8 zdravotních přínosů extraktu z artyčoků

- Pixabay

Barbora Nová

Artyčoky jsou bohaté na vlákninu, antioxidanty a další živiny. Mohou také zlepšit několik aspektů zdraví, včetně zdraví srdce a trávení. Ačkoli jsou artyčoky (Cynara cardunculus var. scolymus) často považovány za zeleninu, jedná se o druh bodláku.

Tato rostlina pochází ze Středomoří a pro své potenciální léčivé vlastnosti se používá již po staletí, přičemž mezi její zdravotní účinky patří snížení hladiny cukru v krvi a zlepšení trávení, zdraví srdce a jater (1).

Extrakt z artyčoku, který obsahuje vysoké koncentrace sloučenin nalezených v rostlině, je také stále populárnější jako doplněk stravy.

Následuje 8 hlavních zdravotních přínosů artyčoků a artyčokového extraktu.

1. Artyčok je nabitý živinami

Artyčoky jsou nabité silnými živinami, protože 170 gramů vařeného artyčoku obsahuje (2):

 • Kalorie: 90
 • Sacharidy: 20 g
 • Vláknina: 10 g
 •  Bílkoviny : 5 g
 • Tuk: 0,6 g
 • Folát: 34 % referenční hodnoty příjmu (RHP)
 • Měď: 21 % RHP
 • Hořčík: 15 % RHP
 • Vitamín C: 12 % RHP
 • Niacin: 10 % RHP
 • Riboflavin: 10 % RHP
 • Draslík: 9 % RHP
 • Fosfor: 9 % RHP
 • Vitamin B6: 7 % RHP

Artyčoky mají nízký obsah tuku a zároveň jsou bohaté na vlákninu, vitaminy, minerály a antioxidanty. Mají obzvláště vysoký obsah kyseliny listové a vitaminu C a dodávají také důležité minerální látky, jako je hořčík, fosfor a draslík (2).

Tyto chutné bodláky obsahují pouze 90 kalorií na uvařený šálek (170 g) a přibližně 5 g bílkovin, což je na rostlinnou potravinu nadprůměrné (2).

Aby toho nebylo málo, artyčoky jsou také bohaté na řadu antioxidantů (3, 4).

Shrnutí:

 • Artyčoky mají nízký obsah tuku, vysoký obsah vlákniny a jsou nabité vitaminy a minerály, jako je vitamin C, kyselina listová, fosfor a hořčík. Jsou také bohaté na antioxidanty

2. Artyčoky mohou zlepšit hladinu cholesterolu

Extrakt z listů artyčoku může mít pozitivní vliv na hladinu cholesterolu, protože rozsáhlý přehled u více než 700 osob zjistil, že doplňování extraktu z artyčokových listů denně po dobu 5-13 týdnů vedlo ke snížení celkového a LDL (špatného) cholesterolu (5).

Další přehled 14 studií dospěl k závěru, že doplňování artyčoku může významně snížit hladinu triglyceridů, celkového cholesterolu a LDL cholesterolu (6).

Studie na zvířatech z roku 2012 navíc uvádí 30% snížení LDL cholesterolu a 22% snížení triglyceridů po pravidelné konzumaci extraktu z artyčoku (7).

Podle některých starších výzkumů může extrakt z artyčoku ovlivňovat cholesterol několika způsoby.

Za prvé, artyčoky obsahují luteolin, antioxidant, který zabraňuje tvorbě cholesterolu (8).

Za druhé, extrakt z listů artyčoku podporuje tělo v efektivnějším zpracování cholesterolu, což vede k jeho celkovému snížení (9).

Shrnutí:

 • Extrakt z artyčoku může snižovat hladinu triglyceridů a celkového a LDL (špatného) cholesterolu, což podporuje zdraví srdce.

3. Artyčok může pomáhat regulovat krevní tlak

Extrakt z artyčoku může pomoci lidem s vysokým krevním tlakem.

Několik přehledů totiž zjistilo, že doplňování artyčoku by mohlo významně snížit systolický a diastolický krevní tlak u lidí s vysokou hladinou krevního tlaku (10, 11).

Jak extrakt z artyčoku snižuje krevní tlak, není zcela jasné. Nicméně některé starší studie na zvířatech však naznačují, že extrakt z artyčoku podporuje enzym eNOS, který hraje roli při rozšiřování cév (8, 12).

Kromě toho jsou artyčoky dobrým zdrojem draslíku, který pomáhá regulovat krevní tlak (2, 13).

Přesto není jasné, zda konzumace celých artyčoků přináší stejné výhody, protože extrakt z artyčoků použitý v těchto studiích je vysoce koncentrovaný.

Shrnutí:

 • Extrakt z artyčoku může pomoci snížit krevní tlak u lidí s již zvýšenou hladinou.

4. Artyčok může zlepšit zdraví jater

Extrakt z listů artyčoku může chránit játra před poškozením a podporovat růst nové jaterní tkáně (14, 15).

Zvyšuje také produkci žluči, která pomáhá odstraňovat škodlivé toxiny z jater (8).

V jedné studii snížil extrakt z listů artyčoku zánět a odumírání jaterních buněk u myší s nealkoholickým tukovým onemocněním jater (16).

Studie u lidí rovněž ukazují pozitivní účinky na zdraví jater. Například jedna studie na 90 lidech s nealkoholickým ztukovatěním jater ukázala, že konzumace 600 miligramů (mg) extraktu z artyčoku denně po dobu 2 měsíců vedla ke zlepšení funkce jater (17).

Jiné přehledy zjistily, že doplňování artyčoku může snížit hladinu jaterních enzymů. Zvýšené hladiny jaterních enzymů často ukazují na zánět nebo poškození jater (18, 19).

Přesto je zapotřebí dalšího výzkumu, který by potvrdil roli extraktu z artyčoku při léčbě jaterních onemocnění.

Shrnutí:

 • Pravidelná konzumace extraktu z artyčoku může pomoci snížit zánět a chránit játra před poškozením.

5. Artyčok může zlepšit zdraví trávicího traktu

Artyčoky jsou skvělým zdrojem vlákniny, která může pomoci udržet váš trávicí systém zdravý tím, že podporuje přátelské střevní bakterie, snižuje riziko vzniku některých druhů rakoviny střev a zmírňuje zácpu a průjem (20, 21).

Artyčoky obsahují inulin, druh vlákniny, který působí jako prebiotikum (22).

V jedné studii z roku 2010 vedla konzumace 10 g inulinu získaného z artyčoků po 3 týdnech ke zlepšení složení střevního mikrobiomu (23).

Podle některých starších studií může extrakt z artyčoků také přinést úlevu od příznaků zažívacích potíží, jako je nadýmání, nevolnost a pálení žáhy (24, 25).

Jedna malá studie zjistila, že užívání doplňku stravy obsahujícího zázvor a artyčok před jídlem zlepšuje pohyb potravy trávicím traktem, což by mohlo potenciálně pomoci zmírnit zažívací potíže (26).

Protože však doplněk stravy obsahoval také zázvor, není jasné, nakolik lze tyto výsledky přičíst pouze artyčoku (26).

Shrnutí:

 • Extrakt z listů artyčoku může udržovat zdraví trávicího traktu tím, že posiluje přátelské střevní bakterie a zmírňuje příznaky zažívacích potíží.

 6. Artyčok může zmírnit příznaky syndromu dráždivého tračníku 

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je onemocnění, které postihuje trávicí systém a může způsobovat bolesti žaludku, křeče, průjem, nadýmání, zácpu a plynatost (27).

V jedné starší studii u lidí s IBS pomohla konzumace extraktu z listů artyčoku denně po dobu 6 týdnů zmírnit příznaky. Navíc 96 % účastníků hodnotilo výtažek jako stejně účinný - ne-li lepší - než jiné přípravky na léčbu IBS, jako jsou léky proti průjmu a projímadla (28).

Jiná studie z roku 2004 na 208 lidech s IBS zjistila, že 1-2 kapsle extraktu z listů artyčoku konzumované denně po dobu 2 měsíců zmírnily příznaky o 26 % a zlepšily kvalitu života o 20 % (29).

Extrakt z artyčoku může zmírnit příznaky několika způsoby, přičemž jedna starší studie na zvířatech zjistila, že některé sloučeniny v artyčoku mohou mít protikřečové účinky, což znamená, že by mohly pomoci zastavit svalové křeče, které jsou u IBS běžné (30).

Jiná studie z roku 2010 ukázala, že prebiotika obsažená v artyčoku mohou podpořit zdraví střev tím, že zlepšují složení střevního mikrobiomu (23).

Shrnutí:

 • Extrakt z listů artyčoku může pomoci při léčbě příznaků IBS tím, že snižuje svalové křeče a zlepšuje rovnováhu prospěšných bakterií ve střevech.

7. Artyčok může pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi

Artyčoky a extrakt z artyčokových listů mohou pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi, protože jedna studie na zvířatech zjistila, že některé sloučeniny v artyčoku mohou snižovat hladinu cukru v krvi a zlepšovat hladinu cholesterolu a triglyceridů u potkanů, což může být způsobeno jeho antioxidačními účinky (31).

V jiné malé studii zlepšila suplementace výtažkem z artyčoku po 8 týdnech kontrolu hladiny cukru v krvi a zlepšila několik dalších aspektů metabolického zdraví - například hladinu cholesterolu a obvod pasu (32).

A co víc, přehled devíti studií dospěl k závěru, že artyčok a výrobky z něj mohou u lidí významně snížit hladinu cukru v krvi nalačno (33).

Shrnutí:

 • Některé důkazy ukazují, že artyčoky a extrakt z artyčokových listů mohou snižovat hladinu cukru v krvi.

8. Artyčoky mohou mít protinádorové účinky

Studie na zvířatech a v laboratoři uvádějí, že extrakt z artyčoku zhoršuje růst rakoviny (34, 35, 36).

Předpokládá se, že za tyto protirakovinné účinky jsou zodpovědné některé antioxidanty - včetně rutinu, quercetinu, silymarinu a kyseliny gallové - obsažené v artyčocích (8).

Navzdory těmto slibným výsledkům však neexistují žádné studie na lidech. Je zapotřebí dalšího výzkumu.

Shrnutí:

 • Studie v laboratoři a na zvířatech ukazují, že extrakt z artyčoku může bojovat proti růstu rakovinných buněk. Neexistují však žádné studie na lidech, proto je třeba provést další výzkum, než bude možné vyvodit závěry.

Jak je zařadit artyčoky do jídelníčku

Artyčoky lze vařit v páře, vařit ve   vodě, grilovat, péct nebo smažit. Můžete je také připravit plněné nebo obalené v pečivu a přidat koření a další dochucovadla, abyste získali další příval chuti.

Nejoblíbenějším způsobem přípravy je vaření v páře, které obvykle trvá 20-40 minut v závislosti na velikosti. Případně můžete artyčoky péct 40 minut při teplotě 177 °C.

Mějte na paměti, že listy i srdce lze konzumovat.

Po uvaření lze vnější listy oddělit a namočit do omáčky, například aioli nebo bylinkového másla. Jedlou dužinu z listů jednoduše odstraníte tak, že je protáhnete zuby.

Po odstranění listů opatrně lžící vyjměte rozmytou hmotu zvanou dušička, až se dostanete k srdci. Srdíčko pak můžete vydlabat a jíst samotné nebo na pizze či salátu.

Shrnutí:

 • Mezi jedlé části artyčoku patří vnější listy a srdíčko. Po uvaření se artyčoky mohou jíst teplé nebo studené a podávat s různými omáčkami.

Bezpečnost a dávkování doplňků stravy s artyčokem

Konzumace extraktu z artyčoku je obecně považována za bezpečnou, bylo zaznamenáno jen málo nežádoucích účinků (11, 37).

Extrakt z artyčoku se obecně nedoporučuje pro děti a těhotné a kojící ženy, protože chybí výzkum jeho bezpečnosti pro tyto skupiny obyvatel (37).

Stejně tak by extrakt z artyčoku neměli užívat lidé s určitými zdravotními potížemi - včetně závažných onemocnění jater nebo ledvin - pokud jim to nedoporučí lékař (37).

Někteří lidé mohou být na artyčoky nebo artyčokový extrakt také alergičtí. Riziko může být vyšší u osob alergických na rostliny ze stejné čeledi, včetně sedmikrásek, slunečnic, chryzantém a měsíčku lékařského (38, 39).

V současné době není k dispozici dostatek údajů pro stanovení pokynů pro dávkování extraktu z artyčoku.

Typické dávky používané ve výzkumu na lidech se však pohybují v rozmezí 50 - 2 700 mg extraktu z listů artyčoku denně (18).

Pokud si nejste jisti, zda byste měli extrakt z artyčoku užívat, poraďte se s odborníkem.

Shrnutí:

 • Nežádoucí účinky extraktu z artyčoku jsou vzácné, ačkoli lidé s určitými zdravotními potížemi a těhotné nebo kojící ženy se mu možná budou chtít vyhnout. Obvyklé dávky se pohybují v rozmezí 50-2 700 mg denně.

Závěr

Artyčoky jsou výživnou potravinou s nízkým obsahem sacharidů, která může mít četné zdravotní účinky.

Důkazy jsou však většinou omezeny na studie využívající koncentrovaný extrakt z artyčoků.

Pravidelná konzumace extraktu z artyčoků může napomáhat hladině cholesterolu, krevnímu tlaku, zdraví jater, IBS, zažívacím potížím a hladině cukru v krvi.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           ČERVEN 2024 - 17 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života