Je normální po jídle cítit chlad?

- Pixabay

Barbora Nová

Vaše tělesná teplota se přirozeně mění po jídle, i když tato mírná změna vnitřní teploty často zůstává bez povšimnutí, přičemž pocit chladu po jídle může souviset s typem jídla, které jíte, nebo dokonce celkově s vaší stravou.

To znamená, že extrémní zimnice, třes nebo neustálý pocit chladu po jídle mohou být také příznakem základního zdravotního stavu.

Tento článek zkoumá hlavní důvody, proč vám může být po jídle zima a kdy vyhledat lékařskou pomoc.

Možné příčiny související se stravou

Vaše strava může být zodpovědná za zimnici vašeho těla. Studie ukázaly, že jak přerušovaný půst, tak omezení kalorií vám mohou způsobit chlad.

Velmi nízkokalorické diety

Váš příjem kalorií je hlavním regulátorem vaší produkce energie a tělesné teploty (1).

Studie ukazují, že dlouhodobé omezení kalorií s adekvátní výživou je spojeno s nižší tělesnou teplotou jak u hubených, tak u dospělých s nadváhou (2, 3).

V důsledku nižšího příjmu kalorií tělo kompenzuje snížením teploty, aby šetřilo energii.

Jedna studie dále zjistila, že čím více omezujete spotřebu kalorií, zejména dlouhodobě, tím chladněji se budete pravděpodobně cítit (2).

To znamená, že tento pokles tělesné teploty pravděpodobně způsobí, že se budete cítit vždy zimomřiví, nejen po jídle.

Přerušovaný půst

Přerušovaný půst je stravovací režim, při kterém střídáte půst a stravování podle pravidelného rozvrhu.

Existuje mnoho plánů přerušovaného půstu. Některé metody zahrnují hladovění každý den po dobu 14–16 hodin s 8–10 hodinovým stravovacím oknem, zatímco jiné metody zahrnují hladovění každý druhý den.

Přerušovaný půst byl spojován s mnoha přínosy pro zdraví, ale také se ukázalo, že zvyšuje citlivost na chlad u myší bez genu sirtuin-3 (SIRT3) (4, 5).

Jednou z možných příčin je hypoglykémie nebo nízká hladina cukru v krvi, ke které může dojít nalačno. Nízká hladina cukru v krvi může zvýšit citlivost na pocit chladu nebo způsobit studený pot (6).

Pokud během přerušovaného hladovění cítíte chlad, může to být známka toho, že je vhodné během jídla jíst více kalorií.

Shrnutí:

  • Omezení kalorií a přerušované hladování může vést ke změnám tělesné teploty po jídle. Mohou způsobit nízkou hladinu cukru v krvi a pomalejší metabolismus, aby kompenzovaly snížený příjem energie.

Některé potraviny poskytují chladicí účinek

Některé potraviny mohou ovlivnit vaši tělesnou teplotu, zatímco jiné mohou jednoduše vyvolat pocit ochlazení.

Kořeněná jídla připravená s chilli a mátový čaj

Zatímco konzumace kořeněných jídel může poskytnout oteplovací účinek v ústech, může ve skutečnosti způsobit mírné snížení tělesné teploty (6).

Chilli jako jalapeño, habanero a kajenský pepř obsahují chemickou látku zvanou kapsaicin. Tato sloučenina je zodpovědná za pikantní kopnutí chilli papriček.

Když je kapsaicin požit, mozek pošle tělu zprávu, že je přehřátý. To pak může způsobit, že se vaše tělo potí. Pot ochlazuje vaše tělo, protože se odpařuje na pokožce a snižuje vaši vnitřní teplotu (7).

Ne každý však reaguje na kořeněná jídla pocením. Pokud se však při konzumaci pokrmu s kapsaicinem budete potit, můžete na konci jídla pocítit pocit ochlazení.

Mátový čaj obsahuje vysoký obsah sloučeniny mentolu, přičemž mentol zvyšuje průtok krve a poskytuje chladicí účinek, i když nesnižuje tělesnou teplotu (8, 9).

I když mentol nesnižuje tělesnou teplotu, můžete po jeho požití zaznamenat znatelný pocit ochlazení.

Studená jídla a nápoje

Studené a osvěžující jídlo a nápoje jsou často spojeny s ochlazením, například vychutnáváním zmrzliny v horkém letním dni.

Zajímavé je, že konzumace nebo pití studených jídel může způsobit mírné snížení tělesné teploty (10).

Jedna studie zjistila, že pití studeného nápoje způsobilo průměrné snížení tělesné teploty o 0,28 ° C po 5 minutách (11).

I když je tato změna teploty statisticky významná, tato změna tělesné teploty pro většinu lidí zůstává bez povšimnutí.

Kromě toho byla tělesná teplota zpět do normálu do 20 minut po požití studeného nápoje (11).

Shrnutí:

  • Jíst kořeněná jídla, pít čaj z máty peprné a konzumovat studená jídla a nápoje mohou vést k celkovému ochlazení.

Může to být příznak zdravotního stavu

Zatímco pocit chladu po jídle je obvykle neškodný, může to být také příznak nekontrolovaného nebo nediagnostikovaného zdravotního stavu.

Pokud máte podezření, že máte jednu z níže uvedených podmínek, měli byste se poradit s odborníkem.

Hypotyreóza

Pocit stálého chladu po jídle může znamenat hypotyreózu. Hypotyreóza je stav, kdy vaše tělo nevytváří dostatek hormonů štítné žlázy (12).

Nízké hladiny hormonů štítné žlázy mohou mimo jiné způsobit snížení rychlosti metabolismu a trávicí funkce (12).

Zatímco nízká hladina štítné žlázy může způsobit různé příznaky a příznaky, pacienti s nízkou hladinou hormonu štítné žlázy si často stěžují na zvýšenou citlivost na chlad (13).

U hypotyreózy má váš metabolismus tendenci zpomalovat, což snižuje množství tepla, které vaše tělo produkuje.

I když pocit chladu nemusí nastat pouze po jídle, nízká hladina štítné žlázy vás může po jídle nechat citlivější na chlad, protože vaše tělo potřebuje energii k trávení potravy (14).

Anémie

Anémie nastává, když nemáte dostatek zdravých červených krvinek, přičemž červené krvinky jsou odpovědné za přenos kyslíku z plic do zbytku těla.

Pocit chladu je hlavním příznakem anémie. Důvodem je nedostatek kyslíku přenášeného celým tělem.

Lidé s anémií často pociťují chlad a pociťují zimnici v kteroukoli denní dobu, včetně po jídle (15).

Mezi další příznaky anémie patří únava, dušnost a nepravidelný srdeční rytmus (16).

Cukrovka

Cukrovka je metabolické onemocnění, které způsobuje vysokou hladinu cukru v krvi.

K prudkému zvýšení hladiny cukru v krvi dochází u lidí s diabetem v důsledku nedostatečné produkce inzulínu slinivkou břišní nebo neschopnosti těla účinně používat inzulín (17).

Pokud se neléčí nebo neléčí, může cukrovka způsobit problémy s ledvinami a krevním oběhem, které vás mohou ochladit.

Neléčený diabetes může také vést k poškození nervů známému jako diabetická neuropatie, což vám může způsobit pocit chladu, zejména v dolních končetinách a chodidlech (18).

Tyto komplikace nekontrolovaného diabetu však pravděpodobně způsobí, že budete po celou dobu chladní, nejen po jídle.

Idiopatický postprandiální syndrom

Prožívání chvění a zimnice po jídle je často příznakem idiopatického postprandiálního syndromu (IPS), přičemž je to stav, který odkazuje na příznaky nízké hladiny cukru v krvi, ke kterým dochází bez důkazů nízké hladiny cukru v krvi (19).

Lidé s idiopatickým postprandiálním syndromem obvykle pociťují hypoglykemické příznaky 2–5 hodin po jídle (20).

Kromě otřesů těla a zimnice mohou lidé s IPS po jídle pociťovat také zánět, závratě a slabost (21, 22).

Příčina IPS není známa. Někteří vědci se však domnívají, že konzumace potravin s vysokým glykemickým indexem, jako jsou rafinované sacharidy a potraviny s vysokým obsahem cukru, může k syndromu přispět.

Shrnutí:

  • Pocit chladu po celý den, včetně po jídle, může být příznakem základního zdravotního stavu, jako je hypotyreóza, anémie, cukrovka nebo idiopatický postprandiální syndrom.

Závěr

Řada okolností může způsobit, že budete po jídle cítit chlad.

I když je pocit ochlazení po jídle určitých potravin normální, může být tělesná zimnice, třes a znatelné změny tělesné teploty známkou vážnějšího zdravotního stavu.

Pocit mírného chladu po jídle je však relativně běžný a může jednoduše naznačovat, že vaše tělo směřuje svou energii na metabolizaci a trávení jídla, které jste právě jedli.

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ EXTRAKTY

S CERTIFIKÁTY

Níže uvedené nejúčinnější přírodní přípravky s ochrannou známkou Superionherbs sice mohou velice dobře účinkovat, nicméně je vhodné souběžně začít u sebe, protože chronické obtíže mají zpravidla tyto společné jmenovatele:

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
NOVINKA  Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           BŘEZEN 2024 -31 článků

           DUBEN 2024 - 20 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života