Světlicový olej a jeho využití

- Pixabay

Barbora Nová

Světlice barvířská (Carthamus tinctorius L.) patří do čeledi Asteraceae neboli slunečnicovitých, přičemž tato rostlina podobná bodláku pochází z oblastí, jako je Čína, Indie, Írán a Egypt. Pěstuje se však po celém světě, včetně Severní Ameriky - hlavně kvůli oleji, i když se používá také jako krmivo pro zvířata (1).

Světlicový olej pochází ze semen rostliny světlice barvířské.

K dispozici jsou dvě odrůdy světlicového oleje: s vysokým obsahem kyseliny linolové a s vysokým obsahem kyseliny olejové. Vysoce linolový světlicový olej je bohatý na polynenasycené tuky, zatímco vysoce olejový světlicový olej obsahuje více mononenasycených tuků (2).

Na trhu se častěji vyskytuje světlicový olej s vysokým obsahem kyseliny olejové. Používá se jako tepelně stabilní olej na vaření, zejména pro smažené pokrmy, jako jsou hranolky a hranolky (2).

Světlicový olej má totiž vysoký bod zakouření, který se pohybuje kolem 232° C. Světlicový olej má ve skutečnosti vyšší bod zakouření než jiné běžně používané oleje, například řepkový olej (3).

Kouřový bod je teplota, při které tuk začíná kouřit, což vytváří toxické výpary a v oleji škodlivé sloučeniny zvané volné radikály (4).

Obecně platí, že tuky s vyšším kouřovým bodem jsou vhodnější pro smažení a smažení.

Stejně jako všechny oleje, ani světlicový olej není dobrým zdrojem živin, i když má vysoký obsah vitaminu E.

Následuje rozpis nutričních hodnot 1 polévkové lžíce (14 gramů) světlicového oleje (5):

 • Kalorie: 124
 • Tuk: 14 gramů
 • Bílkoviny: 0 gramů
 • Sacharidy: 0 gramů
 • Vitamin E: 32% referenční hodnoty příjmu

Jak vidíte, světlicový olej se skládá především z tuků. Kromě vitaminu E neobsahuje většinu dalších živin.

Světlicový olej se skládá především z kyseliny olejové a linolové. Tyto dva nenasycené tuky tvoří 90% světlicového oleje. Nasycené mastné kyseliny kyselina palmitová a stearová tvoří zbývajících 10% (6).

Studie ukazují, že standardní světlicový olej obsahuje (6):

 • 6-8% kyseliny palmitové
 • 2-3% kyseliny stearové
 • 71-75% kyseliny linolové
 • 16-20% kyseliny olejové

Množství kyseliny linolové a olejové v semenech světlice barvířské se však může velmi lišit. Některé odrůdy mají velmi vysoký obsah kyseliny linolové a obsahují až 89% kyseliny linolové. Jiné mají velmi vysoký obsah kyseliny olejové a obsahují až 91% kyseliny olejové (6).

Shrnutí:

 • Světlicový olej pochází ze semen rostliny světlice barvířské. Je bohatý na nenasycené tuky a používá se při přípravě pokrmů za vysokých teplot, například při smažení.

Má světlicový olej nějaké přínosy?

Jak bylo uvedeno výše, světlicový olej se skládá především z tuku a kromě vitaminu E postrádá vitaminy a minerální látky.

Stejně jako mnoho jiných olejů má vysoký obsah vitaminu E. Jedná se o živinu rozpustnou v tucích, která má antioxidační vlastnosti a hraje roli v imunitních funkcích.

Mnoho potravin - včetně avokáda, slunečnicových semínek, mandlí a špenátu - však vitamin E obsahuje, takže jeho nedostatek je u zdravých lidí vzácný (7).

Ve srovnání s jinými oleji, jako je olivový olej, má světlicový olej mnohem méně důkazů podporujících jeho použití jako zdraví prospěšného tuku.

Některé studie dokonce naznačují, že omega-6 mastná kyselina linolová, která je hlavní složkou standardního světlicového oleje, může při nadměrné konzumaci zdraví škodit (8).

Přehled z roku 2020 naznačuje, že nadměrný příjem kyseliny linolové ve stravě může poškodit mozek tím, že podporuje neurozánět (8).

A zatímco některé studie naznačují, že oleje bohaté na kyselinu linolovou, jako je standardní světlicový olej, mohou pomáhat snižovat riziko srdečních onemocnění tím, že snižují hladinu cholesterolu, vědci tvrdí, že její účinky na jiné aspekty zdraví jsou méně jasné a že současný příjem kyseliny linolové ve stravě je příliš vysoký (9).

Přestože tělo potřebuje ke svému fungování velmi malé množství kyseliny linolové, množství, které v současnosti konzumuje většina lidí, tuto potřebu značně převyšuje.

Spotřeba kyseliny linolové omega-6 v posledních několika desetiletích prudce vzrostla, čímž se poměr omega-6 a omega-3 změnil z ideálního poměru 3:1 až na 20:1 (8).

Ačkoli tělo potřebuje jak omega-3, tak omega-6 tuky, omega-3 tuky, jako je kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA), působí spíše protizánětlivě. Tuky omega-6, jako je kyselina linolová, působí spíše prozánětlivě (10).

Tato rostoucí nerovnováha v poměru omega-6 a omega-3 je spojována s mnoha onemocněními, jako jsou zánětlivá a autoimunitní onemocnění, srdeční choroby a další (11).

Světlicový olej s vysokým obsahem kyseliny olejové obsahuje nižší množství kyseliny linolové, takže k těmto problémům nemusí přispívat stejným způsobem jako standardní světlicový olej. Aby mohl být světlicový olej označen jako vysoce olejový, musí obsahovat alespoň 70% kyseliny olejové (9, 12).

Některé studie naznačují, že rostlinné oleje s vysokým obsahem kyseliny olejové by mohly být zdravou alternativou k některým jiným olejům, například k těm, které obsahují transmastné kyseliny nebo vysoký obsah nasycených tuků. Ačkoli je třeba provést další výzkum, je možné, že budete schopni snížit riziko srdečních onemocnění tím, že si vyberete světlicový olej s vysokým obsahem kyseliny olejové namísto variant s vysokým obsahem nasycených tuků, jako je kokosový olej, palmový olej nebo máslo (9, 12, 13).

Desítky let výzkumu samozřejmě podporují konzumaci většího množství nenasycených tuků z rostlinných potravin a menšího množství nasycených tuků z živočišných potravin, jako je máslo, s cílem podpořit zdraví srdce. V současné době neexistují žádné důkazy o tom, že by světlicový olej byl zdravější nebo účinnější při podpoře zdraví srdce než jiné dobře prozkoumané oleje, například olivový (14, 15).

Světlicový olej s vysokým obsahem kyseliny olejové může být lepší volbou než standardní světlicový olej, ale pro jeho zdravotní tvrzení existují jen omezené důkazy. Přesto, pokud kupujete světlicový olej, zkontrolujte etiketu, abyste se ujistili, že kupujete verzi s vysokým obsahem kyseliny olejové.

Světlicový olej se navíc často vyskytuje ve smažených potravinách, jako jsou hranolky a hranolky, které je lepší konzumovat s mírou.

Shrnutí:

 • I když nahrazení některých zdrojů nasycených tuků nenasycenými může podpořit zdraví srdce, neexistují žádné důkazy, že by světlicový olej byl lepší volbou než jiné oleje, například olivový. Někteří vědci navíc varují, že vysoký příjem omega-6 tuků ze zdrojů, jako je standardní světlicový olej, může přispívat k riziku některých zdravotních potíží. Pokud kupujete světlicový olej, hledejte světlicový olej s vysokým obsahem kyseliny olejové, který nemusí být spojen se stejnými riziky.

Další použití světlicového oleje

Kromě kulinářského využití se světlicový olej používá v kosmetickém průmyslu v produktech, jako jsou hydratační krémy. Při lokální aplikaci lze světlicový olej použít jako přírodní hydratační prostředek pro suchou pokožku.

Výzkumy navíc naznačují, že světlicový olej může být díky svým antibakteriálním a antimykotickým vlastnostem užitečný při ošetřování kožních ran (16).

Pokud však máte vážné poranění kůže, nepokoušejte se ho ošetřit světlicovým olejem. Místo toho vyhledejte řádné ošetření u zdravotnického pracovníka.

Shrnutí:

 • Světlicový olej má hydratační a antimikrobiální vlastnosti, což z něj činí dobrou volbu pro přírodní péči o pokožku.

Závěr

Světlicový olej je druh tuku, který se často používá při metodách vaření za vysokých teplot, jako je smažení.

I když malé množství světlicového oleje nemá negativní vliv na zdraví, konzumace příliš malého množství omega-3 a příliš velkého množství světlicového oleje a jiných zdrojů tuků bohatých na omega-6 může přispět k nerovnováze poměru omega-6 a omega-3 ve stravě. To může mít negativní vliv na celkové zdraví.

Existuje také jen málo důkazů, které by potvrzovaly, že používání světlicového oleje prospívá jakémukoli aspektu zdraví, nebo které by naznačovaly, že je lepší než jiné oleje, například olivový.

Pokud se rozhodnete světlicový olej konzumovat, používejte ho střídmě. Častěji používejte prokazatelnější zdroje tuků, jako je olivový olej, avokádo a ořechy, jako součást dobře sestavené stravy.

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           DUBEN 2024 - 31 článků

                KVĚTEN 2024 - 17 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života