Výhody a nevýhody masožravé stravy

- Pixabay

Barbora Nová

Masožravá strava se skládá výhradně z masa a živočišných produktů, s výjimkou všech ostatních potravin, přičemž se tvrdí, že pomáhá hubnutí, problémům s náladou a regulaci krevního cukru, kromě jiných zdravotních problémů.

Nicméně je tato strava extrémně omezující a pravděpodobně dlouhodobě nezdravá. Navíc žádný výzkum nepotvrzuje její údajné výhody.

Masožravá strava eliminuje všechny potraviny kromě masa a živočišných produktů. Tudíž jí chybí mnoho živin jako vláknina, je nabitá solí a tukem a obtížně se udržuje. Měli byste místo toho dodržovat dobře vyváženou stravu.

Následuje hodnocení stravy masožravců, včetně toho, co strava obsahuje, zda může pomoci hubnutí a její potenciální výhody a nevýhody.

Co je strava masožravců?

Masožravá strava je restriktivní strava, která zahrnuje pouze maso, ryby a další živočišné potraviny jako vejce a některé mléčné výrobky, přičemž vylučuje všechny ostatní potraviny, včetně ovoce, zeleniny, luštěnin, obilovin, ořechů a semen.

Její zastánci také doporučují zrušit nebo omezit příjem mléka na potraviny s nízkým obsahem laktózy – cukru obsaženého v mléce a mléčných výrobcích – jako je máslo a tvrdé sýry.

Masožravá strava vychází z kontroverzního přesvědčení, že populace lidských předků jedla převážně maso a ryby a že za dnešní vysoký výskyt chronických onemocnění může strava s vysokým obsahem sacharidů.

Jiné populární nízkosacharidové diety, jako keto a paleo diety, příjem sacharidů omezují, ale nevylučují. Masožravá strava však usiluje o nulový obsah sacharidů.

Dr. Shawn Baker, americký ortoped, je nejznámějším zastáncem stravy masožravců (1).

Jako důkaz, že může léčit deprese, úzkosti, artritidu, obezitu, cukrovku a další (1), uvádí svědectví těch, kteří stravu masožravců dodržují.

Účinky masožravé stravy však neanalyzovaly žádné kontrolované studie.

Jedna studie, kterou Baker propagoval, požádala stoupence této stravy, aby vyplnili průzkum o jejich stravovacích návycích a zdraví. Respondenti uvedli spokojenost a příznivé účinky (2).

Odborníci na výživu však vyjádřili obavy ohledně zdravotních tvrzení studie. Studie například neobsahovala žádný způsob, jak ověřit správnost zdravotních informací, které respondenti předložili. Výsledky by měly být interpretovány s opatrností (3).

A co víc, v roce 2017 byla dr. Bakerovi lékařskou licencí odebrána lékařská komise v Novém Mexiku kvůli obavám o jeho kompetence. Bakerova lékařská licence byla obnovena v roce 2019 s požadavkem přímého dohledu při výkonu lékařské praxe (4, 5).

Shrnutí:

 • Masožravá strava vylučuje všechny potraviny kromě masa, vajec a malého množství mléčných výrobků s nízkým obsahem laktózy. Svědectví těch, kteří stravu dodržují, tvrdí, že může pomoci léčit několik zdravotních problémů, ale žádný výzkum tato tvrzení nepotvrzuje.

Jak dodržovat masožravou stravu

Dodržování stravy zahrnuje vyřazení všech rostlinných potravin z vaší stravy a výhradně konzumaci masa, ryb, vajec a malého množství mléčných výrobků s nízkým obsahem laktózy.

Potraviny k jídlu zahrnují hovězí, kuřecí, vepřové, jehněčí, krůtí, maso orgánů, lososa, sardinky, bílé ryby a malé množství těžké smetany a tvrdého sýra. Povoleno je také máslo, sádlo a kostní dřeň.

Zastánci stravy kladou důraz na konzumaci tučných kusů masa, aby dosáhli vašich denních energetických potřeb.

Masožravá strava podporuje pití vody a kostního vývaru, ale odrazuje od pití čaje, kávy a dalších nápojů vyrobených z rostlin.

Stravovací plány masožravců mohou nabídnout jen málo pokynů ohledně příjmu kalorií, velikosti servírování nebo kolik jídel či svačin denně sníst. Většina zastánců stravy doporučuje jíst tak často, jak si přejete.

Shrnutí:

 • Dodržování stravy masožravců zahrnuje konzumaci pouze masa, ryb a živočišných produktů, eliminuje všechny ostatní potraviny. Nemusí obsahovat detaily, jako je příjem kalorií, velikost servírování nebo načasování jídla.

Může vám masožravá strava pomoci zhubnout?

Určité aspekty stravy masožravců mohou vést ke ztrátě hmotnosti. Konkrétně některé studie ukázaly, že strava s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů může podpořit úbytek hmotnosti (6, 7, 8).

Je to většinou proto, že bílkoviny vám mohou pomoci cítit se po jídle více sytí, což může vést ke snížení příjmu kalorií a následnému úbytku hmotnosti. Bílkoviny mohou také zvýšit rychlost metabolismu, což vám pomůže spálit více kalorií (9, 10, 11).

Proto by dodržování stravy masožravců pravděpodobně způsobilo, že se budete cítit plnější a jíst celkově méně kalorií – alespoň krátkodobě.

Jedna tříměsíční studie u 132 dospělých s nadváhou nebo obezitou porovnávala účinky na úbytek hmotnosti u 4 energeticky omezených diet obsahujících různá množství sacharidů a bílkovin (6).

Ti, kteří jedli stravu s vysokým obsahem bílkovin s 0,9-1,3 gramu bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti denně, zhubli výrazně více hmotnosti a tukové hmoty než ti, kteří jedli 0,5-0,9 gramu bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti denně (6).

Jiné studie ukazují podobné výsledky, což naznačuje, že zvyšující se příjem bílkovin může vést k úbytku hmotnosti a pomoci snížit množství hmotnosti, které bylo v průběhu času obnoveno (12).

Pro dosažení výsledků však nemusíte omezovat všechny sacharidy ze své stravy. Snížení celkového příjmu kalorií, což může být snazší provést s vyšším příjmem uspokojivých bílkovin, je hlavní hnací silou úbytku hmotnosti (12).

Navíc vysoce omezující charakter stravy masožravců ztěžuje dlouhodobé dodržování.

Shrnutí:

 • Zvýšení příjmu bílkovin a snížení příjmu sacharidů vám může pomoci zhubnout. Mimořádně vysoké množství bílkovin a úplná eliminace sacharidů na stravě masožravců však nejsou pro hubnutí nezbytné.

Výhody masožravé stravy

Vzhledem k tomu, že strava masožravců vylučuje sacharidy, vylučuje sušenky, koláče, cukrovinky, limonády, pečivo a podobné potraviny s vysokým obsahem sacharidů.

Tyto potraviny mají nízký obsah prospěšných živin a často vysoký obsah kalorií. Proto by měly být ve zdravé, vyvážené stravě omezeny.

Potraviny s vysokým obsahem cukru mohou být problematické i pro lidi s cukrovkou, protože mohou zvýšit hladinu cukru v krvi. Omezení rafinovaných sacharidů a sladkých potravin se totiž často doporučuje pro kontrolu cukrovky (13).

Úplná eliminace sacharidů na stravě masožravců se však nedoporučuje nebo není nutná pro léčbu cukrovky. Místo toho se doporučuje konzumace menšího množství zdravých sacharidů s vysokým obsahem vlákniny, které nezpůsobují nárůst hladiny cukru v krvi (13).

Shrnutí:

 • Masožravá strava neobsahuje rafinované sacharidy ani sladké potraviny, které mohou zvýšit hladinu cukru v krvi. Úplné vyhýbání se sacharidům však není nutné ke kontrole hladiny cukru v krvi.

Nevýhody masožravé stravy

Vzhledem k její velmi restriktivní povaze a úplné eliminaci většiny potravinových skupin má masožravá strava mnoho stinných stránek.

Vysoký obsah tuku, cholesterolu a sodíku

Vzhledem k tomu, že masožravá strava se skládá výhradně z živočišných potravin, může mít vysoký obsah nasycených tuků a cholesterolu, přičemž nasycené tuky mohou zvýšit hladinu LDL (špatného) cholesterolu, což může zvýšit riziko srdečních onemocnění (13).

Nedávné studie však ukázaly, že souvislost mezi příjmem nasycených tuků a rizikem srdečních onemocnění nemusí být tak silná, jak se dříve předpokládalo (14, 15).

Přesto může být konzumace vysokého množství nasycených tuků na masožravé stravě znepokojující. Žádný výzkum neanalyzoval zdravotní účinky konzumace výhradně živočišných potravin. Proto nejsou známy účinky konzumace tak vysokých hladin tuků a cholesterolu.

Navíc některé zpracované maso, zejména slanina a snídaňové maso, také obsahují vysoké množství sodíku.

Konzumace velkého množství těchto potravin na stravě masožravců může vést k nadměrnému příjmu sodíku, což je spojeno se zvýšeným rizikem vysokého krevního tlaku, onemocnění ledvin a dalších negativních zdravotních důsledků (16).

Příjem červeného a zpracovaného masa je také spojen s vyšším výskytem některých typů rakoviny, včetně rakoviny tlustého střeva a konečníku (17).

Může postrádat některé mikroživiny a prospěšné rostlinné sloučeniny

Masožravá strava eliminuje vysoce výživné potraviny, jako je ovoce, zelenina, luštěniny a celá zrna, z nichž všechny obsahují prospěšné vitamíny a minerály.

I když je maso výživné a poskytuje mikroživiny, nemělo by být jedinou součástí vašeho jídelníčku. Dodržování restriktivní stravy, jako je strava masožravců, může vést k nedostatku některých živin a nadměrné konzumaci jiných (18).

A co víc, strava, která je bohatá na rostlinné potraviny, byla spojena s nižším rizikem některých dlouhodobých onemocnění, jako jsou srdeční choroby, některé druhy rakoviny, Alzheimerova choroba a diabetes 2. typu (19, 20, 21).

To není jen kvůli vysokému obsahu vitamínů, vlákniny a minerálů v rostlinných potravinách, ale také jejich prospěšným rostlinným sloučeninám a antioxidantům (20).

Masožravá strava tyto sloučeniny neobsahuje a nebyla spojena s žádným dlouhodobým přínosem pro zdraví.

Neposkytuje vlákninu

Vláknina, nestravitelný karbohydrát, který podporuje zdraví střev a zdravé pohyby střev, se vyskytuje pouze v rostlinných potravinách (22).

Masožravá strava tedy neobsahuje žádnou vlákninu, což může vést k zácpě jako vedlejšímu účinku (23).

Rozpustná vláknina je navíc neuvěřitelně důležitá pro správnou rovnováhu bakterií ve střevech. Ve skutečnosti může neoptimální zdraví střev vést k řadě problémů a může být dokonce spojeno s rakovinou tlustého střeva (24, 25).

Jedna recenze totiž zjistila, že strava s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem karbohydrátů může zvýšit riziko zánětu střev. Když vaše tělo tráví velké množství bílkovin, vytváří ve střevech potenciálně škodlivé vedlejší produkty. Tyto vedlejší produkty mohou mít negativní vliv na zdraví vašich střev (26).

Celkově může dodržování stravy masožravců poškodit vaše zdraví střev.

Pro některé populace nemusí být vhodná

Masožravá strava může být obzvláště problematická pro některé populace.

Například ti, kteří potřebují omezit příjem bílkovin, včetně lidí s chronickým onemocněním ledvin, by neměli dietu dodržovat (27).

Také ti, kteří jsou citlivější na cholesterol v potravinách, nebo ti, kteří na cholesterol hyper-reagují, by měli být opatrní při konzumaci tolika potravin s vysokým cholesterolem (28).

Navíc některé populace se zvláštními potřebami živin by je pravděpodobně na stravě masožravců neuspokojily. Patří sem děti a ženy, které jsou těhotné nebo kojí.

A konečně ti, kteří mají úzkost z jídla nebo mají v anamnéze poruchy stravování, by tuto dietu neměli zkoušet.

Shrnutí:

 • Strava masožravců má vysoký obsah tuku a může obsahovat nadměrné množství sodíku. Neobsahuje žádnou vlákninu nebo prospěšné rostlinné sloučeniny a může poskytovat nedostatečné množství určitých živin.

Potraviny k jídlu

Strava masožravců zahrnuje pouze živočišné produkty a vylučuje všechny ostatní potraviny.

Masožravá strava může obsahovat:

 • Maso: hovězí, kuřecí, krůtí, maso z orgánů, jehněčí, vepřové atd.
 • Ryby: losos, makrela, sardinky, krab, humr, tilapie, sleď atd.
 • Ostatní produkty živočišného původu: vejce, sádlo, kostní dřeň, vývar z kostí atd.
 • Mléko s nízkým obsahem laktózy (v malém množství): těžká smetana, tvrdý sýr, máslo atd.
 • Vodu

Podle některých zastánců stravy je povolena sůl, pepř a další koření bez sacharidů.

Někteří lidé se navíc rozhodnou jíst jogurt, mléko a měkký sýr, ale tyto potraviny obvykle nejsou zahrnuty kvůli obsahu sacharidů.

Shrnutí:

 • Potraviny povolené na masožravé stravě zahrnují veškeré maso a ryby, vejce, kostní dřeň, máslo a sádlo, stejně jako malé množství tvrdého sýra a těžké smetany.

Potraviny, kterým je třeba se vyhnout při masožravé stravě

Všechny potraviny, které nepocházejí ze zvířat, jsou z masožravé stravy vyloučeny.

Mezi omezené potraviny patří:

 • Zelenina: brokolice, květák, brambory, zelené fazole, paprika atd.
 • Ovoce: jablka, bobule, banány, kiwi, pomeranče atd.
 • Mléko s vysokým obsahem laktózy: mléko, jogurt, měkký sýr atd.
 • Luštěniny: fazole, čočka atd.
 • Ořechy a semena: mandle, dýňová semena, slunečnicová semena, pistácie atd.
 • Zrna: rýže, pšenice, chléb, quinoa, těstoviny atd.
 • Alkohol: pivo, víno, kořalka atd.
 • Cukry: stolní cukr, javorový sirup, hnědý cukr atd.
 • Nápoje jiné než voda: soda, káva, čaj, ovocná šťáva atd.

Zatímco někteří lidé některé z těchto potravin zapracovávají, přísná masožravá strava jim to nedovoluje.

Shrnutí:

 • Potraviny, které nepocházejí ze zvířat, jsou zcela vyloučeny, včetně zeleniny, ovoce, mléčných výrobků s vysokým obsahem laktózy, luštěnin, ořechů, semínek, obilovin, alkoholu, kávy, čaje a šťáv.

Ukázkové menu

Masožravá strava se obtížně dodržuje dlouhodobě a nenabízí mnoho pestrosti.

Následuje pětidenní vzorové menu pro masožravou stravu:

1. den

 • Snídaně: vejce, slanina, sardinky
 • Oběd: krůtí burger, losos, hovězí
 • Večeře: filet mignon, krab, kuřecí játra
 • Svačiny: malé množství parmazánu, sušené maso

2. den

 • Snídaně: krevety, vejce, malá sklenice těžké smetany
 • Oběd: strip steak, tuňák, hovězí
 • Večeře: jehněčí kotlety, hovězí játra
 • Svačiny: malé množství tvrdého sýra čedar, kostní vývar

3. den

 • Snídaně: vejce, losos, krůtí klobása
 • Oběd: hovězí, vepřové kotlety, makrela
 • Večeře: krůtí hamburgerová placička, malé množství parmazánu, kostní dřeň
 • Svačina: natvrdo uvařená vejce, krevety

4. den 

 • Snídaně: pstruh, strouhané kuřecí maso, slanina
 • Oběd: hovězí karbanátky, malé množství sýra čedar, sušené lososí maso
 • Večeře: krab vařený na sádle, filet mignon
 • Svačina: sardinky, sušené hovězí maso

5. den 

 • Snídaně: vejce, kuřecí maso a krůtí klobásy
 • Oběd: jehněčí pečeně, kuřecí játra, vepřová kotleta
 • Večeře: flank steak, hřebenatky vařené na másle, malá sklenice těžké smetany
 • Svačina: kostní vývar, sušené krůtí maso

Shrnutí:

 • Jídla se masožravé stravě skládají výhradně ze živočišných produktů a nabízejí jen malou rozmanitost.

Závěr

Masožravá strava je extrémně omezující, skládá se výhradně z masa, ryb, vajec a malého množství mléčných výrobků s nízkým obsahem laktózy.

Říká se, že napomáhá hubnutí a několika zdravotním problémům, ale žádný spolehlivý výzkum tato tvrzení nepotvrzuje.

Navíc má zpravidla vysoký obsah tuku a sodíku, neobsahuje vlákninu ani prospěšné rostlinné sloučeniny a je obtížné ji dlouhodobě udržovat.

Celkově je masožravá strava zbytečně omezující. Jíst vyváženou stravu s řadou zdravých potravin je udržitelnější a pravděpodobně vám přinese více zdravotních výhod.

Stále platné nutriční doporučení od expertů z Harvardu

Odborníci z Harvard School of Public Health uveřejnili v roce 2011 nové nutriční doporučení ve formě tzv. talíře zdravého stravování, který byl určen americkému ministerstvu zemědělství a dalším odborníkům. Univerzita touto novou směrnicí nahradila překonanou a zavádějící potravinovou pyramidu, protože ta byla ovlivněna finančními zájmy, mj. "mléčnou" lobby. V této souvislosti konstatovali:

Američané jsou dnes nejbohatším národem na světě, ale zároveň nejtlustším a nejnemocnějším

Tato nová "pyramida" shrnuje nejlepší dietní informace, které jsou dnes k dispozici a nejsou vytesané do kamene, protože vědci nepochybně objeví v následujících letech nové informace pro zdravé stravování.

Doporučení:

 • 50% zelenina a ovoce (nepočítat do toho brambory), omezeně brambory, protože mají negativní dopad na hladinu cukru v krvi (mají vysoký glykemický index)
 • 25% celozrná strava, nižší vliv na hladinu krevního cukru a inzulínu oproti rafinovaným obilovinám
 • 25% protein - bílé maso, fazole a ořechy, přičemž omezte červené maso a vyhněte se zpracovanému jako je například slanina a klobásy

Používejte zdravé rostlinné oleje a vyhýbejte se částečně hydrogenovaným olejům, které obsahují nezdravé trans-tuky. Pijte vodu, kávu nebo čaj. Vyhýbejte se sladkým nápojům, vyřaďte - omezte mléko a mléčné výrobky - jedna až dvě porce denně jen pokud si to přejete a omezte džusy - maximálně malá sklenice denně.

S nízkým obsahem tuku neznamená zdravé

Experti z Harvardu doporučují vyřadit z jídelníčku mléčné výrobky s tím, že k získávání vápníku pro lidský organismus je mnohem vhodnější například zelenina jako je kapusta, brokolice nebo květák, případně ze sojového mléka nebo luštěnin a ořechů.

Zdroj: Harvard - Healthy Eating Plate

Tři velká jídla denně jsou ve skutečnosti zdravější než mnoho menších jídel

- Pixabay

David Gutierrez

Ze studie, provedené vědci z univerzity v Missouri a publikované v magazínu The Obesity vyplývá, že pro lidi potýkající se s nadváhou by mohlo být nejzdravější volbou jíst jen tři větší jídla za den.

Protože se četnost obezity v USA od roku 1980 zdvojnásobila a stále roste, věnují se vědci v oblasti medicíny neustálému pátrání po způsobech, jak by lidé mohli udržovat svou váhu na optimálních hodnotách. Obezita má totiž významnou souvislost se zvýšením rizika kardiovaskulárních chorob, diabetu 2.typu, různých druhů rakoviny nebo s předčasným úmrtím. Kromě toho také souvisí s oslabením poznávacích schopností a s demencí, včetně Alzheimerovy choroby. V USA je dnes jako obézní klasifikována více než jedna třetina obyvatel.

Avšak nejpopulárnější stravovací doporučení - přestože bývá tak propagováno zdravotníky - nebylo dosud řádně vědecky ověřeno s ohledem na správnost nebo svou aplikovatelnost u lidí, kteří jsou již obézní.

„Jak masmédia tak i mnozí poskytovatelé zdravotní péče často hájí doporučení jíst více menších porcí jídla v průběhu celého dne,“ konstatuje vedoucí autor studie Tim Heden. „Když jsme ale prozkoumali dostupnou literaturu, nenašli jsme nijak mnoho studií, které by zkoumaly nebo přímo podporovaly toto populární doporučení. Tento nedostatek pramenů nás dovedl k naší studii, jež patří k prvním, která zkoumá, jak denní počet jídel ovlivňuje za celý den využívání inzulínu a hladiny tuku v krvi u obézních žen.“

Méně jídel znamená méně tuku a nižší riziko nemocí

Vědci sledovali osm obézních žen ve dvou dnech. Při první návštěvě byly ženám dány instrukce, podle kterých měly zkonzumovat tři dávky tekutých jídel, každé mělo obsahovat 500 kalorií. Při druhé návštěvě jim bylo předepsáno konzumovat šest dávek po 250 kaloriích. V obou kontrolních dnech vědci ženám měřili každých 30 minut hladinu jejich krevního cukru. Zjistili, že hladiny cukru byly u těchto žen významně nižší při režimu tří jídel za den.

„Tyto naše závěry by možná mohly být oporou pro nová stravovací doporučení, která bývají dávána hlavně obézním ženám,“ řekl Tim Heden.

„Naše výsledky naznačují, že hlavně v případě obézních žen může být konzumace větších porcí jídel jen třikrát za den z pohledu jejich metabolizmu mnohem přínosnější, než větší počet malých porcí,“ konstatoval Tim Heden.

„Větší porce jídel konzumovaných méně často snižuje hladinu tuku v krvi. Z dlouhodobějšího pohledu tento způsob stravování může ženám trvale snížit tuk v krvi a tím snížit i jejich rizika vzniku srdečních onemocnění.“

Přestože tyto výsledky bude potřeba ještě replikovat a potvrdit pro jejich aplikovatelnost v reálném životě, spoluautor studie Jill Kanaley poznamenává, že už teď je možné vyvozovat logický závěr:

konzumace většího počtu malých porcí jídel není rozumná ani tehdy, když se neprojeví žádnými fyziologickými účinky.

„Při větším počtu porcí jídel v průběhu dne musíte být opatrní,“ upozornil Jill Kanaley. „Jestliže se budete stravovat tímto způsobem, projeví se u vás zvýšené sklony k přejídání nebo k nezdravým stravovacím návykům a budete náchylnější ke škodlivé stravě.“

„Někteří lidé velmi usilují o to, aby jedli jen zdravé svačiny, většina lidí ale o to příliš nedbá a končí tím, že jejich příjem kalorií je příliš vysoký. Čím častěji usednete k jídlu, tím více kalorií také pravděpodobně sníte.“

Navíc méně zatěžujete tělo - prostě je to o biorytmech.

Originál: https://www.naturalnews.com/038264_meals_healthy_weight_disease_risk.html

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus (Outkovka pestrá)

Coriolus (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

Základem zdraví je prevence -  PROTOKOL pro prevenci

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 UNIKÁTNÍ, BEZKONKURENČNÍ EXTRAKTY

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. Jelinek, dr. Wahls

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Nejúčinnější kloubní výživa, MUDr. Ladislav Šafránek

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

Porovnání AMERICKÉ a RUSKÉ vakcíny na Covid -19, mechanismy účinků všech i připravovaných vakcín

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

 

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

ZDE

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 29.4.2023 v souvislosti s "vakcinací"

Ú MRTÍ - 1291

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 1863

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

Stav k 23.11.2022

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

 

 

Standardní verze