Způsobuje konzumace jídla po 20. hodině nárůst hmotnosti?

Ing. Zdeněk Rozehnal

Mnoho lidí je přesvědčeno, že konzumace jídla pozdě večer vede k nárustu hmotnosti, protože se běžně doporučuje nejíst po 20. hodině, případně minimálně 2 hodiny před spánkem. Nicméně tyto rady jsou zavádějící.

Ve skutečnosti je to, co jíte, mnohem důležitější než když jíte.

Tento článek odděluje skutečnost od fikce, pokud jde o stravování pozdě v noci a přibírání na váze.

Stravování a váš cirkadiánní rytmus

Názor, že jíst v noci způsobuje přibývání na váze, vychází ze studií na zvířatech, které naznačují, že tělo může spotřebované kalorie používat během 24 hodin odlišně.

Někteří vědci předpokládají, že stravování v noci jde proti vašemu cirkadiánnímu rytmu, což je 24hodinový cyklus, který říká vašemu tělu, kdy má spát, jíst a probudit se (1). Podle vašeho cirkadiánního rytmu je noc předurčena pro odpočinek a nemělo by se v této době jíst.

Tuto teorii skutečně potvrzuje několik studií na zvířatech. Myši, které žraly i v noci, získaly výrazně větší váhu než myši, které žraly pouze během dne, i když zkonzumovaly stejné množství potravy (2, 3, 4).

Nicméně ne všechny studie na lidech však tento poznatek potvrdily.

Studie u lidí ve skutečnosti potvrdily, že zásadní není, kdy jíte, ale to kolik toto sníte (5, 6).

Například studie u více než 1600 dětí nenalezla žádnou souvislost mezi večeří podávanou po 20:00 a nadváhou. V této studii se totiž ukázalo, že pozdní jedlíci nespotřebovávají více kalorií. (7).

Když však vědci sledovali stravovací návyky 52 dospělých, zjistili, že ti, kteří jedli kolem 20:00 spotřebovali více kalorií celkově za den než ti, kteří jedli dříve. Extra kalorie spotřebované pozdními jedlíky mohou vést k nárůstu hmotnosti v čase (5, 6).

Obecně platí, že když váš celkový příjem kalorií odpovídá vašim každodenním potřebám, k nárůstu hmotnosti nedochází pouze v důsledku jídla ve večerních hodinách.

Shrnutí:

  • Ačkoli několik studií na zvířatech spojilo stravování v noci se zvýšenou hmotností, studie u lidí ukazují, že stravování nad rámec vašich denních potřeb kalorií vede k nárůstu tělesné hmotnosti, což ale nemá přímou souvislost v jakou denní dobu jíte.

Pozdní jedlíci mají tendenci jíst více

Jedním z vysvětlení vztahu mezi jídlem v pozdních hodinách a přibýváním na váze je tendence spotřebovávat více kalorií.

Bez ohledu na načasování, konzumace více kalorií, než potřebujete, povede k přibírání na váze.

Například vědci zkoumali vztah mezi načasováním jídla a celkovým příjmem kalorií u 59 lidí. Zejména jednotlivci, kteří jedli těsně před spánkem, konzumovali celkově za den více kalorií než ti, kteří jedli své poslední jídlo dříve. (8).

Další studie zjistila, že lidé, kteří jedli mezi 23 a 5 hodinou ráno spotřebovávali zhruba o 500 kalorií více než ti, kteří omezili svůj příjem potravy na denní hodiny. V průběhu času získal průměrný noční jedlík 4,5 kilogramů na váze. (9).

Takže, jíst v noci může vést k přibývání na váze, pouze pokud budete jíst celkově nadbytek kalorií.

Shrnutí:

  • Ti, kteří jedí v noci, mají tendenci jíst více, a proto spotřebovávají více kalorií. V průběhu času může nadbytek kalorií vést k nárůstu tělesné hmotnosti.

Pozdní stravování může ovlivnit výběr potravin

Nejen, že pozdní jedlíci mají tendenci jíst více jídla, ale často si také vyberou špatné jídlo.

V noci je pravděpodobné, že si vyberete nezdravá, kaloriemi nabitá jídla, zpravidla průmyslově zpracovaná. Jedná se o potraviny s malou výživnou hodnotou jako jsou třeba hranolky, sladkosti a zmrzlina. Existuje mnoho možných důvodů. Jedním z nich může být, že pozdní jedlíci nemusí mít snadný přístup ke zdravému jídlu.

Dobrým příkladem toho jsou lidé, kteří pracují v noci. Mnoho studií potvrzuje, že pracovníci na nočních směnách mají tendenci konzumovat vysoce nezdravá jídla z důvodu pohodlnosti nebo, že na pracovišti není k dispozici možnost se zdravě stravovat. (5, 10, 11, 12).

Emocionální stravování je dalším faktorem, který vede k horšímu výběru jídel v noci. Je důležité rozlišovat mezi skutečným hladem a jídlem kvůli stresu, úzkosti, nudě nebo smutku (13).

Únava je navíc spojena se zvýšeným příjmem potravy a touhou po vysoce kalorických potravinách. Může to být způsobeno hormonálními změnami, které ovlivňují chuť k jídlu během bdění. (14, 15).

Pokud máte po večeři opravdu hlad, zvažte výběr potravin a nápojů s vysokou výživnou hodnotou. Jedná se hlavně o nízkokalorické potraviny s vysokou nutriční hodnotou.

Shrnutí:

  • Špatný výběr potravin je pravděpodobnější pozdě v noci, když je k dispozici zpravidla méně zdravých možností stravování. „Emocionální“ touha jíst, může také vést ke špatným výběrům potravin. Pokud jste večer nebo v noci opravdu hladoví, vyberte si hlavně výživné potraviny.

Časování jídla a frekvence

Přestože celkový počet kalorií, které jíte, má konečný dopad na vaši hmotnost, výzkumy ukazují, že mohou existovat způsoby, jak regulovat vaši chuť k jídlu pomocí časování a frekvence jídla.

Například více studií potvrzuje, že po snídani s vyšší kalorickou hodnotou zůstanete plnější déle a tím můžete předejít přejídání v noci (16, 17).

V jedné studii měli lidé, kteří jedli snídani o 600 kaloriích, následně nižší chuť k jídlu a výrazně méně chutí během dne než ti, kteří jedli pouze 300 kalorií k snídani. Obzvláště touha po sladkostech byla snížena. (16).

Nezapomeňte, že snídaně nemusí být nutná, pokud budete předpokládat stravování pozdě v noci - alespoň ne v tradiční době. Postupujte podle pocitů hladu a možná zjistíte, že budete jíst první jídlo později, než je obvyklé.

Ideální je jíst pouze 3x denně, respektive 3x za 24 hodin se zaměřením se na výživné potraviny.

Změna načasování, frekvence jídla a výživná strava je určitě dobrou strategií k optimalizaci celkového příjmu kalorií.

Shrnutí:

  • Chuť k jídlu může být zvládnuta tím, že jíte více kalorií v rámci 3 jídel za 24 hodin. Tato strategie vám může pomoci zabránit přejídání se především v noci a tím k růstu vaší hmotnosti.

Závěr

Fyziologicky se kalorie v noci nezapočítávají.

Pokud budete jíst později či v nočních hodinách dbejte, abyste nepřekročili svoji celkovou celodenní potřebu kalorií (za 24 hodin).

Studie ukazují, že noční jedlíci mají horší výběr potravin a celkově jedí více kalorií, což může vést k přibírání na váze.

Pokud máte po večeři hlad, vyberte si zásadně výživná jídla a nízkokalorické nápoje.

Zvažte optimální stravování, rozvržení stravy do 3 jídel denně v časech přizpůsobených vaší předpokládané 24 hodinové aktivitě.

Více:

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ EXTRAKTY

S CERTIFIKÁTY

Níže uvedené nejúčinnější přírodní přípravky s ochrannou známkou Superionherbs sice mohou velice dobře účinkovat, nicméně je vhodné souběžně začít u sebe, protože chronické obtíže mají zpravidla tyto společné jmenovatele:

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           ČERVEN 2024 - 13 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života