Bobule Acai jsou jedním z nejlepších zdrojů antioxidantů na Zemi

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Bobule Acai jsou známé jako brazilské superovoce a běžně se používají k výrobě zdravých nápojů nebo doplňků stravy. Ačkoli jsou botanicky řazeny mezi peckovice, pro svou malou velikost a tvar se jim obecně říká bobule.

Bobule Acai vypadají jako malé hrozny, ale mají silnější, tmavě fialovou slupku obklopující jejich žlutou dužinu. Na rozdíl od hroznů nebo oblíbených bobulovin však mají zemitou chuť, kterou lze popsat jako křížence ostružin a hořké čokolády (1, 2).

V oblasti Amazonie, kde palmy acai (Euterpe oleracea) rostou v hojném počtu, jsou bobule acai důležitým zdrojem potravy pro domorodé obyvatelstvo (3). Domorodci je namáčejí, aby změkly slupku, a poté je rozmačkají a vytvoří z nich tmavě fialovou pastu. Bobule acai je často doprovázejí při jídle a poskytují jim řadu výživných a zdraví prospěšných látek.

Bobule acai: Výživový profil superovoce

Navzdory své malé velikosti jsou bobule acai skvělým zdrojem základních živin. Protože však čerstvé bobule mají krátkou dobu trvanlivosti, prodávají se nejčastěji ve formě šťávy, pyré nebo prášku. Z nich je nejoblíbenější prášek z acai, protože dodává nejkoncentrovanější množství živin a prospěšných fytonutrientů. Prášek se vyrábí tak, že se čerstvé bobule acai nejprve vysuší mrazem, aby si zachovaly maximum výživných látek.

Podle nutriční analýzy vám 100gramová (g) porce lyofilizovaného prášku z bobulí acai může poskytnout 8 g bílkovin a 14 g vlákniny. Má také vysoký obsah zdravých tuků, jako jsou omega-3, omega-6 a omega-9 mastné kyseliny. Ve skutečnosti obsahují bobule acai téměř 50% tuku, z toho více než 70% nenasycených tuků (4, 5). Tyto živiny nejen podporují zdraví různých orgánů, ale mohou také sloužit jako záložní zdroj energie pro vaše tělo (6).

Bobule acai také obsahují asi 19 různých aminokyselin, které jsou stavebními kameny bílkovin (7). Protože si vaše tělo nevytváří všechny aminokyseliny, které potřebuje k syntéze bílkovin, musíte tyto základní živiny získávat z bohatých zdrojů, jako jsou bobule acai (8). Konzumace bobulí acai vám také pomůže zvýšit příjem minerálů, jako je vápník, měď, hořčík, draslík a zinek, a také vitaminů A a C.

Jednou z nejpozoruhodnějších vlastností bobulí acai je, že jsou bohaté na antioxidanty. Výzkumy zjistily, že bobule acai obsahují stejné množství vitaminu C jako borůvky, které jsou známé tím, že v jedné porci šálku poskytují 24% doporučené denní dávky tohoto vitaminu (9). Studie ukazují, že vitamin C, známý také jako kyselina askorbová, je silný antioxidant, který dokáže neutralizovat volné radikály. Toto působení je důležité pro udržení zdravých buněk, jejichž složky jsou náchylné k poškození volnými radikály (10).

Kromě toho 100gramová porce bobulí acai obsahuje také 1000 IU vitaminu A, nepřímého antioxidantu. Podle studie publikované v časopise Annual Review of Nutrition podporuje vitamin A antioxidační obranyschopnost organismu prostřednictvím působení svého metabolitu, kyseliny all-trans-retinoidní (11).

Bobule Acai jsou bohatým zdrojem přírodních antioxidantů

Kromě vitaminů A a C přispívají k antioxidačním účinkům bobulí acai také fytosteroly. Fytosteroly jsou přirozeně se vyskytující sloučeniny, které se podobají lidskému cholesterolu. Podle studií tato strukturní podobnost umožňuje fytosterolům podporovat zdravou hladinu cholesterolu v krvi, která je již v normě (12).

Bobule Acai obsahují tři fytosteroly: B-sitosterol, kampesterol a stigmasterol. Studie publikovaná v časopise Journal of Nutritional Science and Vitaminology zjistila, že tyto fytosteroly mají antioxidační vlastnosti a působí jako mírné lapače volných radikálů. Nejvyšší antioxidační aktivitu z těchto tří látek má kampesterol, následovaný B-sitosterolem a stigmasterolem. O všech třech je známo, že podporují zdravé kardiovaskulární funkce. (13).

Kromě fytosterolů obsahují bobule acai množství dalších antioxidantů, jako jsou antokyany, proanthokyanidiny a další antioxidační flavonoidy, například resveratrol, homoorientin, orientin, isovitexin, scoparin a taxifolin deoxyhexosu. Jak uvádí studie publikovaná v časopise Molecules, hlavními antioxidanty v bobulích acai jsou antokyany - pigmenty, které jsou zodpovědné za tmavě fialovou slupku ovoce - konkrétně kyanidin-3-O-rutinosid a kyanidin-3-glykosid (14).

Díky bohatému obsahu antioxidantů bylo zjištěno, že bobule acai podporují také zdravou funkci mozku. Ve studii publikované v časopise Journal of Agricultural and Food Chemistry vědci uvedli, že kombinace antokyanů a dalších fenolických sloučenin v bobulích acai může chránit zdravé mozkové buňky před oxidačním stresem. Oxidační stres je způsoben hromaděním volných radikálů a prokazatelně způsobuje nenapravitelné poškození buněk. Četné studie dávají oxidační stres do souvislosti se zhoršováním paměti, učení a pohybových schopností pozorovaným u starších osob (15).

Kromě antioxidantů obsahují bobule acai také účinné polysacharidy, které mohou podporovat zdravou funkci imunitního systému. Podle studie publikované v časopise PLoS One mohou polysacharidy acai podporovat aktivitu některých imunitních buněk zapojených do vrozené imunity (16). Vrozený imunitní systém slouží jako první obranná linie těla proti vnějším hrozbám (17). To znamená, že přidání organických bobulí acai do vašeho jídelníčku je vynikajícím způsobem, jak podpořit zdravý imunitní systém a zajistit optimální imunitní reakce.

Pokud jde o zdraví vašeho trávicího traktu, bobule acai mají díky obsažené nerozpustné a rozpustné vláknině také významný přínos (18). Nerozpustná vláknina při průchodu trávicím traktem absorbuje vodu, dodává stolici objem a usnadňuje její odchod. To je důležité pro pravidelnost střev. Rozpustná vláknina mezitím slouží jako potrava pro prospěšné mikroby ve vašem tlustém střevě. Tím, že rozpustná vláknina v bobulích acai umožňuje těmto dobrým mikrobům prospívat, vám může pomoci udržet vyváženou střevní mikroflóru a zdravý trávicí systém (19).

Antioxidanty jsou známé svými ochrannými účinky proti oxidačnímu stresu, který je podle studií hlavním viníkem stárnutí pokožky (20). Bobule Acai jsou plné silných antioxidantů, takže zařazení tohoto superovoce do jídelníčku vám může pomoci udržet si zdravou a zářivou pleť. Ve studii publikované v časopise Journal of Phytochemistry and Photobiology B: Biology, vědci uvedli, že antioxidanty v bobulích acai, zejména malvidin a deriváty kyanidinu, mohou chránit před oxidačním stresem způsobeným vystavením ultrafialovému záření A (21).

Buňky tvořící životně důležité orgány potřebují ke své funkci stálý přísun energie. Bobule Acai jim mohou poskytnout vydatný přísun energie ve formě aminokyselin a zdravých mastných kyselin. Například buňky vašich ledvin, jater a srdečního svalu získávají energii především oxidací mastných kyselin. Mezitím vaše svalové buňky využívají jako zdroj energie glukózu, mastné kyseliny a aminokyseliny (22).

Jako superpotravina bohatá na bílkoviny a vlákninu vám bobule acai mohou také pomoci udržet si zdravou hmotnost. Studie prokázaly, že konzumace potravin bohatých na bílkoviny a vlákninu vám může zajistit pocit sytosti na delší dobu, čímž přirozeně pomáhá snižovat příjem potravy (23, 24). To znamená, že dodržování zdravého jídelníčku, pravidelné cvičení a zvýšení příjmu bílkovin a vlákniny konzumací bobulí acai vám může pomoci dosáhnout přiměřených cílů v oblasti regulace hmotnosti.

Shrnutí neuvěřitelných zdravotních účinků bobulí acai bohatých na antioxidanty:

 • Bohatý zdroj antioxidantů
 • Podporují zdravou funkci mozku
 • Podporují zdravou funkci srdce
 • Podpora zdravé funkce imunitního systému
 • Podporují zdravou funkci trávicího traktu
 • Podpora zdravé a zářivé pokožky
 • Podporují zdravou hladinu energie
 • Podporují rozumné plány pro regulaci hmotnosti

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           BŘEZEN 2024 -31 článků

           DUBEN 2024 - 24 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života