnívá, že některé potraviny je vyvolávají. Studie také naznačují, že někteří lidé s migrénou mohou být náchylní k určitým potravinám.

Níže je uvedeno 11 nejčastěji hlášených potravin spojených s migrénou

1. Káva

Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě. Spojit kofein s bolesti hlavy je složité, nicméně bolesti hlavy nebo migrény by mohl ovlivnit následujícími způsoby:

 • Migrénu spustí vysoký příjem kofeinu a zřejmě vyvolává migrény u některých lidí
 • Kombinace s aspirinem a paracetamolem
 • Kofeinová abstinenční bolest: Pokud pravidelně pijete kávu, nízká dávka může způsobit abstinenční příznaky. Patří mezi ně bolesti hlavy, nevolnost, nízká nálada a špatná koncentrace

Kofeinové bolesti hlavy jsou často popsány jako pulsující a zpravidla spojené s nevolností - příznaky podobné těm, které přináší migréna. Pokud dostanete bolesti hlavy kvůli absenci kofeinu, měli byste se pokusit udržet stejné pití kávy a postupně snižovat příjem kofeinu v průběhu několika týdnů. Omezení příjmu kofeinu nebo úplné vyřazení kofeinových nápojů nemusí být vhodné pro všechny konzumenty kofeinu, trpících migrénami.

Konzumace kofeinu je dobře známý spouštěč bolesti hlavy. Ti s migrénami, kteří pravidelně pijí kávu nebo jiné kofeinované nápoje, by se měli snažit udržet pravidelný příjem, případně jej pozvolně snižovat.

2. Uleželý sýr

Asi 9-18% lidí s migrénami hlásí citlivost na uleželý - vyzrálý sýr. Vědci se domnívají, že viníkem je vysoký obsahu tyraminu. Tyramin je sloučenina, která se tvoří, když bakterie rozkládají aminokyselinu tyrosin během procesu stárnutí sýra.

Tyramin se také vyskytuje ve víně, čokoládě a zpracovaných masných výrobcích, ale uzrálý sýr je jedním z jeho nejbohatších zdrojů.

U lidí s chronickými migrénami jsou hodnoty tyraminu vyšší než u zdravých lidí nebo u osob s jinými poruchami hlavy.

Uzrálý sýr může také obsahovat histamin, což je další potenciální spouštěč.

3. Alkoholické nápoje

Hodně lidí poznalo bolesti hlavy z kocoviny po nadměrné konzumaci alkoholu, ale u některých lidí mohou alkoholické nápoje během tří hodin po konzumaci vyvolat migrénu.

Ve skutečnosti zhruba 29-36% lidí s migrénami věří, že alkohol může vyvolat migrénový záchvat.

Ne všechny alkoholické nápoje však působí stejným způsobem. Studie u lidí s migrénou zjistila, že červené víno je mnohem pravděpodobnější, že vyvolá migrénu než jiné alkoholické nápoje, což především uvádějí ženy.

Některé poznatky naznačují, že obsah histaminu v červeném víně může sehrávat roli. Histamin se také nachází v zpracovaném masa, některých rybách, sýru a fermentovaných potravinách.

Histamin se také vytváří v těle. Je zapojen do imunitní odpovědi a funguje jako neurotransmiter.

Studie ukázala, že užívání antihistaminika před vypitím červeného vína významně snižuje frekvenci bolesti hlavy mezi lidmi, kteří trpí bolesti hlavy po pití.

4. Zpracované maso

Přibližně u 5% lidí s migrénami může během hodiny a někdy i po několika minutách vyvolat bolesti hlavy konzumace zpracovaných masných výrobků. Vědci se domnívají, že dusitany (mj.prokázané karcinogeny), skupina konzervačních látek, která zahrnuje dusitan draselný a dusitan sodný, mohou být tímto důvodem. Tyto konzervační látky se často nacházejí ve zpracovaném mase. Zabraňují růstu škodlivých mikroorganismů, jako je Clostridium botulinum. Pomáhají také stabilizovat barvu zpracovaného masa a přispívat k jeho chuti.

Zpracované maso, které obsahuje dusitany, zahrnuje klobásy, šunku, slaninu, salám...

Navíc klobásy mohou také obsahovat poměrně vysoké množství histaminu, které by mohlo vyvolat migrény u lidí s nesnášenlivostí histaminu. Pokud se po konzumaci zpracovaného masa spustí  migréna, zvažte jeho vyloučení ze stravy. V každém případě jíst méně zpracovaného masa je krokem směrem k zdravějšímu životnímu stylu.

5-11. Další možné spouštěče migrény

Lidé hlásí i jiné spouštěče migrény:

 • 5. Glutamát: Tento přípravek na podporu chuti byl uváděn jako spouštěč bolesti hlavy, ale tutto možnost potvrzuje jen málo důkazů. Ncméně glutamát byste měli absolutně vyřadit
 • 6. Aspartam: Několik studií spojilo umělé sladidlo aspartam se zvýšenou frekvencí migrénových bolestí hlavy, ale důkazy jsou smíšené. Další ďáblův produkt jako glutamát.
 • 7. Sucralóza (E955): Několik případových zpráv naznačuje, že umělé sladidlo sucralózy může u některých lidí vyvolat migrény.
 • 8. Citrusové plody: V jedné studii přibližně 11% lidí s migrénami hlásilo, že citrusové plody ji způsobují.
 • 9. Čokoláda: Všeobecně od 2-22% lidí s migrénami hlásí citlivost na čokoládu. Studie o účinku čokolády na migrénu jsou však neprůkazné.
 • 10. Lepek: Pšenice, ječmen a žito obsahují lepek. Tyto obiloviny a výrobky z nich mohou vyvolat migrény u osob nesnášejících gluten.
 • 11. Půst: Zatímco půst je pro většinu lidí přínosem, někteří mohou zažívat migrény jako vedlejší efekt. 39-66% lidí s migrénami spojuje své příznaky s hladem.

Studie rovněž naznačují, že migrény mohou být alergickou reakcí nebo přecitlivělostí na určité sloučeniny v potravinách, ale vědci dosud nedosáhli konsenzu.

Jak zacházet s migrénou

Pokud se u Vás objeví migrény, navštivte lékaře, abyste vyloučili jakékoli základní možné příčiny. Lékař může také doporučit a předepsat léky proti bolesti nebo jiné léky, které by mohly být pro vás přínosem.

Pokud máte podezření, že určité potraviny spouštějí vaši migrénu, zkuste je vyloučit z vaší stravy. Zvažte také písemné vedení detailního přehledu toho, co jste zkonzumovali.

Některé výzkumy doporučují aplikaci doplňků stravy na léčbu migrény:

Koenzym Q10

Koenzym Q10 (Q10) je antioxidant, který hraje zásadní roli v energetickém metabolismu. Produkuje jej tělo a nalézá se také v různých potravinách. Patří sem maso, ryby, játra, brokolice a petržel. Prodává se také jako potravinový doplněk.

Jedna studie zjistila, že nedostatek Q10 může být častější u dětí a dospívajících s migrénou. To také ukázalo, že Q10 významně snížuje frekvenci bolesti hlavy.

Účinnost potravinových doplňků Q10 byla potvrzena i dalšími studiemi:
 • V jedné studii užívání 150 mg Q10 po dobu tří měsíců snížilo počet dnů migrény o 61% u více než poloviny účastníků.
 • Další studie ukázala, že užívání 100 mg Q10 třikrát denně po dobu tří měsíců mělo podobné výsledky. Doplňky však u některých lidí způsobily trávicí a kožní problémy.

Vitamíny a minerály

Několik studií uvádí, že vitamínové nebo minerální doplňky mohou ovlivnit frekvenci záchvatů migrény.

Patří sem:
 •  Folát  (vitamín B9): Několik studií spojilo s nízký obsah folátů ve stravě se zvýšenou frekvencí migrén.
 • Hořčík: Nedostatečný příjem hořčíku může zvýšit riziko menstruační migrény.
 • Riboflavin (vitamín B2): Jedna studie ukázala, že užívání 400 mg riboflavinu denně po dobu tří měsíců snížilo frekvenci záchvatů migrény o polovinu u 59% účastníků.

Je ale zapotřebí více důkazů před tím, než lze učinit silné tvrzení o úloze těchto vitaminů v potlačování migrén.

Závěr

Vědci si nejsou zcela jisti, co způsobuje migrény. Studie ukazují, že některé potraviny a nápoje je mohou vyvolat. Nicméně, jejich význam je diskutován a důkaz není zcela konzistentní.

Mezi běžně uváděné spouštěče migrény spojené s výživou patří určitě alkoholické nápoje, zpracované maso a zralý sýr. Odhaduje se, že kofein a nedostatek živin také sehrává zápornou roli.

Koenzym Q10 může u některých lidí také snížit frekvenci migrény.

Evidence zkonzumovaných jídel Vám pomůže identifikovat jídla, která jsou spojena s migrénovými záchvaty.

A co je nejdůležitější, měli byste se snažit udržet zdravý životní styl, vyhýbat se stresu, pravidelně spát a jíst vyváženou strav

V jednoduchosti je síla: Jak zastavit migrénu doslova za okamžik

              Himalájská růžová sůl

Lidé trpící migrénou mají často problém najít způsoby, kterými by silným bolestem hlavy ulevili. Takovéto bolesti nejsou žádným žertem, nejednou dokáží znepříjemnit celý den po dobu, kdy se člověk cítí úplně na nic.

Jejich nejhorší vlastností je, že na některé typy migrén běžná analgetika vůbec nezabírají.

Máme však pro Vás dobrou zprávu: Existuje něco, co poskytuje při migréně výraznou pomoc a zároveň je to velmi levné.

Využijte sůl pro rychlou úlevu od bolesti

Jako člověk, který trpí migrénami, jsem vyzkoušela každý způsob, o kterém jsem věděla, četla nebo slyšela, aby jsem zastavila bolest, případně ji alespoň zmírnila.

Bolest, kterou způsobuje migréna dokáže změnit Váš den na úplnou pohromu. Po mnohých neúspěšných pokusech jsem naštěstí narazila na jeden recept, který u mě spolehlivě funguje. A nejlepší na tom celé je, že už nemusím ani užívat běžné léky proti bolesti.

Pokud se rozhodnete pro tento recept se solí, je tu pár skutečností, které byste měli vědět.


Máte problémy s trávením? Obnovte si střevní mikroflóru Spirulinou.

Když budete užívat sůl, ať je to ta nejkvalitnější sůl na světě. Nazývá se himalájská krystalická sůl, je vědecky dokázáno, že je nejlepší kvůli svému obsahu minerálů, stopových prvků a elektrolytů.

Věda dnes zná 118 chemických prvků. Tato sůl jich obsahuje až 84, takže teď víte proč je nejlepší.

Co tento druh soli dělá je, že snižuje intenzitu bolesti a zároveň posiluje Váš imunitní systém vyrovnáváním produkce hormonu serotoninu. Také zlepšuje Vaši energetickou úroveň.

Mimo to, dalším přínosem této soli je, že zvyšuje koncentraci elektrolytů v těle.

Himalájská sůl je zpravidla růžové barvy a lze ji koupit většinou v obchodech se zdravou výživou nebo u internetového prodejce Prozdravi.cz.

Celý postup přípravy je velmi jednoduchý

Vezměte přibližně 2 až 3 dcl skleničku s čistou vodou a nasypte do ní 1/2 až 1 čajovou lžičku himalájské soli. Do toho vymačkejte šťávu s půlky až celého jednoho citronu. Dobře promíchejte, aby se všechna sůl ve vodě rozpustila a následně obsah vypijte.

Bolest hlavy by měla za okamžik (zpravidla do několika minut) ustoupit.

Zdroj:  Stopping A Migraine With Salt In A Second

Více:

 

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Více úžasný:

MUDr. Henry Bieler

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

ROZHOVOR S MUDr. SOŇOU PEKOVOU, Ph.D. - 8. červenec 2021

Globalisty cenzurované video nově na svobodném kanálu

 

KLINICKÉ TESTY LÉKŮ - PODVOD

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

100% Sibiřská Čaga
Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

 

 

MUDr. Ludmila Eleková: Vakcíny brzdí vývoj. Dříve děti mluvily souvisle od 2 let a dnes? Katastrofa! (1:58:35)

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama

___________________________________________________

Předpokládané trendy v užívání vitamínů a dalších doplňků stravy v roce 2021 ZDE

 

 

KNIHA

NACISTICKÉ KOŘENY "BRUSELSKÉ EU"

 MUDr. Matthias Rath, Paul Anthony Taylor, Aleksandra Niedzwiecki a August Kowalczyk

v češtině je možno knihu přečíst online zde

Co jste už vždycky chtěli vědět o ‘bruselské EU’ - Ale nikdo se neodvážil vám o tom říci!

 

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

 

Jak platné v roce 2020 - 2021

 

PROTESTSONG

V DLOUHÉM ZATMĚNÍ

Ilona Czáková, Roman Horký a KAMELOT

(Oficiální videoklip - Premiéra: 1. 12. 2020)

Do této písně jsme vložili naše srdce a nevymyté mozky