Co je to kolagen a k čemu je dobrý?

- Pixabay

Barbora Nová

Mnoho lidí, kteří doufají, že podpoří zdraví své pokožky, kloubů a vlasů, denně využívají kolagenové doplňky nebo si kolagenový prášek přidávají do ranní kávy, čaje nebo smoothie.

I když je používání kolagenových doplňků stravy a dalších kolagenových produktů na vzestupu, většina lidí neví, co kolagen vlastně je nebo co dělá v těle.

Následuje vše, co potřebujete vědět o kolagenu, včetně toho, co to je, co dělá ve vašem těle a zda se doplňky stravy s kolagenem vyplatí.

Co je kolagen a proč je důležitý?

Kolagen je druh proteinu. Ve skutečnosti je to nejhojnější strukturální protein u zvířat. Strukturální protein je protein, který tvoří strukturu nebo rámec vašich buněk a tkání (1).

Existuje 28 známých typů kolagenu, přičemž kolagen typu I tvoří 90 % kolagenu v lidském těle (2).

Kolagen se skládá převážně z aminokyselin glycinu, prolinu a hydroxyprolinu. Tyto aminokyseliny tvoří tři vlákna, která tvoří strukturu trojité šroubovice charakteristickou pro kolagen (3).

Kolagen se nachází v pojivové tkáni, kůži, šlachách, kostech a chrupavkách. Poskytuje strukturální podporu tkáním a hraje důležitou roli v buněčných procesech, včetně (3, 4, 5, 6):

 • opravy tkání
 • imunitní odpovědi
 • buněčné komunikace
 • buněčné migrace, procesu nezbytného pro udržení tkání

Buňky pojivové tkáně zvané fibroblasty produkují a udržují kolagen. Jak lidé stárnou, jejich kolagen se fragmentuje, funkce fibroblastů se zhoršuje a produkce kolagenu se zpomaluje (3, 7).

Tyto změny spolu se ztrátou dalšího klíčového strukturálního proteinu zvaného elastin vedou ke známkám stárnutí, jako je ochablá kůže a vrásky.

Použití kolagenu

Vaše tělo přirozeně produkuje kolagen a můžete jej konzumovat prostřednictvím potravinových zdrojů, jako je kuřecí kůže a rybí kůže, stejně jako kolagenové doplňky stravy.

Orální a aktuální kolagenové produkty, jako jsou doplňky stravy a krémy na obličej, jsou oblíbené pro léčbu známek stárnutí, jako jsou vrásky, ztráta hydratace pokožky a bolesti kloubů.

Kolagen si můžete koupit ve formě prášku, kapslí a tekuté formy.

Můžete ho užívat jako doplněk nebo ho přidat do nápojů – teplých i studených – a jídel, jako jsou ovesné vločky, jogurt a energetické kuličky.

Zdravotníci také používají kolagen a materiály na bázi kolagenu v lékařské oblasti, včetně léčby ran, popálenin a diabetických vředů (8).

Kromě toho kosmetické společnosti používají kolagen v produktech, jako jsou zvlhčovače a séra, kvůli jeho zvlhčujícím a zvlhčujícím vlastnostem (9).

Shrnutí:

 • Vaše tělo vytváří kolagen přirozeně. Kolagen se nachází v pojivové tkáni, kůži, šlachách, kostech a chrupavce a má mnoho funkcí. Je také přítomen v některých potravinách a můžete jej užívat jako doplněk stravy.

Co způsobuje ztrátu kolagenu?

Jak stárnete, vaše produkce kolagenu přirozeně klesá. Navíc se kolagen fragmentuje a je volněji distribuován (10).

Tyto změny vedou k charakteristickým známkám stárnutí, jako jsou vrásky a suchá, ochablá pokožka. Integrita kolagenu nacházejícího se v kosterním systému se s věkem také snižuje, což vede ke snížení pevnosti kostí (11).

Zatímco ztráta a poškození kolagenu s věkem jsou nevyhnutelné, určité stravovací faktory a faktory životního stylu mohou tento proces urychlit.

Například je známo, že kouření cigaret degraduje kolagen a způsobuje stárnutí pokožky, vrásky a ztrátu elasticity (12, 13).

Bylo také prokázáno, že nadměrné pití urychluje stárnutí pokožky tím, že snižuje produkci kolagenu a poškozuje mechanismy opravy pokožky (13).

Navíc dodržování stravy s vysokým obsahem přidaného cukru a průmyslově ultrazpracovaných potravin může vést k předčasnému stárnutí tím, že přispívá k procesu zvanému glykace, který snižuje přeměnu kolagenu a narušuje schopnost kolagenu interagovat s okolními buňkami a proteiny (14).

Nadměrné vystavování se slunci také snižuje produkci kolagenu, takže aplikace opalovacích krémů a vyhýbání se nadměrnému slunění může pomoci předejít známkám předčasného stárnutí pokožky (15).

Shrnutí:

 • Ztráta kolagenu související s věkem je nevyhnutelná, ale stravovací faktory a faktory životního stylu, jako je kouření a nadměrný příjem alkoholu, mohou tento proces urychlit.

Jaké potraviny jsou bohaté na kolagen?

Kolagen se nachází u všech zvířat a je koncentrován v některých částech zvířete, jako je kůže a klouby.

Následuje několik příkladů potravin bohatých na kolagen (16):

 • kosti, kůže a vazy zvířat, jako je kuřecí kůže a prasečí koleno
 • určité druhy mořských plodů, jako je rybí kůže a medúzy
 • produkty vyrobené z částí zvířat, jako jsou kosti a vazy, včetně kostního vývaru

Protože vaše tělo přirozeně produkuje kolagen z aminokyselin, můžete produkci kolagenu podpořit tím, že zajistíte, že budete jíst dostatečné množství bílkovin z potravin, jako je drůbež, ryby, fazole a vejce.

Kromě aminokyselin potřebuje vaše tělo další složky stravy pro tvorbu a údržbu kolagenu.

Například vitamin C je nezbytný pro syntézu kolagenu, takže nízké nebo nedostatečné hladiny vitaminu C mohou vést k narušení produkce kolagenu (17).

Proto konzumace velkého množství potravin bohatých na vitamín C může pomoci podpořit zdravou tvorbu kolagenu. Zkuste například citrusové plody, papriku, zeleninu a bobule.

A co víc, konzumace stravy s vysokým obsahem prospěšných rostlinných sloučenin může také pomoci zlepšit zdraví pokožky snížením zánětu a ochranou proti degradaci kolagenu (18).

Shrnutí:

 • Některé potraviny, jako je zvířecí kůže a vazy, jsou bohaté na kolagen. Dieta podporující kolagen by měla zahrnovat potraviny bohaté na bílkoviny a také ovoce a zeleninu, které jsou bohaté na vitamín C a další antioxidační a protizánětlivé sloučeniny.

Jaké jsou výhody užívání kolagenu?

Studie ukázaly, že užívání kolagenových doplňků stravy může nabídnout několik výhod.

Potenciální přínosy pro pokožku

Jedním z nejoblíbenějších použití kolagenových doplňků stravy je podpora zdraví pokožky. Výzkum naznačuje, že užívání kolagenových doplňků stravy může zlepšit některé aspekty zdraví a vzhledu pokožky.

Přehled 19 studií, které zahrnovaly 1 125 účastníků (95 % žen) ve věku 20 až 70 let, zjistil, že užívání hydrolyzovaného kolagenu zlepšilo hydrataci pokožky, pružnost a vrásky ve srovnání s placebem (19).

Hydrolyzovaný kolagen je běžný typ kolagenu používaný v doplňcích stravy, který je vytvořen pomocí procesu zvaného hydrolýza. Tento proces rozkládá protein na menší kousky, což tělu usnadňuje jeho vstřebávání (20).

Řada studií prokázala, že užívání doplňků stravy s kolagenem může zlepšit hydrataci a pružnost pokožky a snížit výskyt vrásek.

Mějte však na paměti, že mnohé z těchto studií byly financovány společnostmi, které vyrábějí kolagenové produkty, což mohlo ovlivnit výsledky studie (21, 22).

Dávky kolagenu, které se ve výzkumných studiích ukázaly jako účinné pro zlepšení zdraví pokožky, se liší, ačkoli většina studií používala 2,5–15 gramů denně po dobu 8 týdnů nebo déle (23, 24).

Potenciální přínosy pro kosti

Kromě zlepšení některých aspektů zdraví a vzhledu pokožky mohou kolagenové doplňky nabídnout několik dalších výhod.

Jedna studie sledovala účinky užívání kolagenových doplňků u 102 žen v postmenopauze, které měly sníženou hustotu kostního minerálu (BMD).

U pacientů, kteří užívali 5 gramů kolagenových peptidů denně po dobu 1 roku, došlo k významnému zvýšení BMD v páteři a stehenní kosti ve srovnání s účastníky, kteří užívali placebo (25).

Následná studie u 31 z těchto žen zjistila, že užívání 5 gramů kolagenu denně po dobu celkem 4 let bylo spojeno s progresivním nárůstem BMD.

Vědci zjistili, že BMD účastníků se během sledovaného období zvýšila o 5,79–8,16 % v páteři a o 1,23–4,21 % ve femuru (26).

Tato zjištění potvrzují, že dlouhodobé užívání kolagenových doplňků stravy může pomoci zvýšit hustotu kostních minerálů u žen v postmenopauze, které jsou vystaveny většímu riziku rozvoje osteopenie a osteoporózy.

A co víc, jeden přehledný článek dospěl k závěru, že užívání perorálních doplňků stravy s kolagenem snížilo symptomy účastníků související s osteoartrózou, včetně ztuhlosti (27).

Kolagenové doplňky stravy mohou poskytovat i další zdravotní přínosy, jako je zlepšení tělesného složení u určitých populací v kombinaci s odporovým tréninkem (28).

Shrnutí:

 • Je důležité poznamenat, že studie pozorovaly tyto příznivé účinky užívání kolagenu hlavně u starších žen s nízkou hustotou kostních minerálů. Proto kolagenové doplňky stravy nemusí mít stejné účinky u jiných populací, jako jsou muži, mladší lidé nebo ti, kteří nemají nízkou hustotu kostních minerálů.

Jaké jsou vedlejší účinky užívání kolagenu?

Kolagenové doplňky stravy mají dobrý bezpečnostní profil a nejsou spojeny s nežádoucími vedlejšími účinky.

Výrobci však kolagen často kombinují s dalšími složkami v doplňcích stravy. Některé ingredience mohou představovat zdravotní rizika, jako jsou bylinky a vysoké hladiny vitamínů v doplňcích stravy formulovaných tak, aby podporovaly zdraví pokožky, nehtů a vlasů (29).

Například přísady doplňků stravy, jako jsou bylinné extrakty, mohou interagovat s běžně předepisovanými léky a některé nejsou bezpečné pro těhotné nebo kojící ženy.

A co víc, některé doplňky stravy, které obsahují kolagen, mohou také obsahovat megadávky živin, jako je biotin, které by mohly interferovat s laboratorními testy funkce srdce a štítné žlázy.

Tento a další vitamíny a minerály mohou způsobit zdravotní problémy, pokud je užíváte ve vysokých dávkách po dlouhou dobu (29).

Takže i když doplňky, které obsahují pouze kolagen, pravděpodobně nezpůsobí žádné vedlejší účinky, je důležité číst etikety a porozumět potenciálním rizikům doplňků stravy obsahujících kolagen v kombinaci s dalšími složkami.

Pokud užíváte jiné léky nebo jste těhotná nebo kojíte, ujistěte se, že si promluvte se odborníkem, než začnete užívat doplňky stravy.

Kolagenové doplňky stravy vs. bílkoviny

Je důležité si uvědomit, že nemusíte jíst kolagen nebo užívat kolagenové doplňky stravy, abyste podpořili hladinu kolagenu v těle nebo zdraví kostí.

Ve skutečnosti můžete pomoci svému tělu vytvářet kolagen a udržovat zdravé hladiny kolagenu a kostní tkáně jednoduše tím, že do své stravy zařadíte dostatek vysoce kvalitních bílkovin, vitamínu D, vápníku, vitamínu C a zinku (30, 31, 32).

Jíst vyváženou stravu s trochou více bílkovin je zvláště užitečné pro udržení svalové tkáně a kostí, jak stárnete. Odborníci pro tento účel doporučují konzumovat více než 0,8 gramů na kg vaší tělesné hmotnosti (30).

Chcete-li to podpořit, kombinujte tuto dietu bohatou na bílkoviny s fyzickou aktivitou, zejména odporovým tréninkem a cvičením se zátěží (30).

Shrnutí:

 • Kolagenové doplňky stravy mohou pomoci podpořit zdraví kůže a kosterního systému a mohou pomoci zlepšit příznaky související s osteoartrózou. Jsou považovány za bezpečné samy o sobě, ale mohou obsahovat další složky, které nejsou vhodné pro každého.

Jak zabránit ztrátě kolagenu

Je nemožné zabránit veškeré ztrátě kolagenu související s věkem, ale je možné proces zpomalit.

Jak bylo uvedeno výše, strava a další faktory životního stylu mohou významně ovlivnit produkci kolagenu ve vašem těle.

Kouření cigaret a pití nadměrného množství alkoholu negativně ovlivňuje produkci kolagenu, stejně jako dodržování diety s vysokým obsahem průmyslově ultrazpracovaných potravin a přidaného cukru (12, 13, 14).

Na druhou stranu, zdravý životní styl dodržováním diety bohaté na živiny a vyhýbáním se kouření a nadměrné konzumaci alkoholu může pomoci oddálit změny kolagenu související s věkem a snížit známky stárnutí, jako jsou vrásky.

Vyhýbání se nebo omezení příjmu určitých potravin a nápojů a zároveň zvýšení spotřeby jiných může pomoci podpořit udržení kolagenu a celkové zdraví pokožky.

Například strava s nízkým obsahem sloučenin nazývaných koncové produkty pokročilé glykace (AGE) může pomoci podpořit zdraví pokožky. AGE jsou toxiny, které se hromadí v kůži. Mohou způsobit ztuhnutí kolagenu a mohou inaktivovat proteiny odpovědné za opravu kolagenu (33).

Podle novějších i starších výzkumů patří mezi potraviny s nejvyšším obsahem AGE zpracované masné výrobky, jako jsou hot dogy a slanina, smažené potraviny, jako jsou hranolky a smažené kuře, a pečené a grilované maso (33, 34).

Navíc dodržování diety s vysokým obsahem vysoce kvalitních bílkovin a rostlinných potravin, jako je ovoce a zelenina, které obsahují kolagen podporující a ochranné živiny, může také pomoci chránit zásoby kolagenu a zabránit poškození a ztrátě kolagenu (33).

Shrnutí:

 • Udržování zdravého životního stylu vyhýbáním se kouření cigaret a nadměrnému užívání konzumace alkoholu a dodržování stravy bohaté na ovoce, zeleninu a další výživné potraviny může pomoci chránit před ztrátou a poškozením kolagenu.

Často kladené otázky

Kdo by neměl užívat kolagen?

Kolagen je pro většinu lidí bezpečný, ale lidé s potravinovými alergiemi, jako jsou alergie na ryby nebo měkkýše, by měli zkontrolovat štítek a ujistit se, že kolagen, který si vyberou, tyto složky neobsahuje. Vzhledem k tomu, že kolagen je živočišný produkt, vegetariáni, vegani a lidé, kteří dodržují košer nebo halal dietu, se mu možná budou chtít vyhnout. (35)

Spolupůsobí kolagenové doplňky s jinými léky?

I když není mnoho informací o tom, že kolagen interaguje s jinými léky na předpis, mohou existovat další složky v doplňcích stravy, jako jsou bylinné extrakty, které mohou interagovat s běžně předepisovanými léky. Před užíváním doplňků stravy si promluvte s odborníkem.

Závěr

Kolagen je protein, který se nachází v pojivové tkáni, kůži, šlachách, kostech a chrupavce.

Poskytuje strukturální podporu tkáním a podílí se také na základních tělesných procesech, včetně opravy tkání a signalizace mezi buňkami.

Vaše tělo vytváří kolagen přirozeně, ale můžete jej konzumovat také prostřednictvím doplňků stravy s kolagenem a určitých potravin, které mohou prospět zdraví vaší pokožky, kostí a dalších.

Studie ukazují, že užívání kolagenu se zdá být zvláště užitečné pro určité účely a populace, včetně zvýšení kostní minerální hustoty (BMD) u žen v postmenopauze, které mají nízkou hodnotu BMD.

Konzumace dostatečného množství bílkovin, vitamínu C, vitamínu D a zinku ve vyvážené stravě je zdravou a levnější alternativou doplňků stravy. Když to zkombinujete s pravidelným cvičením, můžete pomoci minimalizovat kolagen a ztrátu kostní hmoty v průběhu stárnutí.

I když je ztráta kolagenu související s věkem nevyhnutelná, zdravý životní styl může pomoci chránit před ztrátou kolagenu, oddálit známky stárnutí a podpořit celkové zdraví.

Vyzkoušejte ještě dnes: 

Dopřejte si extra porci ovoce nebo zeleniny. Ačkoli většina lidí pečuje o svou pokožku pomocí lokálních ošetření, vaše strava je ve skutečnosti jedním z nejdůležitějších faktorů pro udržení zdravé pokožky.

Strava bohatá na zeleninu, ovoce, zdravé tuky a potraviny bohaté na bílkoviny a s nízkým obsahem průmyslově ultrazpracovaných potravin a přidaného cukru může pomoci zlepšit zdraví pokožky a oddálit známky stárnutí.

Proč byste měli s přibývajícím věkem užívat kolagenové peptidy?

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Stárnutí způsobuje ve vašem těle postupně mnoho změn. I když jsou pomalé a nenápadné, odborníci tvrdí, že stárnutí začíná kolem 25. roku života a viditelné příznaky se začínají objevovat po 30. roce života (1). Stárnutí však nemění jen vzhled a strukturu vaší pokožky, ale ovlivňuje také fungování různých částí vašeho těla.

Uvnitř vašeho těla stárnutí ovlivňuje také to, jak fungují různé orgány a orgánové soustavy. Vaše orgány se skládají z tkání, které jsou tvořeny buňkami, a ty s věkem přirozeně degenerují.  To znamená, že s přibývajícím věkem začnou vaše orgány fungovat méně optimálně, což vede k nenápadnému, ale trvalému zhoršování vašeho celkového zdravotního stavu.

Stárnutí však nemusí být pro vaše tělo takovým trestem, jak se zdá. I po padesátce či šedesátce si můžete udržet vynikající zdraví a stárnout s grácií, pokud se o své tělo budete starat a poskytovat mu veškerou potřebnou podporu. Jedním z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout, je zdravý životní styl, který zahrnuje vyváženou stravu, pravidelný pohyb a každodenní doplňování kolagenu.

Různé funkce kolagenu

Kolagen je strukturální bílkovina se strukturou podobnou vláknům, která je přirozeně produkována specializovanými buňkami. Tyto buňky pomáhají vytvářet kosti, dentin (nažloutlou látku pod zubní sklovinou) a pojivové tkáně, které slouží jako hlavní součásti kůže, svalů, šlach, chrupavek a kostí (2).

Vzhledem k tomu, že pojivové tkáně mají zásadní úlohu při podpoře, ochraně a vytváření struktury mnoha vašich životně důležitých orgánů, musí být silné a odolné (3). Právě kolagen, který má velkou pevnost v tahu, umožňuje těmto tkáním odolávat natahování a držet vaše tělo pohromadě (4, 5).

V přírodě existují různé typy kolagenu. Ve skutečnosti je kolagen nejrozšířenější bílkovinou v lidském těle a na základě studií bylo identifikováno nejméně 28 různých typů kolagenu (6). Z těchto různých typů však pouze tři tvoří 80 až 90% kolagenu ve vašem těle. Tyto tři typy jsou klasifikovány jako kolagen typu I, typu II a typu III (7).

Kolagen typu I je nejrozšířenějším typem kolagenu u všech obratlovců. Vlákna kolagenu typu I tvoří mechanické lešení, které podpírá vaše kosti, kůži, šlachy, rohovku a stěny cév (8). Kolagen typu II dodává pružnost chrupavce, pružné pojivové tkáni, která funguje jako tlumič nárazů chránící vaše kosti a klouby (9, 10).

Kolagen typu III je naproti tomu součástí extracelulární matrix - rozsáhlé sítě bílkovin a molekul, která pomáhá buňkám připojit se k sobě a komunikovat mezi sebou (11). Kolagen typu III slouží také jako strukturální součást dutých orgánů, jako je děloha, střeva a velké cévy. Je také důležitou signální molekulou pro podporu normálního hojení ran (11).

Kolagen a stárnutí

Jak tělo stárne, schopnost buněk produkovat kolagen přirozeně klesá. To znamená potíže pro mnoho orgánů a tkání, jejichž strukturální podpora závisí na kolagenu. Klasickým příkladem je vaše kůže.

Ve studii z roku 2012 skupina amerických a indických vědců spojila degradaci kolagenu s ultrafialovým (UV) zářením (12). Ale i když vystavení UV záření přispívá k rozpadu kolagenu, existuje ještě jeden důvod strukturální degradace kolagenové matrice vaší kůže: stárnutí.

Podle zprávy zveřejněné v časopise Archives of Dermatology se kolagen, který podporuje vaši pokožku, s věkem přirozeně fragmentuje, a to díky kombinaci vnitřních a vnějších faktorů. Tato fragmentace brání kožním buňkám zvaným fibroblasty, aby se připojily ke kolagenové matrici. Bez této vazby fibroblasty nakonec zkolabují (13).

Zhroucené fibroblasty vylučují méně strukturálních proteinů, jako je kolagen a elastin. Zároveň produkují více enzymů, které kolagen rozkládají. Výsledný úbytek kolagenu a elastinu, bílkovin, které udržují pokožku hladkou a pevnou, je tím, co nakonec způsobuje, že pokožka začíná být povislá a urychluje proces stárnutí pokožky (14).

Úbytek kolagenu je také spojen se špatným stavem kostí, zejména u starších lidí. Výzkumy zjistily, že podobně jako v kůži i v kostech kolagenu s věkem ubývá, což skutečně přispívá k rozvoji osteoporózy (15).

Klinické studie také zjistily, že lidé s narušenou tvorbou kolagenu mají obvykle nízkou hustotu kostí, což naznačuje, že zdravá hladina kolagenu je důležitá pro udržení silných kostí (16). Vzhledem k tomu, že kolagen hraje významnou roli v architektuře kostí, není toto zjištění překvapivé.

Kolagen tvoří více než 90% organické matrice kostí, z čehož vyplývá, že pevnost kostí je touto bílkovinou výrazně ovlivněna. Četné studie skutečně uvádějí, že u lidí s křehkými kostmi jsou často pozorovány problémy související s kolagenem, jako je neuspořádané struktury nebo fragmentace (17).

Kromě zdraví kůže a kostí má kolagen vliv také na zdraví kloubů. Mutace v genech, které kódují kolagen typu II, IX a XI, jsou spojeny s degenerací kloubní chrupavky - hladké tkáně, která pokrývá konce kostí - v závislosti na věku (18). Toto zhoršování stavu chrupavky je charakteristickým znakem degenerativního onemocnění kloubů, známějšího jako osteoartróza (19).

Ve studii z roku 2005 vědci z Duke University Medical Center zjistili, že na vzniku osteoartrózy se podílí i další typ kolagenu, kolagen typu VI. Uvedli, že u myší, kterým chybí gen řídící produkci kolagenu typu VI, se onemocnění vyvinulo pětkrát rychleji než u myší s funkčním genem (20).

Úbytek kolagenu související s věkem má negativní dopad také na šlachy. Tyto silné a pružné tkáně spojují svaly s kostmi a umožňují vám pohybovat končetinami (21). Podle studie publikované v časopise Biomedical Reports způsobuje stárnutí změny v distribuci a produkci kolagenu typu I a III, které mohou vést k degeneraci šlach (22).

Proč je doplňování kolagenu důležité pro zdravé stárnutí

Vaše tělo potřebuje k syntéze kolagenu suroviny, konkrétně aminokyseliny. Tyto suroviny můžete získat konzumací potravin bohatých na bílkoviny, jako je kuřecí a hovězí maso, vejce, ořechy, luštěniny a celozrnné výrobky. Protože se bílkoviny skládají z aminokyselin, jsou potraviny s vysokým obsahem bílkovin skvělým zdrojem surovin pro tvorbu kolagenu. Další nezbytnou živinou, kterou potřebujete, je vitamin C, který slouží jako kofaktor pro enzymy podílející se na syntéze kolagenu (23).

Ale jak již bylo zmíněno, schopnost vašeho těla produkovat kolagen se s věkem snižuje. Tvorbu kolagenu snižují i další faktory, jako je špatná strava, kouření a nadměrné vystavení UV záření, protože způsobují oxidační stres. Podle studií oxidační stres ničí kolagen a nedostatek kolagenu může způsobit slabé kosti, špatné trávení, lámavé nehty, předčasné stárnutí kůže, ztuhlé klouby a pomalé hojení ran (24, 25).

Dospělým, kteří potřebují kolagen, nabízejí kolagenové peptidy snadný, ale účinný způsob, jak zvýšit hladinu kolagenu. Protože kolagenové peptidy jsou rozložené (hydrolyzované) kousky bílkovin, jsou pro vaše tělo mnohem lépe vstřebatelné než celý kolagen. Kolagenní peptidy můžete užívat k podpoře optimální hladiny kolagenu nebo přirozené produkce jiných bílkovin ve vašem těle (26).

Doplňování kolagenních peptidů přináší spoustu zdravotních výhod.

Následuje přehled toho, co pro vás může jejich pravidelná suplementace udělat:

 • Podpora zdravých kostí a kloubů - podle studie publikované v časopise Brazilian Journal of Geriatrics and Gerontology (RBGG) je doplňování hydrolyzovaného kolagenu skvělým způsobem, jak podpořit silné a zdravé kosti a chrupavky (27). V kombinaci s pravidelným cvičením vědci také zjistili, že doplňování kolagenních peptidů vám může pomoci udržet optimální zdraví kloubů a pohyblivost (28).
 • Podporuje zdravý trávicí systém - Kolagen, bez ohledu na jeho zdroj, obsahuje 19 různých aminokyselin, včetně glycinu, kyseliny glutamové a prolinu (29). O těchto aminokyselinách je známo, že podporují zdravé trávení a tvorbu mucinu (30). Mucin je bílkovina, která pomáhá chránit stěny tenkého střeva před hrozbami, trávicími enzymy a odíráním částečkami potravy (31).
 • Podporuje zdravý kardiovaskulární systém - bílkoviny extracelulární matrix, jako je kolagen a elastin, tvoří základní strukturu vašich cév. Jako takové jsou nedílnou součástí zdraví vašich tepen, které přivádějí krev do srdce a z něj do dalších částí těla (32). Doplňování kolagenních peptidů vám může pomoci udržet zdravé cévy, které jsou důležité pro zdravé srdce.
 • Podporuje zdravé svaly a šlachy - kolagenní peptidy jsou vynikajícím zdrojem glycinu a argininu, dvou aminokyselin, které se podílejí na syntéze kreatinu. Kreatin se přirozeně nachází ve svalových buňkách a údajně podporuje optimální svalovou sílu a výkonnost (33). Dvě studie publikované v časopise Amino Acids také zjistily, že kolagenní peptidy mohou podporovat zdravou regeneraci svalů po cvičení (34, 35). Doplňování kolagenních peptidů proto může být prospěšné pro sportovce a lidi s aktivním životním stylem.
 • Podporuje zdravou a zářivou pleť - Kolagen jako strukturální bílkovina pomáhá udržovat pleť pevnou a pružnou. Studie publikovaná v časopise Skin Pharmacology and Physiology také zjistila, že doplňování kolagenových peptidů může podpořit produkci elastinu a fibrilinu ve vašem těle. Tyto bílkoviny pomáhají udržovat vaši pokožku zdravou a zářivou (36).
 • Podporuje zdravé vlasy a nehty - Podle výzkumu může vaše tělo využívat aminokyseliny obsažené v kolagenu k tvorbě vlasových proteinů, které mohou pomoci posílit vlasová vlákna (37). Studie publikovaná v časopise Journal of Cosmetic Dermatology mezitím zjistila, že doplňování kolagenových peptidů pomáhá podporovat silné a zdravé nehty (38).
 • Podporuje rozumné plány na regulaci hmotnosti - Bylo prokázáno, že konzumace většího množství bílkovin přirozeně pomáhá omezit chuť k jídlu (39). Bylo zjištěno, že zejména kolagenní peptidy podporují pocit sytosti lépe než mnoho jiných druhů bílkovin (40). V kombinaci s vyváženou stravou a pravidelným cvičením vám doplňování kolagenních peptidů může pomoci dosáhnout rozumných cílů v oblasti regulace hmotnosti.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           ČERVEN 2024 - 13 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života