7 zdravých potravin s vysokým obsahem kyseliny nukleové

 

 

 

 

 

 

 

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Nukleové kyseliny jsou řetězce nukleotidů, které jsou důležitou součástí všech živých bytostí. Dva nejběžnější typy nukleových kyselin jsou kyselina deoxyribonukleová (DNA) a kyselina ribonukleová (RNA), které poskytují genetickou informaci pro všechny vaše buňky (1).

Pokud jste jako většina lidí, možná jste se nikdy nezabývali obsahem nukleových kyselin v potravinách. Přesto je s nukleovými kyselinami spojeno několik zdraví prospěšných účinků.

Následuje 7 zdravých potravin, které jsou na nukleové kyseliny nejbohatší, spolu s informacemi o prospěšnosti nukleových kyselin.

Výhody nukleových kyselin

Navzdory omezenému výzkumu zastánci tvrdí, že potraviny bohaté na nukleové kyseliny mohou nabídnout řadu výhod - od silnějšího imunitního systému po lepší trávení a rychlejší regeneraci svalů (2).

Kromě toho, že je získáváte ze stravy, si vaše tělo může nukleové kyseliny vytvářet od základu. Ve skutečnosti si vaše tělo obvykle vyrobí dostatek nukleových kyselin, aby pokrylo 100 % vaší potřeby.

Můžete potřebovat větší množství nukleových kyselin, než si vaše tělo dokáže vyrobit, zejména v době nemoci nebo zranění nebo v období růstu. V těchto případech může konzumace potravin bohatých na nukleové kyseliny pomoci tento rozdíl vyrovnat (2).

Většina potravin, než se dostala na váš talíř, byla kdysi živá. Tyto potraviny tedy obsahují alespoň nějaké nukleové kyseliny. Je důležité vzít v úvahu, že obsah nukleových kyselin se může v jednotlivých potravinách značně lišit.

Nukleové kyseliny mohou nabízet celou řadu výhod, včetně (2):

 • silnější imunitní systém
 • lepší trávení
 • rychlejší regeneraci sval
 • snížení oxidačního stresu
 • lépe regulovaný metabolismus

Shrnutí:

 • Ačkoli výzkumy jsou omezené, kyselina nukleová může mít řadu výhod pro metabolismus, výkonnost při cvičení a zdraví imunitního systému a trávicího traktu.

1. Maso

S obsahem 1,5-8 gramů nukleových kyselin na 100 gramů je maso považováno za jednu z potravin nejbohatších na tyto sloučeniny (2, 3).

Kromě toho, že maso obsahuje nukleové kyseliny, je dobrým zdrojem bílkovin, železa, zinku a vitaminu B12 (4).

Strava bohatá na červené nebo zpracované maso je však obvykle spojována s vyšším rizikem metabolického syndromu - souboru onemocnění, které zvyšují riziko srdečních onemocnění, mrtvice a cukrovky (5, 6).

Proto Americká kardiologická asociace (AHA) doporučuje, abyste pokud možno upřednostňovali libové a nezpracované maso, ryby nebo rostlinné zdroje bílkovin před červeným a zpracovaným masem (7).

Shrnutí:

 • Maso je považováno za hlavní zdroj nukleových kyselin. Pokud jíte maso, snažte se upřednostňovat libové varianty před červeným nebo zpracovaným masem.

2. Ryby

Dalším bohatým zdrojem nukleových kyselin jsou ryby. Stejně jako u masa se předpokládá, že ryby poskytují 1,5-8 gramů nukleových kyselin 100 gramů (3).

Kromě toho jsou ryby dobrým zdrojem bílkovin, omega-3 tuků s dlouhým řetězcem, vitaminu D, selenu a jódu (8).

Typ ryb, které jíte, ovlivňuje druh a množství živin, které do sebe dostanete. Například tučné ryby bývají bohatší na omega-3 a vitamin D, zatímco libové ryby obsahují více jódu (9).

AHA doporučuje jíst tučné ryby bohaté na omega-3 alespoň dvakrát týdně (10).

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) však doporučuje, aby se děti a ženy, které jsou těhotné, snaží se otěhotnět nebo kojí, vyhýbaly rybám s vysokým obsahem rtuti, jako je makrela královská, marlín, karas oranžový, žralok, mečoun a tuňák velkooký (11).

Úřad FDA potvrzuje, že losos, sardinky, tuňák bílý a pstruh jezerní jsou vhodnými druhy tučných ryb s nižším obsahem rtuti.

Shrnutí:

 • Ryby vám poskytnou také významné množství nukleových kyselin - nemluvě o bílkovinách, omega-3 s dlouhým řetězcem, vitaminu D, selenu a jódu. Při konzumaci ryb se snažte držet tučných druhů s nízkým obsahem rtuti.

3. Mořské plody

Mořské plody lze rozdělit do dvou kategorií. Obě kategorie představují významný, i když menší zdroj nukleových kyselin než maso a ryby. Patří mezi ně např:

 • korýši: krevety, humři, krabi a raci
 • měkkýši: ústřice, škeble, mušle a hřebenatky

Starší výzkumy naznačují, že 100 gramů mořských plodů může poskytnout 0,5-1,5 gramu nukleových kyselin (3).

Kromě toho, že jsou mořské plody bohaté na nukleové kyseliny, jsou dobrým zdrojem libových bílkovin, omega-3 tuků, železa, zinku a vitaminu B12 (12, 13).

Mořské plody mohou být také kontaminovány těžkými kovy, jako je kadmium a rtuť (14, 15, 16).

Z tohoto důvodu FDA doporučuje malým dětem a těhotným či kojícím ženám, aby si vybíraly mořské plody s nízkým obsahem rtuti, jako jsou krevety, škeble, ústřice, krabi, olihně a humři (11).

Shrnutí:

 • Mořské plody poskytují o něco menší množství nukleových kyselin než maso a ryby, ale i tak zůstávají vhodnou volbou. Pokud je to možné, zkuste se držet druhů s nízkým obsahem rtuti.

4-6. Fazole, hrách a čočka

Fazole, hrách a čočka jsou dalšími zajímavými zdroji nukleových kyselin. Vegani a vegetariáni mohou díky luštěninám stále získat prospěšné nukleové kyseliny ve své stravě.

Stejně jako u mořských plodů výzkumy ukazují, že luštěniny poskytují 0,5-1,5 gramu nukleových kyselin na 100 gramů (3).

Kromě obsahu nukleových kyselin jsou fazole, hrách a čočka skvělým zdrojem bílkovin, vlákniny, železa, kyseliny listové a hořčíku (17).

Výzkumy dokonce potrzují, že konzumace luštěnin vám může pomoci žít déle (18).

Kromě toho mohou prospěšné rostlinné sloučeniny obsažené ve fazolích, čočce a hrachu také pomáhat snižovat záněty a riziko obezity, cukrovky 2. typu, srdečních onemocnění a případně i některých druhů rakoviny (19, 20, 21, 22).

Obsah vlákniny v luštěninách může také přispívat k delšímu pocitu sytosti, což může usnadnit hubnutí a jeho udržení (23).

Shrnutí:

 • Fazole, hrách a čočka poskytují střední množství nukleových kyselin. Jsou také bohaté na živiny a prospěšné rostlinné sloučeniny, které vám mohou pomoci žít déle, bránit se nemocem a možná i zhubnout.

7. Houby

Většina zeleniny obsahuje velmi málo nukleových kyselin. Jedinou výjimkou mohou být houby.

Starší výzkumy potvrzují, že 100 gramů hub vám poskytne 0,5-1,5 gramu nukleových kyselin. To je stejné množství, jaké se nachází ve stejném množství mořských plodů nebo luštěnin (3).

Houby jsou také dobrým zdrojem vitaminů skupiny B, vlákniny, mědi a antioxidantů, které mohou přispět k podpoře zdraví a chránit vás před nemocemi (24, 25).

Zařazení hub do svého jídelníčku může přispět ke zlepšení trávení, snížení hladiny cholesterolu a zlepšení zdraví střev (26).

Shrnutí:

 • Houby jsou zeleninou nejbohatší na nukleové kyseliny. Obsahují také různé další živiny a prospěšné sloučeniny, které vám mohou pomoci udržet zdraví.

Závěr

Nukleové kyseliny se nacházejí ve všech živých organismech, včetně potravin, které jíte.

Na základě současných výzkumů obsahují nejvyšší množství těchto sloučenin maso, ryby, mořské plody, luštěniny a houby.

Ve většině případů si vaše tělo vyrábí dostatek nukleových kyselin, aby uspokojilo vaše potřeby, takže málokdy je důvod se obávat, kolik jich získáváte ze stravy.

Pokud jste však nemocní, zranění nebo se nacházíte v období zvýšeného růstu, jako je dospívání nebo těhotenství, můžete potřebovat o něco více nukleových kyselin, než si vaše tělo dokáže vytvořit - v takovém případě vám strava bohatá na nukleové kyseliny může pomoci tento nedostatek překlenout.

Obecně platí, že čím méně je potravina průmyslově zpracovaná, tím více nukleových kyselin pravděpodobně obsahuje. Nukleové kyseliny jsou o důvod víc, proč jíst co nejméně průmyslově zpracované potraviny, kdykoli je to možné.

Zdraví se nedá získat pasivně u lékaře, nebo v drogérii na rohu. Zdraví lze získat jen ukázněným způsobem života.

MUDr. René Dubos

Nemoc je vyléčena jen pomocí Přírody, neutralizací a vyloučením smrtonosných látek.

Prof. MUDr. Hermann Boerhaave

Jsme tak živí a zdraví, jako je živá a zdravá strava, kterou se živíme a uzdravujeme.

MUDr. Vladimír Domen

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           ČERVEN 2024 - 14 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života