Krillový olej vs. rybí olej: Který je pro vás lepší?

- Pixabay

Barbora Nová

Rybí olej, který se získává z tučných ryb, jako jsou ančovičky, makrely a lososi, je jedním z nejoblíbenějších doplňků stravy na světě.

Jeho zdraví prospěšné látky pocházejí především ze dvou typů omega-3 mastných kyselin - kyseliny eikosapentaenové (EPA) a kyseliny dokosahexaenové (DHA). U obou bylo prokázáno, že mimo jiné zlepšují zdraví srdce a mozku.

V poslední době se jako další produkt bohatý na EPA a DHA objevil doplněk stravy zvaný krillový olej. Někteří lidé dokonce tvrdí, že krillový olej nabízí více výhod než rybí olej.

Následují rozdíly mezi krillovým a rybím olejem a vyhodnocení důkazů, abyste mohli určit, který je pro vaše zdraví lepší.

Co je to krillový olej?

Většina lidí zná rybí tuk, ale méně lidí ví o doplňcích stravy s obsahem krillového oleje.

Krillový olej se získává z drobných korýšů zvaných antarktický krill. Tito mořští živočichové jsou základem stravy mnoha zvířat, včetně velryb, tuleňů, tučňáků a dalších ptáků.

Stejně jako rybí olej je i krillový olej bohatý na EPA a DHA, dva typy omega-3 mastných kyselin, které zajišťují většinu jeho zdraví prospěšných účinků. Mastné kyseliny v krilovém oleji jsou však strukturně odlišné od těch v rybím oleji, což může mít vliv na způsob, jakým je tělo využívá (1, 2).

Krillový olej také vypadá jinak než rybí olej. Zatímco rybí olej má obvykle žlutý odstín, přirozeně se vyskytující antioxidant zvaný astaxantin dodává krilovému oleji načervenalou barvu.

Shrnutí:

  • Krillový olej je doplněk stravy, který obsahuje omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA. Chemická struktura jeho mastných kyselin a červená barva ho odlišují od rybího oleje.

Vaše tělo může lépe vstřebávat krilový olej

Rybí olej i krillový olej jsou sice vynikajícími zdroji EPA a DHA, ale některé studie naznačují, že tělo může mastné kyseliny v krillovém oleji vstřebávat a využívat lépe než ty v rybím oleji.

Mastné kyseliny v rybím oleji se nacházejí ve formě triglyceridů. Naproti tomu velká část mastných kyselin v krillovém oleji se nachází ve formě fosfolipidů, což podle mnoha odborníků pomáhá zvýšit jejich vstřebávání a účinnost.

V jedné studii byl účastníkům podáván buď rybí, nebo krillový olej a v průběhu několika následujících dnů byla měřena hladina mastných kyselin v jejich krvi.

Během 72 hodin byly koncentrace EPA a DHA v krvi vyšší u těch, kteří užívali olej z krilu. Tyto výsledky naznačují, že účastníci lépe vstřebávali krillový olej než rybí olej (3).

V jiné studii byl účastníkům podáván buď rybí olej, nebo přibližně dvě třetiny stejného množství krillového oleje. Obě léčby zvýšily hladinu EPA a DHA v krvi o stejné množství, i když dávka krillového oleje byla nižší (4).

Několik odborníků však přezkoumalo literaturu a dospělo k závěru, že neexistuje dostatek důkazů o tom, že se krillový olej vstřebává nebo využívá lépe než rybí olej (5, 6).

Shrnutí:

  • Některé studie naznačují, že se krillový olej může vstřebávat lépe než rybí olej. Než však bude možné učinit definitivní závěry, je třeba provést další výzkum.

Krilový olej obsahuje více antioxidantů

Antioxidanty pomáhají chránit tělo před oxidačním stresem, což je druh poškození buněk způsobený molekulami zvanými volné radikály.

Krillový olej obsahuje antioxidant zvaný astaxanthin, který se ve většině rybích olejů nenachází.

Mnoho lidí tvrdí, že astaxanthin v krilovém oleji jej chrání před oxidací a zabraňuje tomu, aby na pultech žlukl. Žádný definitivní výzkum však toto tvrzení nepotvrdil.

Výzkum však prokázal, že antioxidační a protizánětlivé vlastnosti astaxanthinu mohou mít určitý přínos pro zdraví srdce (7).

Jedna studie například ukázala, že izolovaný astaxanthin snížil triglyceridy a zvýšil "dobrý" HDL cholesterol u lidí s mírně zvýšenými krevními lipidy (8).

Nicméně tato studie poskytovala astaxanthin v mnohem větších dávkách, než jaké se obvykle získávají z doplňků stravy s krillovým olejem. Není jasné, zda by stejný přínos mělo i menší množství.

Shrnutí:

  • Krillový olej obsahuje silný antioxidant zvaný astaxanthin, který jej může chránit před oxidací a poskytovat určité výhody pro zdraví srdce.

Zdravotní přínosy krilového oleje

Krillový olej může zlepšit zdraví srdce více než rybí olej

Rybí olej je nejznámější pro své příznivé účinky na zdraví srdce, ale několik studií prokázalo, že krillový olej může také zlepšit zdraví srdce, možná ve větší míře.

V jedné studii užívali účastníci s vysokou hladinou cholesterolu v krvi denně po dobu tří měsíců buď rybí olej, krillový olej, nebo placebo. Dávky se lišily v závislosti na tělesné hmotnosti (9).

Bylo zjištěno, že rybí i krillový olej zlepšují několik rizikových faktorů srdečních onemocnění.

Zjistili však také, že krillový olej byl účinnější než rybí olej při snižování hladiny cukru v krvi, triglyceridů a "zlého" LDL cholesterolu.

Možná ještě zajímavější je, že studie zjistila, že krillový olej byl účinnější než rybí olej, i když byl podáván v nižších dávkách.

Je třeba zmínit, že se jedná pouze o jednu studii. Proto je zapotřebí dalšího výzkumu, který by porovnal účinky krillového a rybího oleje na zdraví srdce.

Shrnutí:

  • Jedna studie zjistila, že krillový olej je při snižování několika rizikových faktorů srdečních onemocnění účinnější než rybí olej. K potvrzení těchto zjištění je zapotřebí dalšího výzkumu.

Rybí olej je levnější a dostupnější

Jednou z výhod, kterou může mít rybí olej oproti oleji z krilu, je to, že je obvykle mnohem levnější a dostupnější.

Zatímco krillový olej může mít stejné a dokonce i vyšší zdravotní účinky než rybí olej, je jeho cena vyšší. Kvůli nákladným metodám sběru a zpracování může být krillový olej často až desetkrát dražší než rybí olej.

Rybí olej však není jen levnější. Často je také mnohem dostupnější.

V závislosti na místě, kde žijete a nakupujete, můžete mít problém sehnat doplňky stravy s obsahem krillového oleje a pravděpodobně najdete menší výběr než u rybího oleje.

Shrnutí:

  • Rybí olej je v porovnání s krillovým olejem obvykle mnohem levnější a dostupnější.

Měli byste užívat krilový nebo rybí olej?

Celkově lze říci, že oba doplňky stravy jsou skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin a mají kvalitní výzkum, který podporuje jejich zdravotní přínos.

Některé důkazy naznačují, že krillový olej může být účinnější než rybí olej při zlepšování několika rizikových faktorů srdečních onemocnění. Tento výzkum je však velmi omezený a žádné další studie nepotvrdily, že by jeden z nich byl lepší než druhý.

Vzhledem k extrémnímu rozdílu v ceně a omezenému počtu výzkumů, které ukazují, že jeden je lepší než druhý, může být nejrozumnější doplňovat rybí olej.

I když, pokud máte příjem navíc a chcete se řídit omezeným výzkumem, který naznačuje, že se krillový olej lépe vstřebává a může mít větší přínos pro zdraví srdce, můžete zvážit užívání krillového oleje.

Je důležité si uvědomit, že rybí a krillový olej mohou ovlivňovat srážlivost krve, takže pokud v současné době užíváte léky na ředění krve nebo máte poruchu krvetvorby, poraďte se se svým lékařem, než začnete některý z těchto doplňků užívat.

Poraďte se s odborníkem, pokud jste v minulosti trpěli alergií na ryby nebo korýše.

Shrnutí:

  • Rybí olej může být rozumnou volbou, pokud hledáte kvalitní zdroj omega-3 za nízkou cenu. Pokud můžete utratit peníze navíc, můžete zvážit krillový olej pro jeho potenciálně větší přínos pro zdraví.

Závěr

Zatímco rybí olej se získává z tučných ryb, krillový olej se vyrábí z drobných korýšů zvaných antarktický kril.

Některé studie ukázaly, že krillový olej se může v těle lépe vstřebávat a je účinnější při zlepšování rizikových faktorů srdečních onemocnění. 

Pokud hledáte doplněk stravy bohatý na EPA a DHA za rozumnou cenu, může být rybí olej tou nejlepší volbou.

Na druhou stranu, pokud jste ochotni utratit peníze navíc za potenciálně větší zdravotní přínosy, můžete zvážit užívání krilového oleje.

Navzdory rozdílům jsou jak krillový olej, tak rybí olej skvělými zdroji DHA a EPA, za kterými stojí spousta výzkumů, které podporují jejich zdravotní přínosy.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           DUBEN 2024 - 31 článků

                KVĚTEN 2024 - 17 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života