Co jsou transmastné kyseliny a jsou pro vás škodlivé?

- Pixabay

                                            Čtení etiket je důležité

Barbora Nová

Možná jste už hodně slyšeli o transmastných kyselinách. Tyto tuky jsou notoricky známé jako nezdravé, ale možná nevíte proč.

Přestože se jejich příjem v posledních letech snížil, protože se zvýšila informovanost a regulační orgány omezily jejich používání, transmastné kyseliny stále představují problém pro veřejné zdraví.

Následuje vysvětlení všeho, co potřebujete vědět o transmastných kyselinách.

Co jsou transmastné kyseliny?

Transmastné kyseliny jsou jednou z forem nenasycených tuků, přičemž se vyskytují v přírodní i umělé formě.

Přírodní transmastné kyseliny se vyskytují v mase a mléčných výrobcích přežvýkavců, jako je skot, ovce a kozy. Vznikají přirozeně při trávení trávy bakteriemi v žaludku těchto zvířat.

Konzumenti mléčných výrobků a masa však nemusí mít obavy.

Několik přehledů dospělo k závěru, že mírný příjem těchto tuků se nezdá být škodlivý (1).

Nejznámějším transmastným tukem přežvýkavců je konjugovaná kyselina linolová (CLA), která se nachází v mléčném tuku. Předpokládá se, že je prospěšná, a prodává se také jako doplněk stravy. Stále častěji se však objevují neshody ohledně toho, zda je CLA skutečně prospěšná, a je třeba provést více definitivních studií (2, 3).

Umělé transmastné kyseliny - jinak známé jako průmyslové transmastné kyseliny nebo částečně hydrogenované tuky - jsou však zdraví nebezpečné.

Tyto tuky vznikají chemickou úpravou rostlinných olejů tak, aby zůstaly pevné při pokojové teplotě, což jim zajišťuje mnohem delší trvanlivost (4).

Shrnutí:

  • Transmastné kyseliny se vyskytují ve dvou formách - přírodní, které se vyskytují v některých živočišných produktech a nejsou považovány v mírném množství za škodlivé, a umělé, což jsou hydrogenované rostlinné oleje a mají vážné zdravotní důsledky.

Škodí transmastné kyseliny vašemu srdci?

Umělé transmastné kyseliny mohou zvyšovat riziko srdečních onemocnění.

V řadě klinických studií došlo u lidí, kteří konzumovali transmastné tuky místo jiných tuků nebo sacharidů, k výraznému zvýšení LDL (špatného) cholesterolu bez odpovídajícího zvýšení HDL (dobrého) cholesterolu (5).

Přitom většina ostatních tuků má tendenci zvyšovat jak LDL, tak HDL (6).

Mnoho pozorovacích studií skutečně spojuje transmastné tuky se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění (5).

Shrnutí:

  • Z pozorovacích studií i klinických studií vyplývá, že transmastné tuky významně zvyšují riziko srdečních onemocnění.

Mají transmastné kyseliny vliv na citlivost na inzulín a cukrovku?

Vztah mezi transmastnými kyselinami a rizikem cukrovky není zcela jasný.

Rozsáhlá studie z roku 2001 na více než 80 000 ženách zaznamenala, že ty, které konzumovaly nejvíce transmastných tuků, měly o 40 % vyšší riziko cukrovky (7).

Novější studie však žádný vztah mezi příjmem transmastných kyselin a cukrovkou nezjistila (8).

Několik kontrolovaných studií zkoumajících transmastné kyseliny a rizikové faktory cukrovky, jako je inzulínová rezistence a hladina cukru v krvi, ukazuje rozporuplné výsledky (9).

Studie na zvířatech z roku 2021 dospěla k závěru, že transmastné kyseliny významně zvyšují riziko metabolických onemocnění, jako je diabetes 2. typu a ztukovatění jater (10).

Shrnutí:

  • Transmastné kyseliny mohou způsobovat inzulinovou rezistenci a cukrovku 2. typu.

Vztah transmastných kyselin k zánětu

Nadměrný zánět je považován za hlavní příčinu mnoha chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, metabolický syndrom, cukrovka a artritida.

Dvě starší studie naznačují, že transmastné tuky při nahrazení jiných živin ve stravě zvyšují zánětlivé markery - jiná starší studie však vyměnila máslo za margarín a nezjistila žádný rozdíl (11, 12, 13).

Novější studie na zvířatech zjistily souvislost mezi transmastnými kyselinami a střevními záněty (10).

Shrnutí:

  • Studie naznačují, že transmastné tuky zvyšují zánět, zejména u lidí s nadváhou nebo obezitou.

Vztah transmastných kyselin k cévám a rakovině

Předpokládá se, že transmastné kyseliny poškozují vnitřní výstelku cév, tzv. endotel.

Ve starší čtyřtýdenní studii, v níž transmastné tuky nahradily nasycené tuky, poklesl HDL (dobrý) cholesterol o 21 % a dilatace tepen byla narušena o 29 % (14).

Novější studie na 111 osobách s ischemickou chorobou srdeční prokázala jasnou souvislost mezi zvýšenou konzumací transmastných kyselin a závažností jejich tepenných lézí (15).

Nedávné studie zkoumaly vliv transmastných kyselin na vznik rakoviny a zjistily souvislost mezi příjmem transmastných kyselin a zvýšením výskytu rakoviny prsu, prostaty a tlustého střeva (16, 17).

Shrnutí:

  • Transmastné kyseliny mohou poškozovat vnitřní výstelku cév a zvyšovat riziko vzniku některých druhů rakoviny.

Zdroje transmastných kyselin v moderní stravě

Částečně hydrogenované rostlinné oleje jsou největším zdrojem transmastných kyselin ve stravě, protože jejich výroba je levná a mají dlouhou dobu trvanlivosti.

Přestože se vyskytují v řadě zpracovaných potravin, vlády v poslední době přistoupily k omezení transmastných kyselin.

Například v roce 2018 Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) s platností od roku 2020 zakázal používání částečně hydrogenovaných olejů ve většině zpracovaných potravin v USA (18).

Podobné kroky ke snížení obsahu transmastných kyselin ve zpracovaném zboží podniklo i několik dalších evropských zemí.

Shrnutí:

  • Průmyslově zpracované potraviny, které obsahují částečně hydrogenovaný rostlinný olej, jsou nejbohatším zdrojem transmastných kyselin v moderní stravě.

Jak se vyhnout transmastným kyselinám

Přestože jsou transmastné kyseliny v potravinách v USA od roku 2020 zakázány, může být složité se jejich stopám zcela vyhnout.

Ve Spojených státech mohou výrobci označovat své výrobky jako "bez transmastných kyselin", pokud je v jedné porci méně než 0,5 gramu těchto tuků.

I přesto je zřejmé, že několik sušenek "bez transmastných kyselin" může rychle dosáhnout škodlivého množství.

Chcete-li se transmastným kyselinám vyhnout, je důležité pečlivě číst etikety. Nejezte potraviny, které mají na seznamu složek uvedeny částečně hydrogenované položky.

Čtení etiket přitom nemusí vždy stačit. Některé zpracované potraviny, například běžné rostlinné oleje, v sobě skrývají transmastné kyseliny, ale na etiketě nebo v seznamu složek je neuvádějí.

Proto je rozumné snížit množství průmyslově vysoce zpracovaných potravin ve svém jídelníčku.

Shrnutí:

  • Optimální možností, jak se vyhnout transmastným tukům je pečlivě číst etikety a vyhýbat se, co nejvíce průmyslově ultra zpracovaným potravinám.

Závěr

Většina transmastných kyselin je pro vaše zdraví nebezpečná.

Ačkoli jsou přírodní transmastné kyseliny z živočišných produktů považovány v mírném množství za bezpečné, umělé jsou silně spojovány se zdravotními problémy, včetně srdečních onemocnění.

Stejně tak jsou umělé transmastné kyseliny spojovány s dlouhodobými záněty, inzulinovou rezistencí a dokonce i rakovinou, zejména u lidí s obezitou nebo nadváhou.

Přestože se množství transmastných kyselin v moderní stravě snížilo, jejich průměrný příjem je v mnoha zemích stále problematický.

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ EXTRAKTY

S CERTIFIKÁTY

Níže uvedené nejúčinnější přírodní přípravky s ochrannou známkou Superionherbs sice mohou velice dobře účinkovat, nicméně je vhodné souběžně začít u sebe, protože chronické obtíže mají zpravidla tyto společné jmenovatele:

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           ČERVEN 2024 - 13 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života