7 potravin, které snižují hladinu testosteronu

- Pixabay¨

Berbora Nová

Testosteron je steroidní hormon ze skupiny androgenů. Řadí se mezi anabolické steroidy, je to mužský pohlavní hormon (androgen). Přirozenou cestou vzniká testosteron v Leydigových buňkách ve varlatech a v buňkách nadledvin. U mužů ovlivňuje spermatogenezi a vývoj sekundárních pohlavních znaků.

Udržování zdravé hladiny testosteronu je důležité pro nabírání svalové hmoty, zlepšení sexuálních funkcí a zvýšení síly (1).

Nemluvě o tom, že změny hladiny testosteronu jsou spojeny s řadou zdravotních potíží, včetně obezity, cukrovky 2. typu, metabolického syndromu a srdečních problémů (2).

Ačkoli se na regulaci testosteronu podílí mnoho faktorů, zdravá strava je klíčem k udržení jeho hladiny pod kontrolou a zabránění jejímu přílišnému poklesu.

Následuje 7 potravin, které snižují hladinu testosteronu.

1. Máta

Máta, která je pravděpodobně nejznámější pro své silné žaludek zklidňující vlastnosti, může podle některých výzkumů způsobovat pokles hladiny testosteronu.

Bylo prokázáno, že zejména máta peprná a máta klasnatá - dvě byliny z čeledi mátovitých - přímo ovlivňují hladinu testosteronu.

Jedna 30denní studie na 42 ženách ukázala, že každodenní pití bylinného čaje z máty způsobilo výrazný pokles hladiny testosteronu (3).

Podobně studie na zvířatech zjistila, že podávání esenciálního oleje z máty spearmint krysám po dobu 20 dnů vedlo u nich ke snížení hladiny testosteronu (4).

Starší studie na zvířatech navíc zjistila, že pití mátového čaje změnilo hladiny hormonů u potkanů, což vedlo ke snížení hladiny testosteronu ve srovnání s kontrolní skupinou (5).

Většina výzkumů o mátě a testosteronu se však zaměřuje na ženy nebo zvířata.

K posouzení vlivu máty na hladinu testosteronu u mužů i žen je zapotřebí kvalitních studií na lidech zaměřených na obě pohlaví.

Shrnutí:

 • Některé studie ukazují, že máta peprná a máta klasnatá mohou snižovat hladinu testosteronu, ale výzkum se zatím převážně zaměřuje na jejich účinky u žen nebo zvířat.

2. Kořen lékořice

Kořen lékořice je složka běžně používaná ke slazení cukrovinek a nápojů, přičemž je také oblíbeným přírodním prostředkem v celostní medicíně a často se používá k léčbě všeho možného od chronické bolesti až po úporný kašel (6).

V posledních letech několik studií zjistilo, že lékořice může také ovlivňovat hladinu hormonů, což může časem vést k poklesu testosteronu.

Ve studii z roku 2003 konzumovalo 25 mužů 7 gramů kořene lékořice denně, což způsobilo 26% pokles hladiny testosteronu již po jednom týdnu (7).

Jiná studie ukázala, že lékořice může snižovat hladinu testosteronu i u žen, a uvádí, že 3,5 gramu lékořice denně snížilo hladinu testosteronu o 32 % již po jednom menstruačním cyklu (8).

Mějte na paměti, že se to týká kořene lékořice, nikoliv lékořicových bonbonů, které často žádný kořen lékořice neobsahují.

Shrnutí:

 • Ve starších studiích bylo prokázáno, že kořen lékořice výrazně snižuje hladinu testosteronu u mužů i žen.

3. Lněné semínko

Lněné semínko je plné srdci prospěšných tuků, vlákniny a různých důležitých vitamínů a minerálů.

Některé výzkumy navíc ukazují, že u některých populací může způsobovat snížení hladiny testosteronu. Je to proto, že lněné semínko má vysoký obsah lignanů, což jsou rostlinné sloučeniny, které se vážou na testosteron a nutí ho vylučovat z těla (9).

Navíc je lněné semínko bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které mohou být se snížením hladiny testosteronu také spojovány (10).

V jedné studii u 25 mužů s rakovinou prostaty se ukázalo, že doplňování lněného semínka a snížení celkového příjmu tuků významně snižuje hladinu testosteronu (11).

Podobně případová studie uvádí, že denní pravidelný příjem lněného semínka snížily hladinu testosteronu u 31leté ženy se syndromem polycystických vaječníků, což je stav charakterizovaný zvýšenou hladinou mužských hormonů (9).

Shrnutí:

 • Lněné semínko má vysoký obsah lignanů a omega-3 mastných kyselin, které mohou souviset se snížením hladiny testosteronu.

4. Transmastné kyseliny

Transmastné kyseliny - nezdravý typ tuku - jsou spojovány se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění, cukrovky 2. typu a zánětů (12, 13, 14).

Některé studie navíc zjistily, že pravidelná konzumace transmastných kyselin ze zdrojů, jako jsou průmyslově zpracované potraviny, může snižovat hladinu testosteronu.

Například jedna studie na 209 mužích ukázala, že ti, kteří konzumovali nejvyšší množství transmastných tuků, měli o 15 % nižší hladinu testosteronu než ti s nejnižším příjmem. Kromě toho měli také o 37 % nižší počet spermií a zmenšený objem varlat, což může souviset se sníženou funkcí varlat (15, 16).

Studie na zvířatech také zjistily, že vysoký příjem transmastných kyselin může snižovat hladinu testosteronu a dokonce zhoršovat reprodukční výkonnost (17, 18).

Shrnutí:

 • Ve studiích na lidech a zvířatech bylo prokázáno, že transmastné kyseliny snižují hladinu testosteronu a zhoršují reprodukční výkonnost.

5. Alkohol

I když je občasné vychutnání si sklenky vína k večeři spojováno se zdravotními přínosy, malá studie z roku 2004 na 19 zdravých dospělých osobách ukázala, že konzumace 30-40 gramů alkoholu denně, což odpovídá přibližně 2-3 standardním nápojům, snížila hladinu testosteronu u mužů o 6,8 % za 3 týdny (19).

Jiná studie z roku 2014 uvádí, že konzumace alkoholu snižuje množství spermatu a mění reprodukční hormony u mladých dánských mužů (20).

Důkazy však nejsou zcela jednoznačné, pokud jde o vliv alkoholu na testosteron.

Starší studie na lidech i na zvířatech totiž přinesly smíšené výsledky, přičemž některé výzkumy naznačují, že alkohol může v určitých případech hladinu testosteronu skutečně zvyšovat (21, 22).

Shrnutí:

 • Některé studie zjistily, že konzumace alkoholu může u mužů snižovat hladinu testosteronu, výzkumy však ukázaly rozporuplné výsledky.

6. Ořechy

Ořechy jsou skvělým zdrojem mnoha důležitých živin, včetně vlákniny, tuků prospěšných pro srdce a minerálů, jako je kyselina listová, selen a hořčík (23).

Některé studie navíc naznačují, že některé druhy ořechů mohou snižovat hladinu testosteronu.

Jedna malá studie na 31 ženách se syndromem polycystických vaječníků ukázala, že vlašské ořechy a mandle zvýšily hladinu globulinu vázajícího pohlavní hormony (SHBG) o 12,5 %, resp. 16 % (24).

SHBG je typ bílkoviny, která se váže na testosteron, což může vést ke snížení hladiny volného testosteronu v těle (25).

Ořechy mají také obecně vysoký obsah polynenasycených mastných kyselin, které byly v některých starších studiích spojovány se snížením hladiny testosteronu (26).

Navzdory těmto zjištěním je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, zda a jak mohou určité druhy ořechů ovlivňovat hladinu testosteronu. Do té doby současný výzkum podporuje konzumaci ořechů pro kardiovaskulární zdraví i zdraví endokrinního systému, pokud na ně nemáte alergii.

Shrnutí:

 • Jedna studie zjistila, že vlašské ořechy a mandle zvyšují hladinu SHBG, bílkoviny, která se v těle váže na testosteron. Ořechy mají také vysoký obsah polynenasycených tuků, které mohou souviset s nižší hladinou testosteronu.

7. Sója

Panuje obecný názor, že pravidelná konzumace sójových výrobků, jako je edamame, tofu, sójové mléko a miso, může způsobit pokles hladiny testosteronu.

Jedna starší studie na potkanech z roku 2001 zřejmě prokázala, že konzumace fytoestrogenů významně snižuje hladinu testosteronu a hmotnost prostaty (27).

Novější studie na lidech však ukázaly, že sójové potraviny nemají na hladinu testosteronu u mužů žádný vliv (28, 29, 30, 31).

I když je k potvrzení potřeba další výzkum, zdá se, že přesvědčení, že sójové výrobky ovlivňují testosteron, bylo vyvráceno.

Shrnutí:

 • Studie na zvířatech a lidech zjistily, že některé sloučeniny v potravinách na bázi sóji mohou snižovat hladinu testosteronu, ale výzkum stále není jednoznačný.

Závěr

Změna stravy je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak si udržet zdravou hladinu testosteronu.

Pokud vás trápí nízká hladina testosteronu, vyměňte tyto potraviny snižující hladinu testosteronu a nahraďte je zdravými, plnohodnotnými alternativami, které udrží hladinu testosteronu pod kontrolou a tím se zlepší vaše celkové zdraví.

Kromě toho jsou dalšími významnými kroky, které můžete podniknout pro přirozené zvýšení hladiny testosteronu, udržování zdravého životního stylu, dostatek spánku a zařazení cvičení do svého denního režimu.

Příznaky vysoké hladiny testosteronu u mužů a žen

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Testosteron (dále T) je klíčový pohlavní hormon, který je nejznámější tím, že u mužů stimuluje pubertu a vývoj sekundárních pohlavních znaků, jako je růst ochlupení a produkce spermií. T se také podílí na mnoha procesech v těle, včetně udržování kostní a svalové hmoty a ukládání a metabolismu tělesného tuku.

T se vyskytuje v mnohem vyšších koncentracích u mužů, ale je přítomen i v těle žen, a to v mnohem nižších koncentracích. A mít vyrovnanou hladinu T je nezbytné pro optimální zdraví a růst bez ohledu na pohlaví.

Jak můžete rozpoznat příznaky vysoké hladiny T u mužů i žen, jak se diagnostikuje a co s nimi dělat.

Příznaky u mužů

Přehled běžných příznaků vysoké hladiny T u mužů:

1. Akné

Akné může být příznakem vysoké hladiny T, když není žádná jiná zjevná příčina, například nadměrné pocení při cvičení.

2. Změny krevního tlaku

Změny krevního tlaku, včetně vysokého krevního tlaku (hypertenze) a nízkého krevního tlaku (hypotenze), mohou vést k:

 • závratím
 • bolestem hlavy
 • únavě
 • nevolnosti
 • mdlobám

3. Sexuální zdraví

Změny ve vašem sexuálním zdraví mohou být známkou abnormální hladiny T. Může jít o problémy s dosažením nebo udržením erekce, nazývané také erektilní dysfunkce (ED), sníženou touhu po sexu a nižší počet spermií, než je obvyklé.

4. Ochlupení na těle

Můžete také pozorovat změny na ochlupení hlavy a těla, včetně nadměrného růstu ochlupení na těle a časného plešatění na hlavě.

5. Nálada

Mohli byste také zaznamenat změny nálady, jako je podrážděnost, úzkost nebo deprese.

6. Mezi další příznaky mohou patřit např:

 • bolest na hrudi
 • potíže s dýcháním
 • nezřetelná nebo obtížná řeč
 • polycytemie vera, způsobená nadprodukcí červených krvinek.
 • nižší hladina HDL ("dobrého") cholesterolu
 • srdeční infarkt
 • otoky rukou nebo nohou (periferní edém)
 • mrtvice
 • abnormální růst prostaty (benigní hyperplazie prostaty)
 • spánková apnoe nebo jiné poruchy spánku, které ztěžují dýchání ve spánku
 • hluboká žilní trombóza, krevní sraženina v žíle ve vašem těle
 • plicní embolie, krevní sraženina v plicích

Příznaky u žen

Nyní se věnujme příznakům vysoké hladiny T u lidí s vulvou:

1. Ochlupení na těle

Můžete si všimnout abnormalit v ochlupení těla, jako je růst většího množství chloupků, než je pro vás typické, na obličeji, hrudi a zádech (hirsutismus). Mohlo by se u vás také objevit plešatění z toho, že máte v těle příliš mnoho hormonů zvaných androgeny.

2. Více svalů

Můžete si všimnout, že máte nárůst svalové hmoty po celém těle.

3. Nepravidelná menstruace

Můžete mít menstruaci v nepravidelných intervalech. Například chodit měsíce bez ní nebo mít dvě v jednom měsíci nebo mít menstruaci delší než obvykle.

4. Sexuální zdraví

Můžete zaznamenat změny ve svém sexuálním zdraví, jako je snížená sexuální touha, vaginální suchost nebo potíže s otěhotněním.

5. Nálada

Ženy mohou také zaznamenat změny nálady, jako je podrážděnost, úzkost nebo deprese.

6. Mezi další příznaky mohou patřit: - zvýšená aktivita:

 • abnormální epizody akné
 • větší klitoris, než je pro vás typické
 • zmenšení velikosti vašich prsou
 • hlubší hlas než obvykle
 • potíže s otěhotněním (neplodnost)
 • přibírání na váze beze změny stravy nebo aktivity

Příčiny

Mezi běžné příčiny vysoké hladiny T u mužů patří:

 • Nádorový růst v blízkosti hormonálních žláz, jako jsou nadledviny nebo varlata.
 • Užívání anabolických steroidů k budování svalové hmoty nebo ke zvýšení sportovního výkonu.
 • Užívání doplňků stravy s T nebo náhradní léčby T (TRT) pro abnormálně nízké hladiny T. V takovém případě bude váš lékař pečlivě sledovat hladinu T, aby se ujistil, že není naopak příliš vysoká.

Náhodný dotek testosteronového gelu. To může způsobit, že se vstřebá do vaší kůže a vaše hladiny T se zvýší.

Mezi běžné příčiny vysokých hladin T u žen patří:

 • Hirsutismus, který způsobuje nadměrný růst ochlupení.
 • Syndrom polycystických vaječníků (PCOS), který vytváří příliš mnoho androgenních hormonů, jako je T.
 • Vrozená hyperplazie nadledvin (CAH), která způsobuje, že nadledviny produkují abnormální množství hormonů v celém těle, včetně T.

Diagnóza

K diagnostice vysokých hladin T může lékař použít dvě základní metody:

 • Fyzikální vyšetření. Lékař vám bude klást otázky týkající se vašeho celkového zdravotního stavu a pozorně si prohlédne všechny fyzické příznaky vysokého T, jako je růst ochlupení a abnormální velikost pohlavních orgánů (prsou, varlat atd.).
 • Krevní test T. Lékař vám pomocí podkožní jehly odebere vzorek krve a odešle jej do laboratoře k analýze. Tím získáte definitivní měření T v krvi, které potvrdí vysokou hladinu T. Tento test se obvykle provádí ráno, kdy jsou hladiny T nejvyšší.

Ošetření

Léčba vysoké hladiny T závisí na příčině.

Léčba pro muže

Odstranění jakéhokoli vnějšího zdroje vysoké hladiny T je často první linií léčby vysoké hladiny T způsobené užíváním léků nebo steroidů.

Okamžitě přestaňte užívat anabolické steroidy a navštivte svého lékaře, který bude sledovat jakékoli změny hladin T. Pokud užíváte doplňky tsravy s T nebo TRT, poraďte se se svým lékařem, jak by vaše hladiny T mohly reagovat, pokud tyto léky vysadíte.

Možná budete chtít pouze léčit příznaky vysoké hladiny T. Udržování přebytečného ochlupení oholeného nebo používání čisticích prostředků na obličej proti akné může pomoci kontrolovat vaše příznaky.

Změna životního stylu může také pomoci, pokud jste dostávali doplňky T, protože máte nízkou hladinu T.

Pravidelný pohyb a strava složená z plnohodnotných potravin plných živin vám mohou pomoci přirozeně zvýšit hladinu T. To vám také může pomoci shodit nadváhu způsobenou nerovnováhou T a získat více živin, které potřebujete k podpoře tvorby T ve vašem těle.

Pokud je příčinou zvýšené hladiny T nádor, může vám lékař doporučit chirurgické odstranění nádoru. Pokud je nádor rakovinný, lékař s vámi probere další kroky k léčbě a odstranění rakoviny z vašeho těla.

Léčba pro ženy

Léčba vašich příznaků může být snadným počátečním způsobem, jak snížit účinky vysokého T na váš organismus.

Možná si budete chtít oholit nebo odbarvit přebytečné ochlupení nebo používat volně prodejný čisticí prostředek na obličej proti akné, který pomůže snížit výskyt výtoků.

Ke snížení hladiny T a zmírnění příznaků může přispět také změna životního stylu.

Zkuste pravidelně cvičit, každý den přibližně 30 minut lehkého až středně těžkého cvičení. Zkuste také jíst plnohodnotné potraviny s vysokým obsahem živin, abyste zhubli nebo zajistili, že přijímáte potřebnou výživu.

Váš lékař vám může doporučit léky na snížení hladiny T, včetně:

 • nízké dávky perorální antikoncepce (antikoncepční pilulky)
 • metformin
 • glukokortikosteroidy
 • spironolakton

Je známo, že antikoncepční pilulky blokují příliš vysoké hladiny T. Mezi běžné antikoncepční pilulky používané k léčbě vysokých hladin T patří desogestrel, gestoden a norgestimát.

Nízkodávkovaná antikoncepce se nedoporučuje, pokud plánujete otěhotnět.

Než začnete užívat jakoukoli antikoncepci, měla byste také navštívit svého gynekologa, aby zjistil, zda nehrozí nějaké vedlejší účinky nebo komplikace způsobené změnami, které antikoncepce způsobuje ve vašich hormonech.

Kdy navštívit lékaře

Pokud se u vás objeví některý z následujících příznaků, které mohou znamenat, že máte vysokou hladinu T, navštivte co nejdříve svého lékaře:

 • bolest na hrudi
 • potíže s dýcháním
 • potíže s mluvením
 • závratě
 • mdloby
 • abnormální změny v hladině HDL ("dobrého") cholesterolu
 • mrtvice
 • srdeční infarkt
 • otoky rukou nebo nohou
 • potíže se spánkem nebo s dýcháním během spánku

Závěr

Vysoká hladina testosteronu může být problémem jak pro muže, tak i ženy.

Obraťte se na svého lékaře, pokud zaznamenáte jakékoli příznaky vysokého T. Příčina je obvykle snadno léčitelná a včasné zachycení minimalizuje riziko jakýchkoli komplikací způsobených nerovnováhou T.

Steroidy a testosteronové doplňky stravy mohou snižovat plodnost u mužů, aneb užívání testosteronu je téměř mužskou antikoncepcí

Inzerované produkty, slibující zvýšení růstu svalů, libida a hladiny energie, které někteří muži používají, aby vypadali mladistvěji a fit, mohou také zvýšit riziko neplodnosti.

Tyto produkty mohou zahrnovat drogy nebo hormonální doplňky, které pomáhají získat větší svaly, zvýšit hladinu energie nebo zlepšit jejich libido.

Někteří muži však nemusí vědět, že některé z těchto chemických a hormonálních doplňků stravy mohou také zvýšit riziko neplodnosti.

Souvislost mezi testosteronem a neplodností

Jak říká Dr. Brian Levine, zakládající člen CCRM v New Yorku,

„užívání testosteronu je téměř mužskou antikoncepcí“

Jedná se zejména o typ steroidů používaných k růstu svalů na téměř herkulovskou velikost. Ale týká se to také i malých denních dávek přípravků určených ke zvýšení energie a zlepšení libida.

Dr. Katherine McKnight, specialistka na neplodnost v Houston  Methodist a CCRM Houston, říká, že již existuje hodně párů s mužskou neplodností pouze kvůli použití testosteronu, protože jeho vysoké dávky významně snižují počet spermií u mužů.

"Zdraví mužů se dnes výrazně zaměřuje na boj proti únavě a zvyšování energie a libida," řekla Dr. Katherine McKnight. "K léčbě těchto příznaků se bohužel používají hormonální léky, konkrétně testosteron a jeho deriváty."

Odborníci varují, že je lepší vyhnout se všemu, co narušuje hladinu testosteronu v těle, protože se může vyvinout tolerance. V podstatě čím více mozek registruje testosteron v krvi, tím méně dává  signál varlatům, aby si jej vyrobili sami.

Paul Jenkins, sportovní trenér, má dvě desítky let zkušeností s prací s amatérskými a profesionálními kulturisty, z nichž „všichni užili steroidy“.

Plešatění je dalším běžným vedlejším účinkem používání testosteronu, a proto si tolik kulturistů oholí hlavu.

Jenkins také říká, že když je externí testosteron zaveden do lidského těla, narušuje přirozený cyklus těla, což způsobuje, že varlata zastaví produkci přírodního testosteronu, což má za následek atrofii varlat. A zmenšená varlata jsou většinou neplodná.

"Po ukončení léčby testosteronem jeho hladiny klesnou. Výsledkem je erektilní dysfunkce a neplodnost, spolu s nesčetnými dalšími příznaky. “

Co je třeba zvážit před užitím doplňků stravy zvyšujících hladinu testosteronu

Kromě negativních účinků na sexuální výkonnost, vědci dosud nevědí, jaké další účinky mohou mít na jiné funkce těla, jako je především zdraví srdce a kostí.

Dr. Brian Levine říká, že potenciální konzumenti by měli toto zkonzultovat se svým lékařem, protože tyto léky a doplňky mohou mít vliv na jiné orgány kromě reprodukčních, jako jsou játra nebo ledviny, a také mohou mít nebezpečné interakce s jinými léky.

Odborníci ale také varují před reklamou na obnovu vlasů, zvýšení energie a libida, protože ztráta vlasů, libida a energie jsou přirozenou součástí stárnutí, proti kterému je nejlépe bojovat se zdravou stravou, cvičením a spánkem.

Nárůst mužské neplodnosti

V posledních letech došlo k různým zprávám o poklesu mužské plodnosti. Jeden článek došel tak daleko, že naznačoval, že lidé jsou na cestě ohrožení jako druh.

Přezkum studií publikovaných v aktualizaci Human Reproduction Update v roce 2017 zkoumal dostupné studie týkající se počtu spermií u mužů ze Severní Ameriky, Evropy a Austrálie a zjistil, že v letech 1973 až 2011 došlo k jejich poklesu o více než 52,4 procenta.

"Tato zjištění silně naznačují výrazný pokles reprodukčního zdraví mužů, což má vážné důsledky na problémy s plodností," uvedli vědci.

Závěr

Před užitím jakéhokoli doplňku stravy nebo léku, který slibuje zvýšení energie, zlepšení libida a  zvýšení svalové hmoty, se poraďte s odborníkem, abyste se ujistili, že rozumíte především reprodukčním rizikům spojeným s jejich užíváním.

Nezapomeňte také, že existují i přirozené a bezpečnější možnosti, které vám pomohou zdravěji dosáhnout vašich cílů

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 UNIKÁTNÍ, BEZKONKURENČNÍ EXTRAKTY

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... Únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. Jelinek, dr. Wahls

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Nejúčinnější kloubní výživa, MUDr. Ladislav Šafránek

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

Porovnání AMERICKÉ a RUSKÉ vakcíny na Covid -19, mechanismy účinků všech i připravovaných vakcín

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

 

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

ZDE

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  bio logickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 11.2.2023 v souvislosti s "vakcinací"

Ú MRTÍ - 1204

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 1750

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

Stav k 23.11.2022

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

 

 

Standardní verze