Je chůze po jídle prospěšná?

- Pixabay

Barbora Nová

Pozitivní účinky pohybu na zdraví byly opakovaně prokázány, přičemž v posledních letech se v komunitě zabývající se zdravím a fitness stále častěji objevuje trend krátkých procházek po každém jídle, které přinášejí různé zdravotní benefity.

Tento článek se zabývá konkrétními zdravotními účinky chůze po jídle, včetně doporučení ohledně načasování a délky trvání.

Potenciální přínosy chůze po jídle

Cvičení je spojováno s mnoha pozitivními zdravotními účinky. Patří mezi ně i chůze po jídle, která má sama o sobě některé jedinečné výhody.

Může zlepšit trávení

Hlavním potenciálním přínosem spojeným s chůzí po jídle je zlepšení trávení.

Pohyb těla může napomoci vašemu trávení tím, že podporuje stimulaci žaludku a střev, což způsobuje rychlejší pohyb potravy (1, 2, 3).

Kromě toho může mít nízká až středně vysoká fyzická aktivita po jídle ochranný účinek na trávicí trakt (4, 5).

Bylo totiž prokázáno, že zabraňuje onemocněním, jako jsou žaludeční vředy, pálení žáhy, syndrom dráždivého tračníku (IBS), divertikulární choroba, zácpa a rakovina tlustého střeva (4, 5, 6).

Může pomoci regulovat hladinu cukru v krvi

Dalším významným přínosem chůze po jídle je lepší řízení hladiny cukru v krvi.

To je obzvláště důležité pro osoby s cukrovkou 1. a 2. typu - onemocněními, která zhoršují zpracování cukru v krvi - protože cvičení po jídle může zabránit nadměrným výkyvům hladiny cukru v krvi, a tím snížit množství potřebného inzulínu nebo perorálních léků (7, 8, 9).

Studie provedená v roce 2016 u osob s diabetem 2. typu zjistila, že lehká chůze po dobu 10 minut po každém jídle je z hlediska úpravy hladiny cukru v krvi lepší než chůze po dobu 30 minut kdykoli (8).

Ačkoli je cvičení po jídle obzvláště účinné pro osoby s cukrovkou, z jeho účinků na snižování hladiny cukru v krvi mohou těžit i ostatní.

Může snížit riziko srdečních onemocnění

Po desetiletí je fyzická aktivita spojována se zdravím srdce.

Přesněji řečeno, pravidelné cvičení může snížit krevní tlak a LDL (špatný) cholesterol a zároveň snížit riziko mrtvice nebo infarktu (10, 11).

Jedna studie naznačuje, že několik malých cvičení v průběhu dne může být lepší než jeden souvislý pohyb pro snížení hladiny triglyceridů v krvi, což je rizikový faktor srdečních onemocnění (12).

Tento vzorec můžete napodobit tak, že se budete po hlavních jídlech během dne 5 až 10 minut procházet.

Americké ministerstvo zdravotnictví a sociálních věcí (DHHS) doporučuje 30 minut středně intenzivního cvičení alespoň 5 dní v týdnu a stačí, když se třikrát denně po jídle projdete po 10 minutách, abyste tento pokyn snadno splnili (13).

Může podpořit hubnutí

Je dobře známo, že cvičení hraje v kombinaci se správnou stravou významnou roli při hubnutí (14, 15).

Abyste podpořili hubnutí, musíte být v kalorickém deficitu, což znamená, že spálíte více kalorií, než přijmete.

Chůze po jídle vás může přiblížit k dosažení kalorického deficitu, který - pokud je důsledně udržován - může napomoci hubnutí (16, 17).

Přesto je třeba získat více údajů, abychom mohli určit konkrétní účinky chůze po jídle na hubnutí.

Může pomoci regulovat krevní tlak

Chůze po jídle může také do určité míry pomáhat regulovat krevní tlak.

Několik studií spojuje 3 denní desetiminutové procházky se snížením hladiny krevního tlaku (18, 19, 20).

Navíc se zdá, že několik 10minutových procházek během dne je pro snížení krevního tlaku prospěšnějších než jedna souvislá procházka (21).

Jiná studie u osob se sedavým zaměstnáním zjistila, že zahájení programu chůze může snížit systolický krevní tlak až o 13 %, tedy asi o 21 bodů (22).

Na základě současných údajů může mít účast na procházkách po jídle silný účinek na snížení krevního tlaku.

Shrnutí:

  • Výhody chůze po jídle jsou bohaté a zahrnují zlepšení trávení, zdraví srdce, regulaci hladiny cukru v krvi, snížení hmotnosti a regulaci krevního tlaku.

Chůze po jídle může způsobit žaludeční nevolnost

Ačkoli chůze po jídle má jen velmi málo přidružených negativních vedlejších účinků, jeden je třeba zmínit.

Někteří lidé mohou při chůzi po jídle pociťovat žaludeční potíže s příznaky, jako jsou zažívací potíže, průjem, nevolnost, plynatost a nadýmání (23).

K tomu může dojít, když se v žaludku pohybuje nedávno snědené jídlo a vytváří méně než ideální prostředí pro trávení.

Pokud se u vás některý z těchto příznaků objeví, snažte se po jídle počkat 10-15 minut před chůzí a udržujte intenzitu chůze na nízké úrovni (24).

Shrnutí:

  • Chůze po jídle má sice jen málo nevýhod, ale někteří mohou pociťovat žaludeční potíže. Proto může být užitečné, když na začátku udržíte intenzitu a délku procházek po jídle na nízké úrovni.

Nejlepší doba pro chůzi

Na základě aktuálních údajů se zdá, že ideální dobou pro chůzi je doba bezprostředně po jídle (9, 25).

V této době vaše tělo ještě pracuje na trávení snědené potravy, což vám umožní získat výhody, jako je lepší trávení a řízení hladiny cukru v krvi.

I když chůze po všech jídlech může vést k nejoptimálnějším přínosům, pouhá procházka po večeři může být skvělým začátkem.

Shrnutí:

  • Pokud je to únosné, zdá se, že největší přínos má chůze bezprostředně po jídle.

Jak dlouho byste měli chodit?

Zastánci chůze po jídle doporučují začít s 10minutovou chůzí a poté její délku prodlužovat podle snášenlivosti (8, 9).

Procházky trvající přibližně 10 minut vám umožní využít potenciální přínosy a zároveň zabrání negativním jevům, jako je žaludeční nevolnost. Navíc je díky této délce snazší zařadit procházky do celého dne, aniž by výrazně ovlivnily váš rozvrh.

Třemi desetiminutovými procházkami denně snadno získáte 30 minut denní fyzické aktivity, čímž splníte doporučené pokyny DHHS (13).

Shrnutí:

  • Údaje naznačují, že 10 minut chůze po jídle je dobrým výchozím bodem, který vám umožní využít hlavních výhod a zároveň výrazně neovlivní váš denní rozvrh.

Regulujte intenzitu

I když si možná myslíte, že pokud je chůze po jídle dobrá, pak běhání po jídle musí být lepší, pravděpodobně tomu tak není.

Během počátečního procesu trávení po jídle se při příliš intenzivním cvičení vystavujete zvýšenému riziku žaludečních potíží. Měli byste tedy udržovat nízkou až střední intenzitu - snažte se o zvýšenou tepovou frekvenci, aniž byste se zadýchali (26).

Svižná chůze tempem maximálně 5 km za hodinu vám umožní dosáhnout prospěšných účinků a s největší pravděpodobností se vyhnete žaludečním potížím (27).

Někteří lidé mohou na chůzi po jídle reagovat odlišně, proto je důležité začít s nižší intenzitou, pokud ještě nejste zvyklí na častou fyzickou aktivitu.

Shrnutí:

  • Intenzita vaší chůze po jídle by měla být nízká až střední, abyste se vyhnuli žaludečním potížím. Vhodná je svižná chůze rychlostí 5 km za hodinu.

Závěr

Chůze po jídle je v komunitě zabývající se zdravím a fitness stále populárnějším trendem.

Mezi hlavní přínosy patří zlepšení trávení, zdraví srdce, regulace hladiny cukru v krvi, úprava krevního tlaku a snížení hmotnosti.

Začínáte-li s 10minutovými procházkami nízké až střední intenzity po hlavních jídlech, můžete tyto výhody přinést s nízkým rizikem negativních vedlejších účinků.

Přestože je intenzita procházek obecně nízká, je důležité, abyste se před zahájením cvičebního režimu poradili se svým lékařem, pokud máte nějaké již existující onemocnění.

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ EXTRAKTY

S CERTIFIKÁTY

Níže uvedené nejúčinnější přírodní přípravky s ochrannou známkou Superionherbs sice mohou velice dobře účinkovat, nicméně je vhodné souběžně začít u sebe, protože chronické obtíže mají zpravidla tyto společné jmenovatele:

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           ČERVEN 2024 - 17 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života